Інституційна підтримка громадських організацій людей з інвалідністю державою є гарантією їх якісної діяльності та одним із факторів стійкості, впевненості та можливості взяття ними участі у процесах прийняття рішень

Інституційна підтримка громадських організацій людей з інвалідністю державою є гарантією їх якісної діяльності та одним із факторів стійкості, впевненості та можливості взяття ними участі у процесах прийняття рішень
12 Липня 2024
Друкувати цю новину

Саме про це говорили учасники онлайн-зустрічі, проведеної 10 червня 2024 року ГС ВГО НАІУ в рамках реалізації проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я (SRSHS)». У заході взяли участь понад 40 представників з різних регіонів України.

З промовою виступив Голова спілки ВГО НАІУ Валерій Сушкевич. Він висловив співчуття всім постраждалим після обстрілу Національної дитячої спеціалізованої лікарні “ОХМАТДИТ” та зазначив, що НАІУ підтримує постраждалих фінансово і продовжує співпрацювати з штабом по відновленню Охматдиту.

Разом із тим присутні обговорили ризики для громадського руху людей з інвалідністю та конкретні кроки для їх подолання. Тема, пов’язана зі змінами до чинного законодавства України та існуючими правовими колізіями, викликала гарячі дискусії.

Щодо соціальних виплат

Сьогодні у державі складається неприємна ситуація. Багатьох людей, в тому числі з інвалідністю, які потребують соціальної підтримки, обурюють ініціативи міністра соціальної політики Оксани Жолнович щодо скорочення соціальних виплат. Згідно з її заявами на міжнародних форумах, держава взяла на себе надмірні зобов’язання з соціальних виплат, і їх треба “оптимізувати” (тобто зменшити).

Але якщо держава вже взяла на себе такі зобов’язання, то ніхто не відміняв статтю 21 Конституції України, яка гарантує неможливість скасування прав людини, що погіршують їхнє становище. Відповідно до статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження існуючих прав і свобод.

НАІУ розуміє реалії сьогодення, але не допустить змін, які порушують права людей з інвалідністю.

Щодо інституційної підтримки ГОІ

Державна інституційна підтримка громадських організацій людей з інвалідністю є гарантією їх якісної діяльності та одним із факторів стійкості, впевненості та можливості взяття ними участі у процесах прийняття рішень.

Учасники обговорили питання державної інституційної підтримки ГОІ. Відсутність такої підтримки  призведе до важких та незворотних наслідків.

Запровадження такої інституційної підтримки є належним виконанням Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, Європейської Стратегії прав людей з інвалідністю 2021-2030 роки та підпунктів 2.7.7.2.1. – 2.7.7.2.3. Заходів до Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2023 р. № 220.

Щодо законодавства про мобілізацію

Сьогодні існують порушення прав людей з інвалідністю, незважаючи на те, що законодавство забороняє мобілізувати людину з інвалідністю будь-якої групи без її бажання. Виникають випадки, коли людей з інвалідністю заставляють проходити ВЛК та надають відстрочку батькам повнолітніх дітей з інвалідністю І групи підгрупи А терміном на 1 місяць. Ці питання слід терміново вирішити, запровадивши цифрові рішення.

Надання соціальних послуг

Учасники обговорили тему надання соціальних послуг, яка тісно пов’язана з фінансуванням ГОІ. ГОІ можуть надавати такі послуги відповідно до вимог законодавства.

Підготовка до засідання Генеральної Асамблеї ГС ВГО НАІУ

Генеральний Секретар НАІУ Вікторія Назаренко ознайомила присутніх з порядком денним засідання, яке заплановано на кінець липня. Захід потребує ретельної підготовки.

НАІУ також завершило підготовку пропозицій та рекомендацій до Альтернативного звіту для Комітету ООН з прав людей з інвалідністю до Женеви.

Незважаючи на великий обсяг роботи, НАІУ продовжує свою діяльність в:

  • засіданнях кластерів;
  • засідання Європейського форуму людей з інвалідністю;
  • напрямку гуманітарного реагування;
  • проведенні психолого-реабілітаційних таборів;
  • наданні грошової допомоги;
  • підтримці послуг перевезення у громадах;
  • наданні сертифікатів АТБ тощо.

Робота проводиться постійно та системно.

“Віримо у нашу велику сім’ю! Закликаємо всіх залишатися на своїх принципових, активних та правових позиціях щодо захисту прав людей з інвалідністю. Ми завжди були та залишаємося найбільшою спільнотою людей з інвалідністю з усіх куточків України, як свідома частина громадянського суспільства. Держава повинна нас чути, допомагати та підтримувати у захисті та реалізації наших прав. А ми завжди готові допомагати державі своїми знаннями та досвідом! Робота триває! Вперед до ПЕРЕМОГИ та ВІДНОВЛЕННЯ України!”

**********

Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity.  Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.