13 грудня 2018 року в приміщенні ДСА України відбувся семінар “Інклюзивний суд: основні поняття і шляхи розвитку” для працівників Державної судової адміністрації України, організований Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України, ВГОІ “Правозахисна спілка інвалідів” та ГО “Інститут судового менеджменту”.
Відкрив захід Голова ДСА України Зеновій Холоднюк, який зазначив, що широкий спектр проблем людей з інвалідністю та маломобільних груп населення в Україні свідчить про необхідність посиленої і комплексної уваги до них з боку держави й суспільства. Сучасне життя формує відповідні вимоги до правового та соціального захисту цієї категорії громадян.
Поступово, крок за кроком, у нас змінюється не тільки уявлення про інвалідність і людей з інвалідністю, а, що важливо – змінюється законодавство, що дає можливість реалізовувати відповідні програми.
Так, у грудні минулого року український парламент ухвалив закон, яким у 44 нормативних актах змінене термін “інвалід” на “особа з інвалідністю”.
Ще одним рішучим кроком стало прийняття 4 грудня 2018 року Закону України “Про внесення змін до статті 9 Закону України “Про судовий збір” щодо створення умов для забезпечення доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень судів “. Законом встановлено, що кошти судового збору спрямовуються також на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, яка розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
3 грудня 2018 року на Всеукраїнській нараді зі створення безперешкодного середовища під головуванням Президента України Петра Порошенка в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України було презентовано нові державні будівельні норми щодо доступності – ДБН В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд”. Нові ДБН вже затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (від 30 листопада 2018 року № 327) та вводяться в дію через три місяці, тобто на весні 2019 року.
ДСА України все частіше залучає представників громадських організацій людей з інвалідністю до участі у процесі покращення функціонування суду та створення безперешкодного доступу маломобільних груп населення до суду та судових послуг.
На семінарі з вітальним словом також виступив голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Правозахисна спілка інвалідів” Олександр Вознюк.
Під час семінару тренери Олег Полозюк та Анастасія Уласевич ознайомили слухачів із основними положеннями Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, навели загальні поняття про людей з інвалідністю та інвалідність, комунікативно-психологічні особливості взаємодії із людьми з інвалідністю, їх правовий статус та основні аспекти фізичної доступності мало мобільних груп населення до суду та судових послуг.
Судова влада України