Інформація щодо перетину кордону людьми з інвалідністю

Інформація щодо перетину кордону людьми з інвалідністю
13 Березня 2022
Друкувати цю новину

Враховуючи чисельні звернення осіб з інвалідністю, членів їхніх родин щодо ситуації з перетину кордону осіб з інвалідністю, Національна Асамблея людей з інвалідністю України інформує про наступне:

Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 введено воєнний стан в Україні у зв’язку із російської агресії проти нашої держави. Указом Президента України 24 лютого 2022 року № 69 оголошено загальну мобілізацію.

Відповідно до законодавства України усі громадяни чоловічої статі повинні були ще у мирний час стати на військовий облік та отримати військовий квиток. У разі наявності у військовозобов’язаних осіб суттєвої втрати здоров’я, у їх військовому квитку повинен був бути проставлений висновок про непридатність до військової служби.

У тих у кого наявний на сьогодні зазначений документ із відповідним висновком ніяких проблем із перетином кордону немає. Ті ж хто своєчасно не виконав вимоги законодавства прикордонники абсолютно законно не пропускають через кордон без проходження медичної комісії військоматах України.

Водночас розуміючи актуальність даної проблеми, Уряд України  розробив за участі Урядової Уповноваженої з прав осіб з інвалідністю Тетяни Баранцової, Національної Асамблеї людей з інвалідністю України деякі зміни до законодавства.

Зокрема, згідно рішення Уряду, люди з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, мають право перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

  • довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією,
  • або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України „Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”,
  • або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

Також згідно рішення Уряду, разом з кожною людиною з інвалідністю І та ІІ групи, які потребують постійного догляду, дозволено перетинати кордон одному із членів сім’ї першого ступеня споріднення, який досяг 18-річного віку, або одній іншій особі яка досягла 18-річного віку та здійснює догляд відповідно до законодавства. Документом, який підтверджує здійснення догляду в даному випадку може бути посвідчення, довідка про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

Людину з інвалідністю, яка визнана недієздатною або обмежена у дієздатності,  може супроводжувати один опікун, піклувальник або член сім’ї першого ступеня споріднення, який досяг 18-річного віку.

За словами міністра соціальної політики України Марини Лазебної: «Супроводжуючий при виїзді за кордон для людини з інвалідністю, яка потребує догляду, – це питання життєвої необхідності. Ми визначили, що супроводжувати може один з батьків, один з подружжя, доросла дитина, опікун, піклувальник або інша особа, яка здійснює догляд за такою людиною і отримує за це гарантовані державою виплати. І все. Лише одна доросла особа незалежно від віку і статі».

Міністр також повідомила, що Мінсоцполітики вже напрацювало необхідні зміни до законів. Але оскільки питання термінове, люди просто зараз стикаються з перешкодами при перетині кордону, і від цього може залежати їхнє життя та здоров’я, то до прийняття змін до законів відповідні спрощення ухвалені рішенням Уряду.

Одночасно наголошуємо що ми свідомі, що серед українських громадян з інвалідністю  є чимало фахових лікарів, управлінців, юристів, програмістів, диспетчерів, водіїв, працівників робітничих спеціальностей, праця та вклад яких сьогодні, вкрай потрібні Україні.

Залишаємось свідомими та відповідальними! Робимо свій влад у перемогу України!

Слава Україні!

  Категорія: