Взаємодія громадянського суспільства з центральними та місцевими органами виконавчої влади та їх величезна роль у розбудові України
За ініціативи Секретаріату НАІУ та в рамках реалізації проєкту «Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем («IFES») 25 травня 2022 року на платформі Zoom відбулася інформаційна зустріч «Взаємодія державних та громадських організацій осіб з інвалідністю в умовах війни».
Участь у заході взяли представники регіональних організацій осіб з інвалідністю – члени Національної Асамблеї та запрошені представники центральних органів виконавчої влади: Урядова уповноважена Тетяна Баранцова та представник Директорату соціального захисту прав осіб з інвалідністю Міністерства соціальної політики України Роман Пилипенко.
Генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко наголосила на важливості взаємодії та участі організацій людей з інвалідністю в процесах прийняття рішень, особливо в такий складний час. Наші шановні Лідери та Лідерки громадських організацій людей з інвалідністю з різних куточків України поділилися досвідом роботи своїх організацій в складних умовах війни в Україні, організації гуманітарних реагувань, підтримка постраждалих від військових дій людей, допомога дітям з інвалідністю, людям похилого віку та вирішення інших проблемних питань, зокрема і соціального забезпечення людей з інвалідністю, тобто говорили про наболіле. Хотіли би знов зазначити, що навіть в такі складні часи ми не забуваємо про мир та працюємо на його відновлення, і саме тому, за сприянням та допомоги НАІУ в Україні встановлено перше спеціальне гінекологічне крісло для жінок з інвалідністю на кріслах колісних.
У першій частині заходу про роботу своїх організацій щодо надання послуг особам з інвалідністю розповіли:
Урядова Уповноважена з прав осіб з інвалідністю – Тетяна Баранцова та Голова ради Громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» – Світлана Демко затронули важливі питання щодо захисту осіб з інвалідністю, які виїхали закордон, а також евакуації осіб з важкими формами інвалідності. Тетяна Баранцова звернула увагу на те, що багато людей з інвалідністю повертаються в Україну чи мають намір повернутись, проте їх житло зруйноване. Тобто треба працювати над питанням відновлення.
Також учасники зустрічі почули дуже цікаві історії та отримали багато корисної інформації. Зокрема представник Мінсоцполітики поділився інформацією щодо існуючих на сьогоднішній день новел в законодавстві, внесених змінах до діючих нормативно-правових актів, а також ознайомив із планами щодо нових проектів, які вже розробляються або заплановано розробити у зв’язку з новими викликами. Водночас наголосив на величезній ролі та участі НАІУ у таких процесах, важливості консультацій, дискусій, постійній співпраці та підтримки.
Враховуючи все сказане на інформаційній зустрічі, Секретаріатом НАІУ було підняте дуже важливе та актуальне питання, а саме визначення спеціального статусу громадських організацій людей з інвалідністю на законодавчому рівні відповідно до Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, наголосивши на тому, що такий статус не вважається дискримінаційним по відношенню до інших громадських організацій, про що зазначається у зауваженнях Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю.
Захід пройшов у результативно-позитивній атмосфері. Був спрямований на відновлення миру в Україні. Наприкінці Генеральний Секретар Національної Асамблеї подякувала всім учасникам за активну життєву позицію, за витримку та той величезний вклад у нашу загальну справу, і справу кожного на своєму місті на благо України.
Будуємо щасливу та мирну країну! Слава Україні!
*Захід було проведено в рамках реалізації проєкту «Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем («IFES»).