Голос людини з інтелектуальними порушеннями

Голос людини з інтелектуальними порушеннями
29 Вересня 2023
Друкувати цю новину

Стигма стосовно українців з інтелектуальними порушеннями – явище звичне і якесь абсолютно буденне. Адже з дитинства, від батьків, пересічний «нормотиповий» українець чув, знав і інакше думати наступним чином: про дорослу людину з діагнозом «розумова відсталість» треба турбуватися, супроводжувати щоразу, коли така людина виходить з дому, поміщати до інтернату, де добре знають, як цьому бідоласі буде краще і де його одягнуть, помиють, нагодують, або ж, просто дадуть для розваги розмальовку і кольорові олівці для «зайнятості».

Такі слова як «щастя», «любов» – то не про нього, тим паче – «кар’єра», «новосілля», «шлюб», «вибори». Яке може бути право голосу, хіба він чи вона обиратиме свідомо, хіба проаналізує всі вигоди для себе і передбачить усі негаразди, якщо проголосує за недостойного кандидата? Ми виважені, аналітичні і далекоглядні, проголосуємо правильно і не дамо завести рідну країну у глухий кут. Хвалити Бога, і в Конституції чітко сказано: «Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними».

Однак, нове покоління самих людей з інтелектуальними порушеннями та їхніх батьків чітко знають: право на щастя заслуговує кожен. Будь-яка людина гідна змістовного і цікавого життя, наповненого працею, відпочинком після трудових буднів, коханням, подорожами, зустрічами, але також і такими формальними подіями як участь у референдумі чи виборах. Участь у виборах – звичайна складова звичайного життя кожної дорослої людини.

Відтак, право голосу – це не щось неймовірне або надзвичайне. І ті понад 40 тисяч українців, яких позбавлено цього права, мусять самі подбати про свої права, зокрема і політичні. І якщо створення об’єднаннях громадян і участь у їх роботі – справа майбутнього, то про право голосу люди з інтелектуальними порушеннями думають вже сьогодні.

Національна Асамблея людей з інвалідністю України  у співпраці з ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» провели дистанційний навчальний курс  “Самоадвокати з інтелектуальними порушеннями – за право голосу” за фінансової підтримки програми IFES. Упродовж серпня і вересня 2023 року відбулись п’ять занять у режимі ZOOM для 20 самоадвокатів з п’яти ГОІ із залученням 5 персональних помічників. теми навчальних сесій: 1. Права людини та їх захист. 2. Українські закони про права людини. 3. Що таке вибори,  значення виборів для кожного. 4. Право голосу. 5. Як можна захистити своє право голосу.

Заняття проводились простою мовою, яка віднедавна (з червня поточного року) легалізована з Україні. Завдяки виправленим помилкам у перекладі статей 2 і 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.

Після кожного заняття учасники писали та поширювали пости у Фейсбуці, присвячені правам людей з інтелектуальними порушеннями, зокрема і праву голосу. Заохочувальні бонуси будуть надіслані авторам кращих публікацій – футболки, кепки та пляшки для води з логотипами організацій.

А далі – довгий шлях боротьби за свої права, який може продовжитися на декілька поколінь, як свідчить історія руху самоадвокатів у країнах, де вже право голосу для громадянина з інтелектуальними порушеннями стало нормою і де продовжують відстоювати право вибору в усіх життєвих ситуаціях.

*********

Цю ініціативу організовано Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України у співпраці з ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень»  за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) у рамках проєкту міжнародної технічної допомоги, спрямованої на підвищення доступності політичного та суспільного життя, а також повного включення всіх громадян у демократичний процес. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належатимуть авторам і не обов’язково відображають погляди IFES.

 
  Категорія: