Долаємо бар’єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю

Долаємо бар’єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю
19 Травня 2016
Друкувати цю новину

Про людей з інвалідністю депутати повинні згадувати не лише від дати до дати, а постійно пам’ятати, що їм необхідна додаткова увага та підтримка. Офіційно у Запорізькій області – 121 тисяча людей з інвалідністю. Неофіційно – значно більше. Вони потребують уваги та підтримки, толерантного ставлення та розуміння. Проблеми цієї категорії населення та шляхи подолання стали темою суспільно-політичної телепередачі «Відкрита студія» на Запорізькій філії НТКУ. Гостями передачі стали успішні люди з інвалідністю, які поділилися своїм досвідом і розповіли про свої проблеми жінкам-депутатам із Запорізької обласної та Вільнянської міської рад із надією на позитивні зміни. Хто, як не жінки-депутати, можуть зрозуміти всі проблеми людей з інвалідністю? Бо зазвичай саме жінки у владі опікуються соціальною сферою. Як зазначила Тамара Огородова, керівник проєкту «Підвищення видимості жінок і боротьба з ґендерними стереотипами у національній та місцевій політиці України», який Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» реалізує в партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (Вашингтон) за підтримки уряду Швеції, євроінтеграція – це передусім високі соціальні стандарти та рівні можливості для всіх членів соціуму. Як колишня депутатка Запорізької міської ради трьох скликань, із власного досвіду розуміє, що для підвищення соціальних стандартів, захисту вразливих верств населення потрібні солідарність і розуміння колег. Одним із шляхів активного відстоювання прав людей з інвалідністю є міжфракційні об’єднання, в яких депутати спільно працюють на благо виборців, передусім тих, життя яких найбільше залежить від їх рішень. У Запорізькій обласній та Вільнянській міській радах створені депутатські міжфракційні об’єднання «Рівні можливості», представниці яких охоче поспілкувалися з гостями телепрограми та дізналися про труднощі, з якими стикаються люди з інвалідністю.

Долаємо бар'єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю

Не завжди помічаємо, що поряд із нами працюють люди з інвалідністю. На їх шляху до роботи значно більше перешкод – і фізичних (недоступність громадських місць і умов праці для маломобільних, незрячих, осіб із вадами слуху), і психологічних (несприйняття людини з інвалідністю як повноправного члена соціуму). Проте вони не здаються, а хоробро долають ці бар’єри, доводячи, що можуть працювати не гірше, а то й краще. Приклад цьому – єдиний в Україні незрячий доктор наук, доцент Запорізького національного університету Євген Клопота. Його шлях «через терни до зірок» вражає. Він зміг виконати всі нормативи наукової роботи, розраховані на зрячих і застосовує свої знання на практиці – вчить нове покоління не лише психології, а й толерантності, милосердю, доброті, розумінню проблем інших.

Долаємо бар'єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю

Досягти успіху в роботі можливо лише тоді, коли роботодавець розуміє проблеми осіб із інвалідністю і важливість залучення таких людей до створення матеріальних і нематеріальних благ. У Запоріжжі є такі відповідальні роботодавці, зокрема, «кращий роботодавець року» Запорізький міський дитячий ботанічний сад, де люди з інвалідністю створюють чистоту та порядок на території закладу. За словами директора Тамари Єрьоміної, вони з радістю йдуть на роботу, бо відчувають підтримку, турботу. Створення власних підприємств – ще один шлях працевлаштування. Голова ГО для людей з пересадженими органами «Надія на життя» Сергій Макаренко розповів, що на їх підприємстві особи з інвалідністю виконують інтелектуальну та організаторську працю, а важкою працею займаються ті, хто має міцне здоров’я. Такий розподіл праці дозволяє всім працювати на рівних заради спільного результату. Жінка-депутат Вільнянської міської ради зазначила, що у місті Вільнянську на підприємстві «Агропристань» працевлаштовані особи з інвалідністю. Якщо буде більше таких малих і середніх підприємств, де будуть створені умови для людей з інвалідністю, то вони відчуватимуть себе потрібними та працюватимуть на благо рідного краю.

Долаємо бар'єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю

Проблема доступності – одна з найгостріших у Запоріжжі для людей з інвалідністю. Невеликий відеосюжет про рейд доступності закладів біля місцевих органів влади, створений творчою групою телепередачі «Повір у себе. Ти зможеш!» для людей з особливими потребами, показав, що багато приміщень на головному проспекті міста – Соборному не пристосовані до потреб маломобільних осіб. Не всюди обладнані з’їзди на проїжджу частину. Співголова обласного комітету доступності та представник Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України Валентина Кононенко наголосила, що особи з інвалідністю повинні брати більш активну участь у суспільно-політичних процесах, а влада має прислухатися до їх потреб і створювати всі умови для повноцінної життєдіяльності. Саме органи влади дають дозвіл на побудову об’єктів, які не відповідають нормам доступності, а часто і самі є недоступними (у всіх значеннях цього слова) для звернень осіб з інвалідністю.

Долаємо бар'єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю

Радує те, що обласна бібліотека для юнацтва на головному проспекті біля міської ради має хороший пандус. Сюди люди з інвалідністю заходять часто, адже тут їх люблять, поважають, розуміють і допомагають. Вони беруть участь у різних інтелектуальних і культурно-мистецьких заходах бібліотеки. Адже особи з інвалідністю живуть «не хлібом єдиним», їм треба давати можливості для розвитку та самовдосконалення.

Долаємо бар'єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю

2016 рік у Запорізькій області оголошено роком дитини з особливими потребами. В усьому світі спостерігається стрімке збільшення дітей із аутизмом – 1 із 68. Це захворювання не оминуло і наш регіон. «До нас приїжджали з Америки за передовим досвідом роботи з дітками-аутистами, – розповіла  керівник центру соціальної та реабілітаційної допомоги дітям з обмеженими можливостями «Прометей» Анжела Псарьова. – Але наш заклад, створений зусиллями батьків, не може охопити всіх дітей з аутизмом. Нам потрібна підтримка влади, місцеві програми, спрямовані на комплексну реабілітацію та соціалізацію дітей з таким захворюванням». Депутатка Запорізької обласної ради підтримала цю ініціативу та розповіла, що хоче створити центр допомоги дітям з аутизмом.

Долаємо бар'єри: діалог громадськості, жінок-депутаток і людей з інвалідністю

Хочеться, щоб частіше представники влади звертали увагу на людей з інвалідністю та прагнули покращити їх життя. Шлях до цивілізованого суспільства починається з маленьких кроків, які може зробити кожен із нас.

Оксана Дроздовська,
позаштатний кореспондент НАІУ

  Категорія: