В умовах воєнного стану військові мають право на отримання щорічної грошової допомоги від держави на вирішення соціально-побутових питань. Це питання врегульоване Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам”.
Право на отримання допомоги особи мають за таких обставин смерть військовослужбовця або його дружини (чоловіка), дітей, батьків, поранення військовослужбовця під час виконання завдань під час воєнного стану, у разі наявності у військовослужбовця інвалідності, отриманої внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини, онкологічне захворювання, захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусний гепатит B, C, безперервне перебування на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування у зв’язку із серйозною хворобою (сумарно більше як 30 днів поспіль), якщо військовослужбовця захопили в полон, заручники або він був визнан безвісно відсутніми. Сума допомоги виплачується один раз на рік, вона є індивідуальною для кожного бійця і дорівнює його місячному грошовому забезпеченню.
Виплата допомоги здійснюється за місцем, де військовий служить. До місячного грошового забезпечення, з якого і визначається сума допомоги, включається посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород). Необхідно зауважити, що ця допомога є не обов’язковою виплатою, але кожен із військових має право на її отримання раз на рік. Навіть перед звільненням зі служби особа може подати відповідні документи на її отримання. Існують випадки, коли бійцям відмовляють у виплаті грошей. Наприклад, якщо особа перед тим, як була зарахована до ЗСУ працювала у правоохоронних органах спеціального призначення, інших державних органах, державних організаціях або відбувала службу у інших військових формуваннях, і там отримувала відповідну допомогу у рік прийняття на службу. Також матеріальна допомога не надається в поточному році, якщо військового не виключили зі списків військової частини, хоча наказ про його звільнення було підписано в минулого року. Для отримання додаткової інформації можна звернутись на гарячу лінію безкоштовної правової допомоги 0800213103, щодо інформації по довідкам у разі хвороби до НСЗУ – 1677.
**********
Створення цього матеріалу стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я», який реалізується у рамках угоди про співпрацю № 7200AA18CA00032, що фінансується від 28 вересня 2018 року, і реалізується JSI Research & Training Institute Inc та Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи уряду США. НАІУ є субпартнером Momentum Wheels for Humanity.