Забезпечення прав людей з інвалідністю на реабілітацію, медичні та соціальні послуги та інші – це перш за все про покращення та відновлення їх стану здоров’я та підвищення можливостей. Життя кожної людини є та залишається найвищою цінністю!
Активно залучаючись до процесів прийняття рішень, Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) сприяє забезпеченню їхніх прав та змінює відношення суспільства до проблем людей з інвалідністю.
В рамках реалізації проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я (SRSHS)» 8 травня відбулася чергова зустріч для лідерів та лідерок громадських організацій людей з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ, під час якої учасники активно змогли обговорити останні зміни, що відбулися у чинному законодавстві України та визначити шляхи здійснення нашої подальшої діяльності. Також визначили, що можна зробити саме зараз, враховуючи реалії сьогодення, щоб людям з інвалідністю, людям поважного віку в Україні було б простіше та комфортніше жити.
Участь у зустрічі, незважаючи на обставини після важкої ночі, взяло понад 40 представників громадських організацій та проєктних територіальних громад з різних областей України.
Захід модерувала Генеральний секретар ГС ВГО НАІУ Вікторія Назаренко. Вона зазначила: «Серед цілей, які ми ставимо перед собою в першу чергу, слід виділити: надання якісних медичних, соціальних та інших послуг; комплексну реабілітацію людей з інвалідністю; питання навчання та зайнятості; доступність у всіх її проявах. Відновлення країни – це важкий шлях. Саме тому нам потрібен обмін досвідом і думками, співпраця з територіальними громадами в різних регіонах України, тісна взаємодія з міжнародними інституціями. Надзвичайно важливо та цікаво отримувати від експертів з інших країн приклади застосування їхнього законодавства щодо людей з інвалідністю, якісь корисні рекомендації, поради. Це наш з вами не простий шлях».
Вітальне слово взяв Голова громадської спілки ВГО НАІУ Валерій Сушкевич. Він привітав усіх учасників та учасниць заходу, подякував їм за увагу до питань підтримки людей з інвалідністю. Коротко розповів про досягнення та проблеми і виклики, які погіршують становище людей з інвалідністю, особливу увагу приділив питанням реабілітації, мобілізації, МСЕК тощо. Окремо зосередив увагу на важливості прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 2024 року № 501 «Про внесення змін до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності», якою врегульовано деякі питання, зокрема затверджено перелік документів, що мають бути подані до МСЕК з метою встановлення (перегляду) інвалідності.
«Фахівці НАІУ ретельно працювали над цією постановою. Не все на жаль вдалося, але все-таки ми змогли переконати, що військово-облікові документи для людей з інвалідністю треба подавати лише за наявності. І це також прорив. Це і є реальна участь. Ми єдина в Україні така велика організація, команда якої постійно, системно та систематично відслідковує усі нормативні документи, що стосуються прав людей з інвалідністю. На жаль усе частіше трапляються випадки, коли нормативно-правові акти погоджуються з організаціями, які роблять це автоматично, не в повній мірі усвідомлюючи важливість таких погоджень, а головне наслідки після прийняття погоджених нормативних документів. Можливо прийшов час замислитися над тим, для чого створені ГОІ. Але віримо, що у принципових питаннях ми усе таки будемо почутими. Бо наша віра – це основа успіху!»
Учасники зустрічі також мали можливість вислухати виступи представників з регіонів, голів організацій людей з інвалідністю з Вінниці, Запоріжжя, Дніпра та інших.
Також із презентацією щодо вступної кампанії у 2024 році та можливості навчання людей з інвалідністю виступив представник Академії праці, соціальних відносин та туризму (АПСВТ) Федерації профспілок України.
Уся надана інформація буде розіслала організаціям – членам НАІУ для більш детального ознайомлення та розповсюдження серед людей з інвалідністю у своїх регіонах.
Разом з тим можливістю виступити та донести до учасників та учасниць заходу свою думку та важливу інформацію скористалася проєктна директорка НАІУ Лариса Байда, яка у своєму виступі наголосила, що “роль громадських організацій людей з інвалідністю у питаннях підготовки Альтернативного звіту до Комітету ООН з прав людей з інвалідністю неоціненна та полягає у активному залученні до цього процесу і підготовки відповідних матеріалів”. Секретаріат НАІУ в свою чергу буде сприяти координації зусиль усіх зацікавлених сторін, що значною мірою допоможе донести суспільну думку стосовно виконання Конвенції ООН про права людей з інвалідністю по різним напрямкам забезпечення їхніх прав, в тому числі реабілітації, медичних та соціальних послуг, доступності тощо.
«Перед нами постають різні виклики, і війна тільки погіршує становище більш незахищених верств населення, – наголошує Лариса Байда. – Нам потрібно прикласти максимум зусиль для того щоб кожна людина з інвалідністю, її сім’я та люди поважного віку змогли почуватись захищено і впевнено. Ми боремося за гідність наших людей, за стан їхнього здоров’я, за їхні права, передбачені законодавством. Тому усім нам необхідно сформувати конкретні пропозиції до Комітету ООН та викласти в них те, чим ми стурбовані».
Наприкінці зустрічі підбили підсумки діяльності НАІУ за минулий тиждень та склали подальші плани.
За звітній період НАІУ проведено багато зустрічей, зокрема:
Дякуємо усім учасникам зустрічі! Робота триває! Відновлення України в пріоритеті!
*******
Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.