«БЕЗМЕЖ»: «Людина з інвалідністю не має відчувати себе невдахою»

«БЕЗМЕЖ»: «Людина з інвалідністю не має відчувати себе невдахою»
27 Жовтня 2015
Друкувати цю новину

650 мільйонів людей, що складає близько 10% населення світу, є людьми з особливими потребами. Половина з них не має коштів для оплати медичних послуг – порівняно з третиною випадків серед людей без інвалідності. Таким людям удвічі рідше вдається знайти кваліфікованого лікаря, їм утричі частіше відмовляють у медичній допомозі і в чотири рази частіше вони стикаються з поганим медичним обслуговуванням. За оцінками Міжнародної організації праці (МОП) у деяких країнах безробіття серед людей з особливими потребами досягає 80%. Роботодавці нерідко вважають, що такі люди не здатні працювати.

Ці цифри жахають. Але про них мало хто знає. Співзасновники соціально-культурного проєкту «БЕЗМЕЖ» поставили перед собою амбітну мету: зробити Україну країною рівних можливостей, надати людям з інвалідністю рівні права з іншими громадянами. Цей проєкт був потрібен завжди, проте гостро його актуальність відчули в 2014 році, коли із зони АТО стали повертатися сотні покалічених чоловіків. Генеральний директор «БЕЗМЕЖ» Олександр Дюбін розповів нам, чим живе проєкт і як кожен українець може змінити ставлення в Україні до людей з особливими потребами.

 

– Хто разом із вами взявся за цю нелегку, але вкрай важливу справу? Розкажіть про команду, яка працює над проєктом.

Це Валерій Сушкевич – громадський діяч, народний депутат України III–VII скликань, президент Національного комітету спорту інвалідів України, сьогодні – Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю.

Це Микола Бровченко – майже півтора десятка років присвятив телевізійній діяльності, співпрацював як креативний директор із найбільшими рекламними агенціями – BBDO, FSBMA, Cheil Communication, Publicis, McCann. Сьогодні – креативний директор проєкту «БЕЗМЕЖ». І Наталя Скрипка – виконавчий директор Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України».

Також команду проєкту щодня поповнюють люди, охочі допомагати, незалежно від фізичних можливостей: хтось бажає проявити себе у творчому амплуа, інші – виявити організаторські здібності, є й такі, хто це суміщають. Над «БЕЗМЕЖ» працюють IT-фахівці, письменники, журналісти, перекладачі та артисти, режисери і продюсери, молоді спеціалісти та загалом люди, які досягли успіхів. Усіх нас об’єднала ідея, на втілення якої ми спрямували всі вміння і навички. Один із членів команди, Іван Заміга – учасник усіх заходів, проведених нами з 2008 року, неодноразовий чемпіон України з танців на візках, один із головних героїв перформансу Infinitus і, за сумісництвом, HR-менеджер і координатор проєкту «БЕЗМЕЖ». З нами працює Наталія Клименко, яка 12 років займала важливі посади в декількох банках. Нещодавно змінивши сферу діяльності, Наташа вчиться і працює в майстерні «Регіональний центр індивідуального протезування», виховує сина і є учасницею проєкту. Артем Гудзенко – людина, яка з вагою в 50 кг в залі «тисне» від грудей сотню, хоче реалізувати себе в спорті, – бере активну участь у реалізації проєкту. Наші учасники – активна, цілеспрямована молодь, здатна змінити ставлення суспільства до людей з інвалідністю, розвінчавши стереотипи про них.

Ми хочемо, щоб в оновленій Україні рівність між громадянами перестала бути тільки паперовою декларацією.

– Головною метою проєкту ви називаєте, цитую: «створення “Світу Рівних Можливостей” та активізацію в інформаційному полі України теми прав громадян з інвалідністю». Що це означає на практиці?

Шлях до глобальної мети завжди містить безліч дрібних досягнень. Для того, щоб у майбутньому ми змогли з усією відповідальністю заявити, що доклали руку до створення «Світу рівних можливостей», зараз необхідно, для початку, актуалізувати тему прав громадян з інвалідністю в інформаційному полі. Скільки таких людей ми бачимо на вулицях? Як часто зустрічаємо їх у кафе? Відповідь очевидна – одиниці. Але чому питання «бар’єрності» міста – а значить і відсутність у людей з інвалідністю можливості виїхати на нову набережну, потрапити в один із новомодних столичних нічних клубів або сходити в найближчий супермаркет – так рідко піднімається у вітчизняних ЗМІ? Одна з цілей «БЕЗМЕЖ» – вивести питання створення умов життя для людей з фізичними вадами на місце першочергових: вони не потребують жалю, але заслуговують на те, що їм гарантує закон. А далі – створення суспільного телебачення, що буде висвітлювати в тому числі питання інвалідності, допомога у працевлаштуванні, створення серіалів, потужний веб-портал, соціокультурні, спортивні події, нарешті, створення мережі повністю обладнаних «Будинків рівних можливостей» – місць, де люди з інвалідністю могли б проводити робочий і особистий час. Ми хочемо, щоб в оновленій Україні рівність між громадянами перестала бути тільки паперовою декларацією. Щоб безбар’єрність у містах і селах стала нормою життя для всіх, щоб люди з інвалідністю не відчували себе в рідній країні «другим сортом», невдахами.

– З ваших спостережень: як у нас в суспільстві з толерантністю щодо людей з особливими потребами?

Нас оточують небайдужі люди, – реакція суспільства на події, що відбулися в країні, і бажання допомогти, іноді віддаючи останнє, це довели. Проблема у відсутності культури і знань, яким чином цю допомогу надавати, не ображаючи тих, хто її потребує. У цьому напрямку ми й будуємо нашу роботу з суспільством.

– «Обличчям» проєкту став учасник, герой АТО – Юрій Весельський. Як так сталося? Чому він?

На початку року на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру Національного комітету спорту інвалідів України було створено низку програм з реабілітації воїнів АТО. Одним із перших її учасників став молодий, 21-річний активний Юрій Весельський, який минулого року під час військовий дій під Слов’янськом втратив ногу. Незважаючи на важке випробування, хлопець не занепав духом, зовсім навпаки. У процесі роботи ми побачили, наскільки він сильний духом, мотивований, цілеспрямований, і запропонували йому увійти до проєкту. Зараз Юра отримує освіту за спеціальністю «Фінанси» в Національному університеті ім. Т. Шевченка, допомагає бійцям, які повернулися з війни, пройти реабілітаційний період, у «БЕЗМЕЖ» надає психологічну допомогу учасникам військових дій, які беруть участь у проєкті.

Юрій Весельський – перший зліва

– Розкажіть, як проєкт взаємодіє з хлопцями, які повернулися з АТО й отримали інвалідність?

Прямим чином. Відвідуючи Західний реабілітаційно-спортивний центр Національного комітету спорту інвалідів України, інші центри допомоги людям з інвалідністю, військові шпиталі Києва, Дніпропетровська – місця, де проводиться лікування бійців з АТО, ми весь час шукаємо нові обличчя для проєкту, як для сценічної, так і для організаційної роботи.

Зараз саме час зробити щось подібне. У країні відбувається серйозний етап переосмислення цінностей.

– Зараз ви готуєте велике шоу з участю людей з особливими потребами і для них. Що це буде?

«Infinitus. Початок Великої подорожі» – театралізоване дійство з однією сюжетною лінією, яке збере на одній сцені унікальний склад талантів, незалежно від їхніх фізичних можливостей. Головні ролі віддано людям із «необмеженими можливостями», які виступлять пліч-о-пліч з відомими українськими артистами. Ми не хотіли б розкривати всі карти, але підніму завісу: сцена збере воєдино кілька стихій. Кращі сектори буде віддано тим, заради кого ми і запустили проєкт – людям з особливими потребами, для яких підготовано всі умови комфортного перегляду: екран із сурдоперекладом для людей з вадами слуху, перший в Україні тифлокоментар для незрячих. А наші головні герої здивують глядачів воістину «необмеженими» можливостями.

– Ніхто раніше не проводив нічого подібного в Україні. Як ви вважаєте, чи готові українці до такого шоу?

Ми думаємо, зараз саме час зробити щось подібне в Україні. У країні відбувається серйозний етап переосмислення цінностей, змінюється мислення наших співвітчизників. Ми бачимо небайдужість більшості з них, бажання допомагати, все, що необхідно, – спрямувати допомогу в правильному напрямку. Відвідування нашого дійства не залишить байдужим нікого. Infinitus наочно продемонструє: ніхто і ніщо не може зломити силу людського духу.

Під час презентації проєкту

– Зараз усі сили віддано на підготовку шоу. Проте в плані, який ви продемонстрували громадськості, нам варто чекати комплекс заходів, які повинні змінити ставлення суспільства до людей з інвалідністю?

Так, поки, нашим основним завданням є вистава Infinitus. Запуск серіалів, документальних та ігрових передач на ТБ, створення інтернет-каналу ще розробляються. Згідно з нашим стратегічним планом на найближчі 5 років, на 2016-й заплановано розвиток і промоушн вистави Infinitus у світі, паралельно із запуском суміжних проєктів. Це трудоємний процес, що вимагає витрат часових, людських і фінансових ресурсів. Ми поставили перед собою завдання: створити продукт, здатний залучити як людей з інвалідністю, так і інших членів суспільства, – такого раніше не робив ніхто.

– Чого зараз не вистачає проєкту?

Нам потрібні нові учасники проєкту. Наша команда поки тільки формується, і кожен, хто відчуває в собі бажання, має можливості і час – ми чекаємо на вас. Поставивши перед собою настільки глобальне, новаторське для України надзавдання зібрати якомога більше талановитих людей, які бажають змінити життя країни, ми, безумовно, потребуємо підтримки великої кількості людей. У свою чергу, обіцяємо докласти максимум зусиль, щоб допомогти, спрямувати, навчити учасників проєкту в галузі культури. Після досягнення ними професійного рівня вони власним прикладом зможуть довести: на фізичних травмах життя не закінчується. Ми бачимо чуйність, небайдужість українців – і ні на хвилину не сумніваємося в успішності «БЕЗМЕЖ».

Сultprostir

  Категорія: