13 грудня 2006 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла Конвенцію «Про права осіб з інвалідністю» та факультативний протокол до Конвенції. Ці два надзвичайно важливих документи були ратифіковані Верховною Радою України 16 грудня 2009 року та набрали чинності для України 6 березня 2010 року.
Відповідно до статті 9 Конвенції про права осіб з інвалідністю щоб надати людини з інвалідністюм можливість вести незалежний спосіб життя й усебічно брати участь у всіх аспектах життя, держави-учасниці вживають належних заходів для забезпечення людини з інвалідністюм доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, до транспорту, до інформації та зв’язку. Держави-учасниці вживають належних заходів для того, щоб надавати різні види послуг помічників і посередників, зокрема провідників, читців і професійних сурдоперекладачів, для полегшення доступності будинків та інших об’єктів, відкритих для населення.
Закордонний досвід свідчить, що надійними помічниками незрячих були і залишаються собаки-провідники, які супроводжують незрячих на навчання та роботу, до магазину та аптеки, а також за іншими необхідними маршрутами.
23-25 жовтня 2014 року в Ужгороді проходив Всеукраїнський форум «Теоретичні та практичні аспекти застосування собак-поводирів в Україні», в роботі якого брали участь представники державних органів влади та громадських організацій осіб з інвалідністю, кінологи, науковці та тифлопедагоги.
Учасники заходу у своїх виступах висвітлювали проблеми запозичення закордонного досвіду щодо підготовки собак-провідників, лобіювання змін до національного законодавства щодо визнання собак-провідників засобами реабілітації осіб з інвалідністю та забезпечення ними незрячих в Україні, широкої популяризації у суспільстві використання незрячими собак-поводирів.
1. Запропонувати Уряду створити робочу групу із представників громадських організацій, кінологів, реабілітологів, психологів, освітян, журналістів, юристів та держслужбовців для проведення подальшої діяльності з метою створення умов для підготовки в Україні собак-поводирів для осіб з порушеннями зору. Основними напрямками діяльності такої робочої групи можуть бути:
Лобіювання внесення змін до законодавства задля приведення його у відповідність до міжнародного з метою забезпечення належних умов для підготовки та застосування собак-поводирів, а саме:
Популяризація використання собак-поводирів у суспільстві та серед цільової аудиторії шляхом:
Дослідження шляхів влагодження та початок роботи по вирішенню питань:
2. Запропонувати Національному педагогічному університету імені М.П.Драгоманова:
3. Звернутись до Інституту української мови НАН України з проханням надати довідку щодо правильності застосування терміну: собака-поводир чи собака-провідник.
4. Запропонувати Уряду внести доповнення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, включивши до нього професію «Кінолог», яка внесена до Класифікатора професій ДК 003:2010 під кодом 6129.
23-25 жовтня 2014 року м. Ужгород