Україна: Комітет ООН попереджає про ризики для 2,7 млн. людей з інвалідністю  

Україна: Комітет ООН попереджає про ризики для 2,7 млн. людей з інвалідністю  
21 Квітня 2022
Друкувати цю новину

ЖЕНЕВА (14 квітня 2022 р.)  Подальші військові напади на Україну несуть небезпеку для життя приблизно 2,7 млн. людей з інвалідністю. Комітет ООН з прав осіб з інвалідністю сьогодні висловив жаль з приводу агресії з боку Російської Федерації, що триває попри заклики до перемир’я і припинення воєнних дій. Комітет виступив з такою заявою:

«Комітет глибоко стурбований тим, що доля людей з інвалідністю в Україні значною мірою є невідомою. Надходять повідомлення про те, що багато людей з інвалідністю, в тому числі діти, не мають змоги виїхати або залишаються покинутими в своїх домівках, закладах інтернатного типу і дитячих будинках, не маючи доступу до життєво необхідних ліків, запасів кисню, продуктів харчування, води, предметів гігієни, допомоги для забезпечення повсякденної життєдіяльності та інших базових засобів.

Люди з інвалідністю мають обмежений доступ до інформування в умовах надзвичайної ситуації, притулків і безпечних укриттів або взагалі його позбавлені. Значна частка виявилася відрізаною від мереж підтримки, внаслідок чого вони не здатні відповідним чином реагувати на ситуацію, що склалася, та орієнтуватися в оточуючому середовищі.

Унаслідок продовження військових нападів люди з інвалідністю стають вкрай уразливими і піддаються серйозному ризику завдання шкоди. Для жінок з інвалідністю зростає небезпека зґвалтування і сексуального насильства, що про широко повідомлялося. За наявною інформацією, небагатьом людям з інвалідністю вдалося переїхати до інших регіонів або дістатися до кордону України, що свідчить про те, що значна кількість не мала змоги виїхати до безпечних районів.

Відповідно до положень Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права осіб з інвалідністю Держави мають враховувати потреби людей з інвалідністю у процесі виконання своїх зобов’язань з нормами міжнародного права, в тому числі міжнародного гуманітарного права і стандартів у галузі прав людини. Конвенція, яку ратифікували Російська Федерація та Україна, вимагає від Держав вживати всіх необхідних заходів для забезпечення захисту і  безпеки людей з інвалідністю в ситуаціях ризику, в тому числі в умовах збройного конфлікту і в надзвичайних гуманітарних ситуаціях.

Держави-учасниці Конвенції також зобов’язані співпрацювати між собою і в партнерській взаємодії з представницькими організаціями людей з інвалідністю й іншими організаціями громадянського суспільства для забезпечення гуманітарної допомоги, яка має бути інклюзивною і доступною.

Комітет настійно закликає всі Держави, структури ООН, громадянське суспільство та інші зацікавлені сторони, залучені до гуманітарної діяльності, визнати і відповідати на прохання і потреби людей з інвалідністю, які опинилися на території ведення бойових дій. Потрібно виявляти їхні специфічні потреби, в тому числі обумовлені гендерною приналежністю і віком, та враховувати їх в усіх заходах реагування на кризову ситуацію. Серед заходів, які потрібно реалізувати: забезпечення доступу до гуманітарних коридорів, включення в плани евакуації і плани реагування на кризову ситуацію, забезпечення доступності екстреного інформування і комунікацій.

Потрібно вживати заходів для забезпечення обліку і захисту всіх людей з інвалідністю та негайного надання їм доступу до гуманітарної допомоги з урахуванням їхніх індивідуальних потреб у сфері підтримки. Біженцям і внутрішньо переміщеним людям з інвалідністю, а також людям з інвалідністю, що перебувають у схожому з біженцями становищі, потрібно забезпечувати підтримку згідно з їхніми індивідуальними потребами в пунктах перетину кордону, в закладах прийому і розміщення, а також надавати допомогу для переїзду. Потрібно забезпечувати індивідуалізовану підтримку дітям з інвалідністю з тим, щоб не розлучати їх з їхніми родинами і захищати від інституалізації та інших шкідливих видів практики, зокрема від торгівлі людьми.

Комітет передусім закликає Російську Федерацію негайно припинити військові дії та поважати і дотримуватися принципів міжнародного права у галузі прав людини і міжнародного гуманітарного права.

Комітет продовжить стежити за ситуацією людей з інвалідністю в умовах конфлікту у тісній взаємодії з організаціями людей з інвалідністю і правозахисними організаціями».

Довідкова інформація

Комітет з прав осіб з інвалідністю здійснює моніторинг дотримання Державами-учасницями положень Конвенції про права осіб з інвалідністю, до якої наразі вже приєдналися 185 Держав-учасниць. До складу Комітету входить 18 членів, які є незалежними експертами в галузі прав людини з різних країн і які виступають у своїй особистій якості, а не в якості представників Держав-учасниць.

Оригінал Англійська

Переклад здіснено Секретаріатом Національної Асамблеї людей з інвалідністю України.

 

  Категорія: