ЛУГАНЩИНА.UA: Два роки впровадження раннього втручання на Луганщині. Результати і перспективи

ЛУГАНЩИНА.UA: Два роки впровадження раннього втручання на Луганщині. Результати і перспективи
7 Травня 2019
Друкувати цю новину

12 квітня набрала чинності постанова Кабміну від 6 березня 2019 р. № 175. Нею утворено Національну раду з питань раннього втручання, яка стане тимчасовим консультативним органом уряду для підготовки пропозицій щодо розвитку системи раннього втручання (РВ). Система спрямована на захист дітей раннього віку з порушеннями розвитку або ризиком виникнення таких порушень, підтримку батьків і забезпечення інтересів дитини в Україні. На Луганщині послуга раннього втручання впроваджується вже два роки

Евеліна БОГДАНОВА

Що було

Наразі в Луганській області проживає більше 23 тисяч людей з інвалідністю, з яких – 2000 дітей з інвалідністю, у тому числі 256 дітей, хворих на ДЦП.

Ще з 2000-о року реабілітаційні послуги дітям Луганщини надавав обласний дитячий центр ранньої дитячої реабілітації «Відродження». В області реалізовувався амбіційний план: забезпечити реабілітаційними послугами дітей від дня народження і до першого робочого місця, і за територіальним принципом охопити всю область. Тому на початок 2014 року на Луганщині вже працювало 16 реабілітаційних центрів, обласний центр реабілітації, ПТУ-інтернат для людей з інвалідністю.

– Плюс у нас був центр професійної допомоги з реабілітації для дорослих при медуніверситеті, в якому студенти з інвалідністю отримували спеціальність фізреабілітолога, саме для роботи в реабілітаційних центрах області. В СНУ ім. Даля була програма отримання спеціальності сурдоперекладачів на філологічному факультеті. За подій 2014 року область багато чого лишилася, тому сьогодні практично всю систему реабілітації дітей з інвалідністю нам довелося будувати з нуля, – зазначає директор Департаменту соцзахисту населення ЛОДА Елеонора Поліщук.

 

Що маємо

Сьогодні з 15-ти територій, які залишилися на підконтрольній Україні частині області, 10 – охоплено реабілітаційними послугами для дітей. Вже працює 6 дитячих реабілітаційних центрів в містах і районах, 2 відділення при територіальних центрах соцобслуговування самотніх престарілих громадян з інвалідністю і один універсальний центр, який вже розпочав свою роботу в ОТГ. Є і обласний центр, але він поки що не має власного приміщення.

– З 2017 року ми відновили роботу обласного центру дитячої реабілітації «Відродження». Ми ведемо соціальний патронаж по області. Там, куди не доходять спеціалісти реабілітаційних центрів, обласний центр бере цю функцію на себе і працює з батьками на дому або в закладах, які готові до такої роботи з дітьми, – акцентує директор Департаменту.

З 2016 року Луганська область також долучилася до проєкту Національної асамблеї людей з інвалідністю і БФ «Інститут раннього втручання» м. Харків за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), які започаткували та впроваджують програму «Батьки за раннє втручання в Україні».

На сьогодні за цією програмою працює три реабілітаційні центри – в Сєвєродонецьку, Кремінній та Рубіжному. Завдяки фонду ЮНІСЕФ вони оснащені необхідним обладнанням. І сьогодні, за словами очільниці Департаменту соцзахисту, вже є деякі результати.

 

Дводенний семінар щодо раннього втручання у Сєвєродонецьку

 

– Ми ними пишаємося, тому що кожний результат – це доля дитини, – наголосила Елеонора Поліщук.

Статистика така, що на сьогодні в Сєвєродонецькому реабілітаційному центрі 26 дітей пройшли курс РВ, 11 з них отримали консультаційну допомогу, 15 дітей були взяті на обслуговування. І нині ці діти вже можуть відвідувати групи в дитячих садках. В Кремінському центрі з 10 дітей, які отримали послугу РВ, 4 вже відвідують дитсадки. В Рубіжанскому центрі з 10 дітей – 5 вже можуть відвідувати дитячі дошкільні заклади. Окрім цього, в області працює Координаційна рада щодо питань раннього втручання.

– Цілі і завдання проєкту раннього втручання зрозумілі – на перших днях, перших місяцях життя дитини надати батькам допомогу, попередити найрізноманітніші нозології, попередити відхилення в розвитку і надати можливість соціалізувати дитину, – відзначила Директор департаменту. – Позиція і департаменту соцзахисту, і ОДА, реалізувати послугу РВ на території області. І ми, спільно з батьківською громадськістю, з усіма нашими партнерами доведемо це завдання до логічного завершення, і вся територія області буде охоплена реабілітаційними послугами і відповідно послугою РВ, щоб батьки були спокійні за долю дітей, а діти стали активними учасниками соціального життя.

«Вітер» змін

Зустріч з Елеонорою Поліщук проводилась напередодні семінару «Формування єдиного бачення РВ і налагодження діалогу серед ключових управлінь, батьків та спеціалістів у Луганському регіоні України», який проходив в Сєвєродонецьку протягом двох днів. Тому до розповіді про досвід впровадження РВ в Україні долучились і інші учасники брифінгу – національний координатор програми «Батьки за раннє втручання в Україні» Олена Скрипко, голова ГО «Андел дитинства» з Дніпропетровщини Наталія Алексєєва, член Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання в Україні» Вадим Мирошниченко, регіональний представник Луганської платформи «Батьки за раннє втручання в Україні» Ольга Ложечка.

– Послуга РВ відрізняється від усіх послуг, які сьогодні надаються в Україні тим, що вона надається не лише дитині за закритими дверима в окремому кабінеті окремим спеціалістом. Це послуга, яка передбачає міждисциплінарний підхід, коли команда спеціалістів, яка складається з логопеда, психолога, колекційного педагога, психоневролога і фізреабілітолога разом приймає рішення, яким чином підтримати родину, щоб вона змогла створити гармонійні умови для розвитку дитини, – зазначила Олена Скрипко.

На її переконання, це саме те, що зібрало навколо себе більше 95 громадських організацій зі всієї України з метою адвокації і просування послуги РВ.

Сьогодні на національному рівні існує постанова Кабміну, відповідно до якої пілотування послуги РВ планувалося в 4 регіонах України – Харківській, Львівській, Закарпатській, Одеській області, оскільки в цих областях послуга РВ була до 2016 року. Після 2016 року, коли за гроші ЮНІСЕФ були навчені команди з РВ на сході країни, до пілоту були додані Луганська, Донецька, Харківська, Запоріжська та Дніпропетровська області. Окрім того, за словами Олени Скрипко, силами батьків-активітів стало можливим те, що в цій постанові КМУ є тепер ще Вінниця та Кропивницький.

– Дуже важливо, що влада Луганщини відгукується на потреби батьків. І сьогодні батьки з Дніпра, Харкова і Луганська разом ініціюють зміни для покращення ситуації з впровадженням послуги раннього втручання, – підкреслила Олена Скрипко.

– Наше завдання наразі – не розгубити навчені команди, адже мільйони йдуть на створення інклюзивних класів, груп в дитсадках, але спеціалістів відповідних не достатньо, – зауважила Наталія Алексєєва. – Важливо зберегти спеціалістів, розпочати фінансувати їх роботу з місцевих бюджетів. Якщо вони розійдуться по центрах, збирати їх буде дуже важко. А час плине – діти ростуть. Тому наш сьогоднішній проєкт направлений на те, щоб у процесі прийняття місцевих бюджетів туди були закладені кошти на впровадження програми раннього втручання.

– У реалізації програми РВ застосовується партнерський підхід. Це я кажу, як батько, який отримує таку послугу. Спеціалісти з РВ бачать в батьках експертів власної дитини, адже ми з дитиною знаходимося 24 години 7 днів на тиждень, і допомагають навчити нас, батьків, розвивати власну дитину, – зазначив Вадим Мирошниченко. – Лише за традиційною схемою – година-півтори на тиждень у лікаря – це замало, а раннє втручання – це зовсім інший підхід. Я приїхав поділитися власним досвідом, розповісти, як РВ вплинуло на життя нашої родини. Щиро сподіваюся, що з моєю невеликою допомогою в Луганській області в достатньому обсязі з’явиться послуга раннього втручання.

– В Європі така послуга працює за давно відпрацьованими протоколами, – акцентувала Ольга Ложечка. – Завдяки нашим активним батькам Харківського, Дніпропетровського, Одеського регіонів, ця послуга з’явилася і в нашій країні. Луганський регіон потрапив до пілотного проєкту, чому батьки дуже раді. Дуже хотілося, щоб ця послуга була повсюдною в Україні.

Батьки висловили сподівання на продуктивний діалог з владою та спеціалістами, а також бажання бути почутими, аби влада доклала всіх зусиль, щоб ця послуга повноцінно працювала.

                                                                                                                            © По материалам Луганщина.ua
  Категорія: