Представники НАІУ протягом 2008 року взяли участь у:
– засіданнях Ради у справах інвалідів при Кабінеті Міністрів України;
– засіданнях робочої групи при Міністерстві транспорту та зв’язку;
– засіданнях робочої групи при Міністерстві освіти і науки України;
-засіданнях Громадської колегії Фонду соціального захисту інвалідів;
– засіданнях Комісії зпитань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів;
Конструктивна співпраця Національної Асамблеї інвалідів України з органами законодавчої та виконавчої влади стала запорукою розроблення ряду законодавчо-нормативних документів, спрямованих на підвищення існуючого рівня соціальної захищеності інвалідів в Україні. Проєкт Закону «Про внесення змін до статті 9 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” (щодо оподаткування благодійної допомоги)» (р. № 2043 від 11 лютого 2008 р.), яким пропонується не включати до оподатковуваного доходу цільову благодійну допомогу, що надається юридичними або фізичними особами у будь-якій сумі інвалідам, на дітей-інвалідів для оплати зобов’язань держави по забезпеченню технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення, автомобілями, які згідно з законодавством України надаються особам з обмеженими можливостями безоплатно або на пільгових умовах.
Проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 38 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” щодо забезпечення інвалідів спецавтотранспортом (р. № 2150 від 3 березня 2008 р.), який має на меті впорядкувати умови забезпечення автомобілями інвалідів та дітей інвалідів на підставі відповідних медичних показань.
Зокрема законопроєктом передбачається:
в). виділяти один автомобіль:позачергово сім’ям з двома і більше інвалідами, що мають відповідні медичні висновки, але тільки один з них перебуває на відповідному обліку для забезпечення автомобілем;першочергово з осіб, які мають право на отримання автомобіля у позачерговому порядку, сім’ям, в яких два і більше інвалідів перебувають на обліку для забезпечення автомобілем; позачергово автомобіль інвалідам з важким ураженням опорно-рухового апарату, які не здатні пересуватися без інвалідного візка, якщо вони постійно працюють або навчаються.
Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та інвалідам» (р. № 2159 від 4 березня 2008 р.), яким передбачено:
а) дитина, яка утримується матір’ю (батьком, усиновителем), що неперебуває в шлюбі; б) дитина, в якої один або обоє батьків є інвалідами І або II групи; в) дитина-інвалід; г) громадянин, який одержав статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту із статусом гірського; д) дитина в малозабезпеченій багатодітній сім’ї з трьома і більшенеповнолітніми дітьми.
Крім того, запропонованими у проєкті змінами до Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам” передбачається суттєво збільшити розмір допомоги на догляд за інвалідами І групи підгрупи А та віднести до малозабезпечених осіб, які мають право на призначення допомоги на догляд, інвалідів І групи за умови, якщо їх середньомісячний сукупний дохід не перевищує збільшений на 15 відсотків прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Проєкт Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (щодо фінансування загальнодержавних реабілітаційних установ для інвалідів) ( р. № 2216 від 14 березня 2008 р.) (автор – В. Сушкевич), який вирішує проблему легітимізації фінансової участі місцевих бюджетів у процесі створення та забезпечення функціонування центрів та інших реабілітаційних установ для інвалідів.
Проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо акцизного оподаткування тютюнових виробів) ( р. № 2272 від 25 березня 2008 р.), яким пропонувалось суттєво збільшити ставку акцизного збору на тютюнові вироби, а отримані таким чином додаткові бюджетні надходження спрямувати на фінансування соціальних програм, в тому числі – програм державної соціальної підтримки інвалідів.
Проєкт Закону про внесення зміни до Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (щодо соціальної підтримки інвалідів та їх громадських організацій) ( р. № 2574 від 28 травня 2008 р.), який має на меті відновити для громадських організацій ветеранів та інвалідів, а також утворених ними підприємств і організацій пільгових умов передачі в оренду державного та комунального майна та земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності.
Проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України “Про фізичну культуру і спорт” (р. № 2596 від 3 червня 2008 р.), який передбачає законодавчо врегулювати функції та повноваження Національного комітету спорту інвалідів України та Українського центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» щодо реалізації ними державної політики у сфері фізичної культури і спорту інвалідів та здійснення міжнародних спортивних контактів.
Проєкт Закону «Про внесення змін до статті 38 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” щодо права вибору інвалідом компенсації за неотриманий автомобіль» ( р. № 2656 від 17 червня 2008 р.), яким передбачається надати інвалідам чи законним представниками дітей-інвалідів, які мають право на забезпечення автомобілем можливість (за їх бажанням) отримати суттєву грошову компенсацію замість автомобіля у розмірі його реальної вартості.
Проєкт Постанови Верховної Ради України «Про заходи щодо забезпечення державної підтримки санаторно-курортних закладів, в яких лікуються та проходять реабілітацію інваліди» (р. № 3324 від 29 жовтня 2008 р.), якою передбачається доручити Кабінету Міністрів України розробити та запровадити дієві економічні механізми підтримки санаторно-курортних закладів, в яких лікуються та проходять реабілітацію інваліди та значно поліпшити рівень забезпечення інвалідів-спинальників путівками до спеціалізованих санаторіїв імені М.Н.Бурденка (м.Саки, АР Крим), «Слов’янський» (м.Слов’янськ, Донецька область) та Сакського центрального військового клінічного санаторію імені М.І.Пирогова.
Всі зазначені проєкти законодавчих актів були підтримані відповідними профільними Парламентськими комітетами і рекомендовані для прийняття Верховною Радою України.