Променевий терапевт Андрій Леонович показує кібер-ніж для видалення онко пухлин через екрани
Незважаючи на успіхи науковців та лікарів, рак залишається однією з найнебезпечніших хвороб. Так, за прогнозами експертів, цього року від ракових захворювань помре 580 тисяч американців.
Поміж усіх типів хвороби, рак підшлункової залози – один з самих небезпечних. Проблема полягає у лікуванні цієї хвороби, рання діагностика. Існуючі тести коштовні та малоефективні.
Тож, науковий світ з особливим ентузіазмом зустрів винахід 15-річного хлопчини з Мериленду, який розробив дешевий і простий спосіб виявлення раку підшлункової залози на ранньому етапі. Винахід підлітка, потенційно здатний зберегти життя тисячам людей.
У травні минулого року Джек Андрейка став переможцем найбільших у світі міжнародних змагань юних науковців та інженерів, що пройшли у місті Піттсбург.
На той момент п’ятнадцятирічний Джек став наймолодшим переможцем за всю 63-річну історію конкурсу. На шляху до головної нагороди – сімдесят п’ять тисяч доларів, Джек обійшов півтори тисячі фіналістів з сімдесяти країн світу.
Любов до науки Джек виявляв з дитинства. Його захоплення завжди підтримували батьки. А старший брат Люк, за два роки до Джека, став переможцем у кількох категоріях на цьому ж конкурсі з проєктом вивчення впливу на довкілля витоку кислоти з відпрацьованих копалень.
Учень звичайної середньої школи у Мериленді, Джек отримав головний приз конкурсу за створення простого, дешевого способу виявлення раку підшлункової залози. Як розповідає Джек, цією темою він зацікавився після смерті близької його родині людини від цієї хвороби:
«Я порився в Інтернеті і побачив, що у 85% випадків, рак підшлункової залози виявляють запізно, на етапі коли шанси людини вижити, складають лише два відсотки. Я вирішив, так не повинно бути. Потрібно щось робити».
З того ж Інтернету, Джек дізнався, що в крові хворих на цей тип раку підвищується рівень протеїну месотиліну. Попросившись в лабораторію при Університеті імені Джонса Гопкінса, Джек розробив простий паперовий сенсор. Достатньо лише однієї краплі крові чи сечі, аби виявити у людини ознаки раку. Його тест працює з точністю 90%, і виявляє хворобу раніше ніж будь-які попередні методи.
«Цей сенсор у 400 разів більш чутливий за попередні, у 168 разів швидший і у 26 тисяч разів дешевший. Сенсор коштує лише три центи, і результати готові за 5 хвилин», – зазначив молодий винахідник.
Невідомо чи реалізував би Джек свою ідею, якби не доктор наук Анірбан Мейтра. Він єдиний з двохсот науковців позитивно відповів на електронного листа, в якому Джек описав свою ідею, план, бюджет та часові рамки виконання проєкту. Професор Мейтра розповідає:
«Я чесно скажу, дуже здивувався коли дізнався, що пише 15-річний хлопчина. Я захотів познайомитися з цим, безперечно, талановитим хлопцем, почути його думки, тож зателефонував йому. Він мене вразив».
Мейтра виділив Джеку куточок в своїй лабораторії та наставника. Хлопчина працював над своїм проєктом сім місяців, кожного дня після школи, інколи далеко за північ, по вихідним, у День Подяки, на Різдво і навіть у свій день народження. Нещодавно Джек закінчив процес реєстрації свого винаходу і зараз працює над версією тесту, яка б у майбутньому могла б продаватися в аптеці.
Після перемоги, Джека Андрейку почали запрошувати з виступами на конференції по всьому світу. Минулого року він брав участь у роботі Глобальної Ініціативи Клінтона, конференції на який провідні науковці світу обговорюють нагальні проблеми людства. Доктор Мейтра не здивований успіхам свого підопічного:
«Джек Андрейка – ім’я, яке ви почуєте не раз протягом наступних 10-20 років. Якщо він добився такого успіху у 15 років, хто знає що він придумає у 25 чи 35 років».
І можна лише здогадуватися, скільком людям врятує життя тест розроблений підлітком з провінційного містечка у штаті Мериленд.
«Голос Америки»