Регіональна онлайн консультація з людьми з інвалідністю та громадськими організаціями людей з інвалідністю

2 March 2021

25 лютого відбулася Регіональна онлайн консультація  з людьми з інвалідністю та громадськими організаціями людей з інвалідністю, яку проводив Комітет ООН з прав осіб з інвалідністю.

Тема консультації «Від ізоляції, невидимості  і сегрегації до залучення людей з інвалідністю до місцевої спільноти. Виявлення та подолання перешкод на шляху успішного процесу деінституалізації».

Громадські організації, члени  Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, діяльність яких спрямована на вирішення питань людей з інвалідністю з різними порушеннями, які знаходяться в закладах опіки різних форм власності, психіатричних лікарнях; які опікувались питаннями жінок та чоловіків з інвалідністю, в тому числі літнього віку; сімей, що виховують дітей з інвалідністю відправили інформацію (520 слів) на Комітет та взяли участь в Регіональній зустрічі. Кожна з організацій, яка готувала інформацію зробила акцент на ситуацію з Ковід–19 зі своєї теми.

Як зазначалось в Інформаційній записці Комітету, участь в регіональній зустрічі могли взяти люди з інвалідністю через їхні організації, організації дітей та молодих людей з інвалідністю, організації самоадвокації, організації осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями, організації жінок з інвалідністю. Інші заінтересовані організації та суб’єкти могли бути присутніми в якості спостерігачів.

Регіональні консультації Комітет ООН з прав осіб з інвалідністю проводить з людьми з інвалідністю з різних країн з метою обміну досвідом, думками, пропозиціями по вирішенню складних питань та ситуації, яка склалась з особами з інвалідністю в період Ковід-19, включаючи осіб, які перебувають в спеціальних закладах опіки.

Комітетом були запропоновані теми для обговорення та основні питання.

Від Національної Асамблеї людей з інвалідністю був один виступ в якому тезисно прозвучала  частина інформації поданої на Комітет. Відповідаючи на питання, які заходи необхідно вжити в Україні для поліпшення становища різних груп, які схильні до високого ризику інституціоналізації, ізоляції, Лариса Байда відзначила наступне:

  • Наявність відповідної політики/програм з фінансовим забезпеченням. Постійний моніторинг та оцінка за участі громадських організацій осіб з інвалідністю. Міжвідомча узгодженість. До прикладу, НАІУ занепокоєна реалізацією «Національної Стратегії реформування інституційного догляд та виховання дітей на 2017-2026 роки». Відсутній чіткий аналіз виконання Стратегії, який реальний вплив  вона мала на якість життя сімей, що виховують дітей з інвалідністю; які послуги впровадженні на рівні громади та ін. Склалось враження, що Стратегія зосереджується тільки на закритті закладів, а не на підтримці сімей, створені та розвитку послуг. Державна доповідь» Захист прав дітей в умовах децентралізації влади в Україні «є підтвердженням тому, що політика на національному та місцевому рівнях не в повній мірі враховує інтереси сімей, які виховують дітей з інвалідністю, підлітків, з інвалідністю, які знаходяться в державних закладах опіки; відсутня фінансове обґрунтування становища сімей ( господарств) з інвалідністю; аналіз розвитку послуг на рівні громади та ін.
  • Підтримка громади: розвиток послуг у сфері освіти, охорони здоров’я, забезпечення житлом, працевлаштування та ін. Право вибору людей з інвалідністю де і з ким жити. Просвітництво в громаді з цих питань. Недостатнє фінансування. Слабка міжвідомча координація між соціальним захистом та охороною здоров’я, відсутність чіткої політики на рівні громад, ейджизм по відношенню до людей з інвалідністю похилого віку, які проживають в сім’ях та інституціях, збільшення цифрового розриву для людей з інвалідністю, особливо, що проживають в сільські місцевості. Всі ці питання загострились в період Ковід-19.
  • Наявність системи підтримки. Запровадження перехідного періоду від інституційного закладу до повернення в сім’ю. Навчання державних службовців, фахівців, самих осіб з інвалідністю.
  • Забезпечення участі організацій осіб з інвалідністю в процесах прийняття рішень. Забезпечення дієвої роботи Наглядових Рад при інституційних закладах за участі громадських організацій людей з інвалідністю; моніторинг державних програм, послуг; участь в обговоренні політик/стратегій, законодавчих змін; фінансова підтримка інституційної діяльності громадських організацій осіб з інвалідністю та ін.

Вся інформація від різних країн узагальниться Комітетом та буде підготовлено Проєкт Керівництва по деінституалізації, в тому числі в надзвичайних ситуаціях. Кінцева ціль, практична реалізації статті 19 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.

 Секретаріат НАІУ

Related news

All news

Admission to NAPD

Are you impressed by our activities? Join the member organizations of the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine!
join NAPD
en_USEnglish