Наталія Кривобок: «Наше основне завдання – надати якомога більшу підтримку жінкам-переселенкам з інвалідністю»
15 August 2023
Share:
Через військові дії в Україні значна кількість людей, і особливо жінок та дівчат з з інвалідністю, вимушені були залишити домівки і шукати безпечне укриття, прихисток на територіях, де не ведуться бойові дії, зокрема, й на Закарпатті.
Медико-соціальний реабілітаційний центр «Дорога життя» в Ужгороді працює з 3 жовтня 1999 року. Це єдиний заклад в Ужгороді медико-соціальної та психолого-педагогічної реабілітації осіб з порушеннями фізичного та розумового розвитку. На базі центру організований прихисток для осіб з інвалідністю та тих, хто їх супроводжує.
Сьогодні в МСРЦ «Дорога життя» проживають шість родин вимушених переселенців з інвалідністю. За словами голови правління Олега Кириленко, це люди з різних міст України, де йдуть бойові дії. Центр приймає переселенців від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
У липні ц.р року МСРЦ «Дорога життя» приєднався до виконання проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах», що реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (Women’s Peace & Humanitarian Fund -WPHF).
— a flexible and rapid financing tool supporting quality actions that enhance the capacity of local women to prevent conflict, respond to crises and emergencies, and leverage peacebuilding opportunities.
Мета проєкту: посилення лідерства та участі організацій жінок/осіб з інвалідністю у процесах прийняття рішень стосовно гендерно-орієнтованого гуманітарного реагування, захисту прав жінок з інвалідністю.
Проєкт передбачає активну діяльність, яка спрямована на надання підтримки та допомоги тим жінкам з інвалідністю (жінкам, які виховують дітей з інвалідністю, жінкам 60+, ВПО, жінкам з різними видами порушень здоров’я), що перебувають у складних життєвих ситуаціях та потребують такої підтримки.
Усі організації-партнери розробляють свої кейси, спрямовані на задоволення життєво-важливих та нагальних потреб таких людей. Захист прав та розширення можливостей для жінок з інвалідністю та громадських організацій жінок/осіб з інвалідністю, а також їхнє залучення до співпраці у сфері гуманітарного реагування та адвокації прав жінок з інвалідністю посилить розуміння надання гуманітарної допомоги, потреб в громаді, впливатиме на прийняття рішень та те, що жінки будуть почутими.
"Заклад надає соціальні послуги для людей/дітей з інвалідністю та ВПО жінок/ дівчат. Завдяки проєкту ми посилимо спроможність Центру, – ділиться Олег Кириленко, – шляхом залучення додаткових спеціалістів для цілодобового догляду переселенців з інвалідністю та відновлення програми підтриманого проживання для вихованців Центру, а також надання психологічного супроводу для ВПО (жінок/дівчат) з інвалідністю».
Наталія Кривобок, керівниця проєкту у Закарпатській області підкреслює: «Під час військового стану в Україні дуже важливо надавати гуманітарну допомогу та інші види допомоги жінкам та дівчатам з інвалідністю, у тому числі переселенцям (ВПО). Зокрема, в рамках проєкту у нас є можливість надати проживання; гаряче харчування; видати продуктові набори; провести консультування, а також надати правову та психологічну допомогу».
Сама Наталія Кривобок, яка до початку бойових дій проживала та працювала у місті Маріуполі Донецької області на посаді ВО завідувача ЗДО. Потрапивши на Закарпаття та отримавши інформацію про МСРЦ «Дорога життя», вона долучилася до співпраці з Центром та вирішила допомогти таким, як сама. С того часу працює педагогом і завідувачем підтриманого проживання. Зацікавившись проєктом “Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах”, стала його керівницею.
"Наше основне завдання – надати якомога більшу підтримку жінкам-переселенкам з порушеннями здоров’я, щоби вони відчували, що про них піклуються і пам’ятають кожну хвилин,- підкреслює пані Наталія. – Наразі цій категорії людей роздані сертифікати на харчування, згодом отримають і на засоби для гігієни. 15 жінок отримують гаряче харчування в кафе «Венеція». Продумується робота з психологом і юристом, які за потреби можуть надати конкретні поради жінкам з інвалідністю. У планах реалізація ще декількох послуг, але говорити про це будемо вже пізніше".
About the United Nations Women's Peace and Humanitarian Fund (WPHF)
The Women’s Peace and Humanitarian Fund (WPHF) is the only global financing mechanism exclusively dedicated to supporting women’s participation in peace and security processes and humanitarian action. Governed by a diverse group of civil society, government, and UN representatives, WPHF is a multi-partner trust fund that mobilizes urgently needed funding for local, women-led organizations and works alongside women on the front lines to build lasting peace. Since 2016, WPHF has provided funding and strengthened the capacities of over 1,000 local women’s civil society organizations advancing the Women, Peace and Security agenda and delivering humanitarian action in 41 crisis-affected countries.
This publication has been prepared with the financial support of the United Nations Women's Peace and Humanitarian Fund (WPHF), which does not imply that the views and contents expressed herein are officially endorsed or recognized by the United Nations."
У щоденній рутині ми рідко зупиняємось, щоб подумати: як багато означає простий доступ до допомоги, коли вона не формальна, а щира, своєчасна і точна. Для багатьох людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб і тих, хто живе на межі вразливості, така підтримка – це не тільки про полегшення побуту. Це про гідність, вибір і можливість залишатися […]
Як залучити недержавний сектор до надання соціальних послуг? Якими є основні переваги такого партнерства? Як визначати потреби громади у соціальних послугах? Як створювати координаційні групи із вивчення такої потреби, уникаючи при цьому найпоширеніших помилок? Як здійснювати моніторинг надання соціальних послуг, визначивши оцінку якості? Спікери нашого вебінару проаналізують урядові документи щодо надання соціальних послуг; поділяться практичними […]
«У Копенгагені перейшли від принципу безабар’єрного середовища до принципу універсального дизайну. Таким чином столиця Данії демонструє, що розглядає створення міського простору, доступного для людей з інвалідністю, як фундаментальну складову сучасного міста», – розповідає генеральна секретарка Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Вікторія Назаренко, яка разом із іншими членами організації відвідувала столицю Данії на запрошення DPOD […]
On June 18, Storozhynets hosted the launch of the advocacy campaign "Communities for All: Creating Change Together with People with Disabilities". This is not just an event - it is the beginning of a large and unifying effort to make the community accessible, inclusive and convenient for everyone. Residents of Storozhynets gathered on the central square: people with disabilities, representatives of NGOs, veterans, representatives of [...]
The purpose of the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine (NAPWD) is to unite organizations whose members are people with disabilities to protect their rights, empower them and build an inclusive society. Last year, the NGO "Dreams of Special Children" joined the large family of the NAIA. For its team, this is not only a formal membership, but also an opportunity to find friends, like-minded people and reliable [...]
"The National Assembly of People with Disabilities of Ukraine will carefully study the experience of its Danish colleagues, in particular, the areas of their work, algorithms of interaction with the authorities, and the implementation of certain practices. Like, for example, the definition of the inclusion index, which we will recommend for implementation in our country," said Victoria Nazarenko, Secretary General of the National Assembly of People with Disabilities, speaking on June 19, 2025, in [...]