Міжнародна зустріч “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”
23 May 2022
Share:
Відбувся міжнародний вебінар-зустріч “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”, який організувала Національна Асамблея людей з інвалідністю України (далі ̶ НАІУ) спільно з командою з Великої Британії.
Учасники зустрічі закликали політичних лідерів та гуманітарних діячів підтримати та захистити людей з інвалідністю в Україні та українців з інвалідністю, які були вимушені виїхати до інших країн через війну.
Під час обговорення було піднято ряд гострих питань, з якими стикаються українці з інвалідністю сьогодні і в Україні, і поза її межами, як-то:
безпечна евакуація;
доступ до ліків;
розмір пенсії;
проблема сортування;
горизонтальне перевезення;
відсутність належного інформування на кордоні;
належний супровід;
інформаційна підтримка тощо.
Спікерами з боку України виступили генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко, Урядовий Уповноважений з прав людей з інвалідністю Тетяна Баранцова, голова Асоціації захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» Світлана Демко (Вінниця), голова Харківської асоціації незрячих юристів Олег Лепетюк та голова ГО «Ініціатива захисту прав людей з інвалідністю» Яна Лебедева (Херсон).
З боку Великобританії спікерами виступили Ханна Купер, співдиректор “Міжнародного центру свідчення інвалідності” (ICED, Лондон) та Кирило Шарапов, доктор Единбурзького університету Нейпіра (Единбург, Шотландія).
Чи не найгострішим питанням, обговореним під час вебінару, було забезпечення життєвих умов для українців з інвалідністю на окупованих територіях. Спортсменка Яна Лебедева поділилась проблемами, з якими вона разом з чоловіком зіткнулися особисто (обоє користуються візками), коли переживали окупацію в Херсоні. Найперше – відсутність ліків, супроводу при пересуванні, належного інформування та комунікацій з боку урядових органів. Підтримав питання відсутнього інформування і юрист Олег Лепетюк з Харкова, а Світлана Демко доповіла про ситуацію на кордонах при евакуюванні людей з інвалідністю.
“Вкрай необхідне екстрене і поглиблене навчання прикордонників як законодавчій базі щодо людей з інвалідністю, так і етичним нормам і толерантності щодо українців з особливими потребами. Прикордонні пункти не обладнані належним чином, зокрема, немає туалетів, через що деякі люди вимушені були кілька годин обходитись без них. Крім того, ситуацією на кордонах вкрай ускладнене горизонтальне транспортування. І що є найбільш прикрим та, на жаль, розповсюдженим, це проблема сортування. Тобто коли при наданні допомоги перевагу надають мамам з дітьми та іншим категоріям, при цьому нехтуючи категорією людей з інвалідністю”, – розповіла Світлана Демко.
Оскільки війна в Україні триває, 2,7 мільйона людей з інвалідністю та їхні сім’ї продовжують стикатися з ризиком ізоляції, насильства, смерті та відсутності доступу до безпеки і допомоги. Усе це відбувається не лише на окупованих територіях чи місцях бойових дій в Україні, але і в країнах безпечної та мирної Європи.
“За цей час було переміщено 7 мільйонів українців, з яких 10% – маломобільні люди. На жаль, вже станом на сьогодні є зафіксовані смерті за кордоном, а також безліч проблем з доступом до ліків, медичної допомоги, асистивних технологій тощо. Очікується, що за кордони України буде вимушено переміщено 1 мільйон українців з інвалідністю, тобто більше третини всіх існуючих в Україні! Ми маємо подбати про них вже сьогодні, ми б’ємо на сполох, ми просимо про допомогу наших друзів та партнерів і ми щиро сподіваємось на підтримку”, – зауважила Вікторія Назаренко (генеральний секретар НАІУ).
Національна Асамблея людей з інвалідністю України висловлює подяку партнерам та учасникам вебінар зустрічі “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”, які допомогли донести світові інформацію про реальний стан людей з інвалідністю в Україні та поза її межами.
Today, on July 3, a webinar "The Role and Place of Public Associations of People with Disabilities and Veterans in the Provision of Social Services" was held, organized by the Resource Center of the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine (NAPWD) within the framework of the Rehabilitation in Ukraine (Rehab4U) project. The speakers of the event were Iryna Sergienko, trainer at the Ukrainian Human Rights Initiatives NGO; Iryna Kulinska, head of the Vinnytsia-based NGO "Association for the Protection of Rights and Assistance to People [...]
The National Assembly of People with Disabilities of Ukraine has signed a Memorandum of Cooperation with the Christian Mission for the Blind (SVM), an international organization that helps people with disabilities. The organization is actively working with Ukrainian partner organizations, mainly through joint projects with other, in particular European, structures. The Memorandum envisages direct cooperation between the NAPD and the SVM. According to the SVM, their [...]
In June, Kyiv hosted the training "Humanitarian Response and Recovery: Strengthening the Leadership of Organizations of Women with Disabilities", organized by the National Assembly of Persons with Disabilities of Ukraine, funded by The United Nations Women’s Peace and Humanitarian Fund (WPHF) with technical support of UN Women Ukraine. The event brought together activists, representatives of civil society organizations, experts, and women with disabilities from across the country.
The admission campaign to vocational education and training institutions has officially started in Ukraine. As explained by the Ministry of Education and Science of Ukraine, applications can be submitted until the end of September - in person to the chosen institution or online through the applicant's electronic cabinet on the EDEBO website. The ministry emphasized that today vocational education is a chance to quickly obtain a degree in demand in the state [...]
People with disabilities, veterans, activists, and community members checked the accessibility of facilities in the city center and discussed problems and solutions. Accessibility is not a luxury, but a basic right of every person. Veterans, people with disabilities, parents with strollers, children, and the elderly all need accessibility. Accessibility is for you! We make our facilities [...]
In our daily routine, we rarely stop to think about how much it means to have easy access to help when it is not formal, but sincere, timely and accurate. For many people with disabilities, internally displaced persons and those living on the edge of vulnerability, such support is not just about making life easier. It is about dignity, choice and the ability to remain [...]