Інформаційна зустріч з лідерами та лідерками громадських організацій осіб з інвалідністю
13 Лютого 2023
Поширити:
Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ) на платформі ZOOM була проведена інформаційназустріч з лідерами і лідерками громадських організацій осіб з інвалідністю.
Метою даної зустрічі було підвищення поінформованості представників і представниць громадських організацій осіб з інвалідністю з різних регіонів України щодо останніх змін у законодавстві України, які стосуються як прав людей з інвалідністю, так і безпосередньо діяльності зазначених організацій.
Провела зазначену зустріч Вікторія Назаренко – Генеральний Секретар НАІУ. Керівниця НАІУ разом із колежанкою Ларисою Байдою привітали учасників і учасниць заходу та розповіли про роботу та активності НАІУ протягом попереднього тижня, серед яких була низка офлайн та онлайн зустрічей із представниками міжнародних та європейських організацій, а також вітчизняних органів влади.
Під час заходу учасників зустрічі було поінформовано про те, що Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 27 січня 2023 р. № 70 «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю», відповідно до якої бюджетні кошти у сумі 4,5 млн. грн. спрямуються на фінансову підтримку громадських об’єднань для надання соціальних послуг особам з інвалідністю для виконання (реалізації) загальнодержавних проектів з урахуванням визначених Мінсоцполітики пріоритетних завдань (напрямів), що містять перелік соціальних послуг, спрямованих на соціалізацію та інтеграцію осіб з інвалідністю. Згідно з вищевказаною постановою головним розпорядником бюджетних коштів є Мінсоцполітики, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та організатором конкурсу з визначення проектів, розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, – Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Також згаданою вище постановою було скасовано акти Уряду, згідно з якими раніше надавалася фінансова допомога на інституційну підтримку Українському товариству сліпих, Українському товариству глухих, НАІУ та інших громадським об’єднанням осіб з інвалідністю. Даний напрям фінансування чиновники Мінсоцполітики назвали непріоритетним під час війни та не дослухалися до зауважень і пропозицій Українського товариства сліпих, НАІУ та інших інституцій громадянського суспільства, що ставить під загрозу існування окремих організацій. НАІУ з прикрістю констатує про нерозуміння окремими посадовцями української влади важливості підтримки громадських об’єднань осіб з інвалідністю. Лише НАІУ змогла за минулий рік під час війни проти України з акумулювати та надати цільову і адресну гуманітарну допомога понад 15 тис. людей з інвалідністю.
Ще одним документом, про який НАІУ поінформувала громадських активістів, було рішення Уряду, яким підтримана ініціатива МОЗ щодо реформування системи проведення медико-соціальної експертизи. Зазначеним документом МОЗ спільно з Мінсоцполітики доручено до 1 квітня подати на схвалення Уряду план заходів щодо етапів реформування системи проведення медико-соціальної експертизи. НАІУ має намір вийти з ініціативою до МОЗ щодо залучення експертів НАІУ до напрацювання зазначеного плану заходів.
Не менш важливим нормативно-правовим актом, про який йшла мова на зустрічі, став затверджений Урядом 4 лютого 2023 року Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на соціальний захист осіб з інвалідністю. Порядком визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Соціальний захист осіб з інвалідністю». В Державному бюджеті України на 2023 рік на дану бюджетну програму передбачено понад 3,5 млрд гривень. На превеликий жаль, низка важливих зауважень, наданих НАІУ до зазначеного документу, Міністерством соціальної політики була проігнорована. В результаті у 2023 році Мінсоцполітики не буде фінансувати такі важливі для людей з інвалідністю заходи як фізкультурно-спортивну реабілітацію осіб з інвалідністю, статутну діяльність громадських об’єднань осіб з інвалідністю, створення та підтримка робочих місць підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, стаціонари протезно-ортопедичних підприємств, клініку Укрндіпротезування тощо. НАІУ продовжує боротьбу за відновлення фінансування даних напрямів.
4 лютого 2023 року також Уряд затвердив Порядок використання коштів з рахунку для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від російської агресії. Мінсоцполітики згідно з зазначеним Порядком спрямовуватиме отримані на рахунок кошти за наступними напрямами: 1) оплати виготовлення та встановлення допоміжних засобів реабілітації, у тому числі протезно-ортопедичних виробів підвищеної складності та функціональності, зроблених за новітніми технологіями та їхніх складових; 2) розвиток сімейних форм виховання, в тому числі для дітей, позбавлених батьківського піклування внаслідок російської агресії, шляхом забезпечення житлом дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, сімей патронатних вихователів; 3) оплату або компенсацію за надання деяких соціальних послуг; 4) здійснення компенсацій видатків для комунальних установ на основну, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні виплати фахівцям із соціальної роботи. Даний документ в порушення Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та Регламенту Кабінету Міністрів України до НАІУ не надсилався.
НАІУ на зустрічі з лідерами і лідерками громадських організацій осіб з інвалідністю з обуренням обговорило розроблений Мінсоцполітики проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 13 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади», яким зазначене міністерство ініціює скасування обов’язку органів влади погоджувати проекти нормативно-правових актів із громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю. Даний документ суперечить Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Напевно саме тому Мінсоцполітики побоялося надсилати до НАІУ вищевказаний проект нормативно-правового акту. НАІУ вживатиме заходів щодо недопущення затвердження зазначеного документу, в тому числі розглядається можливість звернення з означеного приводу до суду та Комітету ООН про права людей з інвалідністю.
Активісти та активістки громадянського руху під час зустрічі теж висловили обурення тим, що органи влади в переважній більшості простять опрацювати проекти нормативно-правових актів в надзвичайно короткі. Так, наприклад, Мінрегіон розробив і надіслав до НАІУ проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року». Цей проект має обсяг в 145 сторінок, які розробник попросив відпрацювати за три дні!
НАІУ публічно звертається до міністерств та інших центральних органів виконавчої влади щодо неприпустимості:
ігнорування положень Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та Регламенту Кабінету Міністрів України щодо погодження проектів нормативно-правових актів із громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю;
формального залучення громадських об’єднань осіб з інвалідністю до опрацювання проектів нормативно-правових актів;
встановлення замалого терміну для опрацювання великих документів, тим більше над якими самі розробники працювали місяцями.
Під час зустрічі лідери і лідерки громадських організацій осіб з інвалідністю поділилися прикладами свої роботи, зокрема із органами влади, а також озвучили декілька проблемних питань, зокрема із неможливістю призначення компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній і професійній основі, відсутністю в автошколах автомобілів для ручного керування, щоб пройти навчання водінню та інші. Учасники та учасниці дійшли висновку, що варіанти рішень зазначених проблем необхідно включити до проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року».
Наприкінці зустрічі Вікторія Назаренко презентувала, другий Звіт, який ґрунтується на поглибленому дослідженні впливу COVID-19 на людей з інвалідністю в Україні. Результати дослідження, представлені в цьому документі, ґрунтуються на поглядах понад 300 осіб цієї категорії стосовно впливу пандемії COVID-19 на їхнє повсякденне життя. Водночас у Звіті не розглядається вплив війни в Україні на людей з інвалідністю, оскільки ми знаходилися на завершальній стадії проєкту, коли росія розпочала великомасштабний військовий наступ на Україну та її народ 24 лютого 2022 року. Ознайомитись зі звітом можна на сайті НАІУ за посиланням https://naiu.org.ua/doslidzhennya-vplyv-pandemiyi-covid-19-na-lyudej-z-invalidnistyu-v-ukrayini/
Робота триває. Слідкуйте за інформацією на сайті НАІУ.
*Захід проведено в рамках реалізації проєкту «Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем («IFES»)
Європейська Комісія підтвердила оновлення Стратегії прав осіб з інвалідністю, що діятиме до 2030 року. Ця стратегія спрямована на забезпечення рівних можливостей для всіх громадян ЄС, незалежно від їхніх фізичних можливостей. Про це повідомляє Європейський Форум інвалідності. Ключові напрями стратегії: Однією з важливих ініціатив є впровадження Європейської картки інвалідності, яка забезпечить взаємне визнання статусу інвалідності в […]
Рада Європейського Союзу нещодавно опублікувала рекомендації, спрямовані на поліпшення умов працевлаштування для осіб з інвалідністю в країнах-членах ЄС. У цих рекомендаціях наголошується на важливості створення інклюзивного ринку праці, який сприятиме рівним можливостям для всіх. Ключові рекомендації Ради ЄС: Що відзначає Європейський Форум інвалідності? Європейський Форум інвалідності (EDF) наголошує на важливості таких аспектів: Потреба у вдосконаленні […]
16 грудня 2024 року Рожищенська громада стала місцем важливих змін у напрямку інклюзії та доступності. Представники Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) завітали до КНП «Рожищенська багатопрофільна міська лікарня» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Мета візиту: перевірка стану закупленого реабілітаційного обладнання та проведення навчального семінару. Цей захід зібрав представників місцевої влади, медичних закладів та […]
18 грудня 2024 року на платформі ZOOM відбувся вебінар «Підтримка інституційної діяльності громадських організацій осіб з інвалідністю: статутні документи, керівні органи та реєстрація», організований Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ). Участь у заході взяли представники організацій-членів та партнерів НАІУ. Спікером виступив Максим Скундзя, досвідчений юрист, який надав практичні рекомендації щодо підготовки статутних документів, ефективної […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України продовжує підтримувати найуразливіші категорії населення в рамках проєкту «Мультисекторальна гуманітарна допомога з урахуванням інвалідності для ВПО, репатріантів, ветеранів та приймаючих громад в Україні». Сьогодні хочемо поділитися з вами кількома історіями сімей, які отримали допомогу в результаті реалізації проєкту. Сім’я Заблоцьких, яка вимушено покинула свій дім через війну, знайшла прихисток […]
12 грудня 2024 року Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) звернулася до заступника керівника Офісу Президента України Ірини Верещук з проханням підтримати ініціативи щодо збереження податкових пільг для підприємств громадських організацій людей з інвалідністю. Європейська директива 2006/112/ЄС дозволяє країнам-членам ЄС впроваджувати податкові пільги заради суспільних інтересів. Водночас, в Україні точаться дискусії щодо продовження дій […]