Проєкт, що об’єднує та дає надію: як НАІУ та EDF підтримують людей з інвалідністю під час війни

27 Грудня 2024

Людина в центрі уваги гуманітарної допомоги – наскрізна ідея проєкту «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координацією організацій осіб з інвалідністю», що реалізовувався НАІУ за підтримки  Європейського форуму інвалідності (EDF) та Християнської місії незрячих (CBM) з перших місяців повномасштабного вторгнення рф у 2022 році.  

Це практично єдиний проєкт, який потягом трьох років системно на всеукраїнському рівні підтримував організації людей з інвалідністю та надавав адресну гуманітарну допомогу жінкам та чоловікам з інвалідністю, людям літнього віку, сім’ям, які виховують дітей та молодь з інвалідністю, дітям, депортованим до росії та поверненим в сім’ї, людям, що втратили житло, жінкам, які були в полоні, адвокатував права цільової групи на міжнародному та національному рівнях.

Швидке реагування та гуманітарна підтримка людей вразливих категорій в різних куточках України

У другій фазі проєкту ( 2023-2024 рр)  понад 7000 осіб отримали гуманітарну допомогу в рамках проєкту: 

  • Грошова допомога: понад 1100 осіб.
  • Допоміжні засоби реабілітації: більше 200 осіб.
  • Підтримка соціальних працівників: 27 соціальних працівників у 10 громадах отримали  велосипеди для оперативної допомоги в селах.
  •  Покращення  доступу до медичних послуг жителів громад, в тому числі з інвалідністю: У шести громадах проведено аудити доступності закладів охорони здоров’я, узгоджені заходи по усунення виявлених бар’єрів; закуплено понад 100 одиниць обладнання для 8 закладів охорони здоров’я, проведено ремонти фельдшерсько-акушерських пунктів в Опішнянській і Карлівській громадах Полтавської області, з урахуванням доступності для людей з інвалідністю громадах.
  •  Швидке реагування: підтримка родин з дітьми, які перебували на лікуванні в лікарні «Охматдит» під час ракетної атаки на лікарню.  НАІУ надала фінансову допомогу 5 родинам дітей з інвалідністю.

Відгуки учасників:

 «Коли ми отримали допомогу, це було як промінь світла в темряві. Це надало нам відчуття підтримки, що ми не самотні», – Наталія, Харківська область

«Ви стали для нас порятунком. Ми змогли придбати найнеобхідніше, а також отримали засоби реабілітації, які значно полегшили життя», – Ольга, Хмельниччина.

«Дякуємо за допомогу. Ми живемо в селі і ви перші хто нам надав допомогу з початку війни, здавалось, що про нас забули», – Дарія, мама дитини з інвалідністю.

 «Це відкрило нові горизонти для мене, я став більш мобільним, а моя сім’я відчуває полегшення», – Олександр, Чернігівщина, отримав підйомник.

«Дякуємо за щедрість душі та небайдужість, адже добрі справи не залишаються непоміченими, оскільки допомога у цей нелегкий для всіх нас час – це не просто матеріальні цінності, а впевненість в тому, що разом ми подолаємо будь-які негаразди»,  – соціальні працівники Центру надання соціальних послуг Тетерівської сільської ради.

«Більшість підопічних  проживають на великих відстанях один від одного, до яких найзручніше діставатися саме велосипедами. Тому такий мобільний вид транспорту, як велосипед, дає можливість ефективніше використовувати робочий час, суттєво полегшує роботу, адже соціальні робітники доставляють своїм підопічним необхідні речі та продукти», – соціальні працівники Коростенської громади Житомирської області.

Цей проєкт продовжує оперативно реагувати на потреби найбільш уразливих категорій, покращуючи їхнє життя навіть у найскладніших умовах.



Підвищення спроможності організацій людей з інвалідністю (OPD)

Проєкт системно підтримував інституційну та організаційну спроможність організацій людей з інвалідністю. Завдяки цьому багато організацій змогли продовжити діяльність під час війни та допомагати людям.

Тільки за 2024 рік НАІУ надала 14 мікрогрантів для реалізації локальних ініціатив, спрямованих на підтримку людей з інвалідністю.

ГО «Сучасний погляд» реалізувала проєкт «Підтримка цивільних та ветеранів, які втратили зір під час війни», включаючи інформаційні сесії та психологічну підтримку. ГО «Океан добра» створила Центр соціальної адаптації для людей з інвалідністю та старшого віку, евакуйованих із зон бойових дій. «У Центрі проживають понад 90 осіб, які потребують постійного догляду та реабілітації. Ми маємо можливість їм допомогти», – зазначає керівниця ГО Ольга Волкова.

Серед інших ініціатив:

  • ГО «Серце матері» відкрила InclusionHab для денного перебування дітей і молоді з інвалідністю.
  • ГО «Рівновага-плюс» організувала заходи взаємопідтримки для сімей, які виховують дітей з порушеннями розвитку.
  • ГО «Шлях добра» створила інклюзивний коворкінг в Умані.
  • Асоціація «Відкриті серця» забезпечувала психологічну підтримку та соціально-трудову адаптацію осіб з інвалідністю старше 30 років.
  • ГО «МолоДіжка» створила доступний інклюзивний простір для людей з інвалідністю, людей похилого віку.

У результаті реалізації проєктів понад 1000 осіб з інвалідністю та їхніх родин отримали підтримку.



Значний внесок проєкту – проведення навчальних та просвітницьких заходів для представників ГОІ

У рамках проєкту понад 1000 учасників і учасниць відвідали інформаційні та навчальні онлайн/офлайн заходи, присвячені гуманітарному реагуванню, питанням доступності та інвалідності за участі національних та міжнародних експертів.

Відгуки учасників:

 «Цей семінар допоміг нам зрозуміти права людей з інвалідністю і навчив, як відстоювати питання доступності  у нашій громаді. Ми не тільки отримали знання, але й знайшли однодумців з інших організацій», – Олена, Волинська область.

 «Табір став для мене новою точкою відліку. Тут я зустрів таких, як я. Ми ділимося досвідом і разом будуємо плани на майбутнє», – розповідає Руслан, ветеран, який втратив зір під час бойових дій. о«Мені  дуже сподобалось.  Я з дитиною була разом. Відпочивала і вчилась. Спілкувалась з такими  мамами як і я.  За моєю дитиною був належний догляд. Дякую  всім”, – учасниця Табору для батьків, які виховують дітей з інвалідністю.



Адвокація на міжнародному рівні та важливі кроки до включення

Проєкт включав активну роботу з  кластерами, агенціями ООН, міжнародними організаціями щодо адвокатування включення питань інвалідності в гуманітарне реагування та відновлення.

 Реалізація проєкту дала можливість оперативно реагувати на ситуацію завдяки проведенню більше 10 опитувань, досліджень щодо становища людей з інвалідністю під час війни. Деякі матеріали лягли в основу підготовки Альтернативного звіту до Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю.  У серпні 2024 року НАІУ, у складі української делегації громадянського суспільства, представила Комітету ООН звіт про ситуацію з правами людей з інвалідністю під час війни.

 «Наша основна мета — донести до міжнародної спільноти реальну ситуацію, в якій опинилися люди з інвалідністю під час війни. Ми прагнемо забезпечити, щоб їхній голос був почутий на глобальному рівні та на рівні держави, і сприяти наданню рекомендацій, які допоможуть покращити умови життя і захист прав цієї вразливої категорії громадян України», – Вікторія Назаренко, генеральний секретар НАІУ.



Проєкт демонструє, що підтримка може мати різні форми: від матеріальної допомоги до підвищення впевненості, від адвокації до розвитку. Завдяки НАІУ та Європейському форуму інвалідності (EDF), люди з інвалідністю в Україні відчувають, що вони не залишені наодинці з викликами війни. Вони мають підтримку, яка відкриває нові можливості та дарує надію на краще майбутнє.

Дякуємо проєкту, Європейському форуму інвалідності (EDF) та Християнській місії незрячих (CBM), завдяки яким Національній Асамблеї людей з інвалідністю України вдалося підтримати і посилити рух людей з інвалідністю в Україні у складних сучасних умовах війни та надати адресну допомогу тим, кому це було потрібно.

Схожі новини

Всі новини

Вступ до НАІУ

Вам імпонує наша діяльність? Приєднуйтесь до організацій-членів Національної асамблеї людей з інвалідністю України!
приєднатися до НАІУ