Проєкт, що об’єднує та дає надію: як НАІУ та EDF підтримують людей з інвалідністю під час війни (ENG)
27 Грудня 2024
Поширити:
Людина в центрі уваги гуманітарної допомоги – наскрізна ідея проєкту «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координацією організацій осіб з інвалідністю», що реалізовувався НАІУ за підтримки Європейського форуму інвалідності (EDF) та Християнської місії незрячих (CBM) з перших місяців повномасштабного вторгнення рф у 2022 році.
Це практично єдиний проєкт, який потягом трьох років системно на всеукраїнському рівні підтримував організації людей з інвалідністю та надавав адресну гуманітарну допомогу жінкам та чоловікам з інвалідністю, людям літнього віку, сім’ям, які виховують дітей та молодь з інвалідністю, дітям, депортованим до росії та поверненим в сім’ї, людям, що втратили житло, жінкам, які були в полоні, адвокатував права цільової групи на міжнародному та національному рівнях.
Швидке реагування та гуманітарна підтримка людей вразливих категорійв різних куточках України
У другій фазі проєкту ( 2023-2024 рр) понад 7000 осіб отримали гуманітарну допомогу в рамках проєкту:
Грошова допомога: понад 1100 осіб.
Допоміжні засоби реабілітації: більше 200 осіб.
Підтримка соціальних працівників: 27 соціальних працівників у 10 громадах отримали велосипеди для оперативної допомоги в селах.
Покращення доступу до медичних послуг жителів громад, в тому числі з інвалідністю: У шести громадах проведено аудити доступності закладів охорони здоров’я, узгоджені заходи по усунення виявлених бар’єрів; закуплено понад 100 одиниць обладнання для 8 закладів охорони здоров’я, проведено ремонти фельдшерсько-акушерських пунктів в Опішнянській і Карлівській громадах Полтавської області, з урахуванням доступності для людей з інвалідністю громадах.
Швидке реагування: підтримка родин з дітьми, які перебували на лікуванні в лікарні «Охматдит» під час ракетної атаки на лікарню. НАІУ надала фінансову допомогу 5 родинам дітей з інвалідністю.
Відгуки учасників:
«Коли ми отримали допомогу, це було як промінь світла в темряві. Це надало нам відчуття підтримки, що ми не самотні», – Наталія, Харківська область
«Ви стали для нас порятунком. Ми змогли придбати найнеобхідніше, а також отримали засоби реабілітації, які значно полегшили життя», –Ольга, Хмельниччина.
«Дякуємо за допомогу. Ми живемо в селі і ви перші хто нам надав допомогу з початку війни, здавалось, що про нас забули», – Дарія, мама дитини з інвалідністю.
«Це відкрило нові горизонти для мене, я став більш мобільним, а моя сім’я відчуває полегшення», – Олександр, Чернігівщина, отримав підйомник.
«Дякуємо за щедрість душі та небайдужість, адже добрі справи не залишаються непоміченими, оскільки допомога у цей нелегкий для всіх нас час – це не просто матеріальні цінності, а впевненість в тому, що разом ми подолаємо будь-які негаразди», – соціальні працівники Центру надання соціальних послуг Тетерівської сільської ради.
«Більшість підопічних проживають на великих відстанях один від одного, до яких найзручніше діставатися саме велосипедами. Тому такий мобільний вид транспорту, як велосипед, дає можливість ефективніше використовувати робочий час, суттєво полегшує роботу, адже соціальні робітники доставляють своїм підопічним необхідні речі та продукти», – соціальні працівники Коростенської громади Житомирської області.
Цей проєкт продовжує оперативно реагувати на потреби найбільш уразливих категорій, покращуючи їхнє життя навіть у найскладніших умовах.
Підвищення спроможності організацій людей з інвалідністю (OPD)
Проєкт системно підтримував інституційну та організаційну спроможність організацій людей з інвалідністю. Завдяки цьому багато організацій змогли продовжити діяльність під час війни та допомагати людям.
Тільки за 2024 рік НАІУ надала 14 мікрогрантів для реалізації локальних ініціатив, спрямованих на підтримку людей з інвалідністю.
ГО «Сучасний погляд» реалізувала проєкт «Підтримка цивільних та ветеранів, які втратили зір під час війни», включаючи інформаційні сесії та психологічну підтримку. ГО «Океан добра» створила Центр соціальної адаптації для людей з інвалідністю та старшого віку, евакуйованих із зон бойових дій. «У Центрі проживають понад 90 осіб, які потребують постійного догляду та реабілітації. Ми маємо можливість їм допомогти», – зазначає керівниця ГО Ольга Волкова.
Серед інших ініціатив:
ГО «Серце матері» відкрила InclusionHab для денного перебування дітей і молоді з інвалідністю.
ГО «Рівновага-плюс» організувала заходи взаємопідтримки для сімей, які виховують дітей з порушеннями розвитку.
ГО «Шлях добра» створила інклюзивний коворкінг в Умані.
Асоціація «Відкриті серця» забезпечувала психологічну підтримку та соціально-трудову адаптацію осіб з інвалідністю старше 30 років.
ГО «МолоДіжка» створила доступний інклюзивний простір для людей з інвалідністю, людей похилого віку.
У результаті реалізації проєктів понад 1000 осіб з інвалідністю та їхніх родин отримали підтримку.
Значний внесок проєкту – проведення навчальних та просвітницьких заходів для представників ГОІ
У рамках проєкту понад 1000 учасників і учасниць відвідали інформаційні та навчальні онлайн/офлайн заходи, присвячені гуманітарному реагуванню, питанням доступності та інвалідності за участі національних та міжнародних експертів.
Відгуки учасників:
«Цей семінар допоміг нам зрозуміти права людей з інвалідністю і навчив, як відстоювати питання доступності у нашій громаді. Ми не тільки отримали знання, але й знайшли однодумців з інших організацій», – Олена, Волинська область.
«Табір став для мене новою точкою відліку. Тут я зустрів таких, як я. Ми ділимося досвідом і разом будуємо плани на майбутнє», – розповідає Руслан, ветеран, який втратив зір під час бойових дій. «Мені дуже сподобалось. Я з дитиною була разом. Відпочивала і вчилась. Спілкувалась з такими мамами як і я. За моєю дитиною був належний догляд. Дякую всім”, – учасниця Табору для батьків, які виховують дітей з інвалідністю.
Адвокація на міжнародному рівні та важливі кроки до включення
Проєкт включав активну роботу з кластерами, агенціями ООН, міжнародними організаціями щодо адвокатування включення питань інвалідності в гуманітарне реагування та відновлення.
Реалізація проєкту дала можливість оперативно реагувати на ситуацію завдяки проведенню більше 10 опитувань, досліджень щодо становища людей з інвалідністю під час війни. Деякі матеріали лягли в основу підготовки Альтернативного звіту до Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю. У серпні 2024 року НАІУ, у складі української делегації громадянського суспільства, представила Комітету ООН звіт про ситуацію з правами людей з інвалідністю під час війни.
«Наша основна мета — донести до міжнародної спільноти реальну ситуацію, в якій опинилися люди з інвалідністю під час війни. Ми прагнемо забезпечити, щоб їхній голос був почутий на глобальному рівні та на рівні держави, і сприяти наданню рекомендацій, які допоможуть покращити умови життя і захист прав цієї вразливої категорії громадян України», – Вікторія Назаренко, генеральний секретар НАІУ.
Проєкт демонструє, що підтримка може мати різні форми: від матеріальної допомоги до підвищення впевненості, від адвокації до розвитку. Завдяки НАІУ та Європейському форуму інвалідності (EDF), люди з інвалідністю в Україні відчувають, що вони не залишені наодинці з викликами війни. Вони мають підтримку, яка відкриває нові можливості та дарує надію на краще майбутнє.
Дякуємо проєкту, Європейському форуму інвалідності (EDF) та Християнській місії незрячих (CBM), завдяки яким Національній Асамблеї людей з інвалідністю України вдалося підтримати і посилити рух людей з інвалідністю в Україні у складних сучасних умовах війни та надати адресну допомогу тим, кому це було потрібно.
Project Uniting and GivingHope: How NAPD and EDF Support People with Disabilities During the War
People at the heart of humanitarian assistance is the core idea of the project“Crisis in Ukraine: OPD-Led Disability Inclusive Response and Recovery.” This initiative has been implemented by the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine (NAPD) with support from the European Disability Forum (EDF) and the Christian Blind Mission (CBM) since the early months of the full-scale Russian invasion in 2022.
This project stands out as one of the very few that has systematically supported organisations of people with disabilities at the national level for three consecutive years and provided targeted humanitarian assistance to women and men with disabilities, the elderly, families raising children and young people with disabilities, children who were deported to Russia and then returned, people who lost their homes, and women who endured captivity. Additionally, the project actively advocated for the rights of these vulnerable groups at both national and international levels.
Rapid Response and Humanitarian Support to Vulnerable PopulationsAcross Ukraine
In the second phase of the project (2023-2024), over 7,000 individuals received humanitarian assistance through the project:
Financial Assistance: provided to more than 1,100 people.
Rehabilitation Assistive Devices: distributed to over 200 individuals.
Support for Social Workers: 27 social workers across 10 communities received bicycles to enable prompt delivery of assistance in rural areas.
Improving Access to Healthcare Services for Community Members,Including Persons with Disabilities:
accessibility audits of healthcare facilities were conducted in six communities, and measures to remove identified barriers were approved;
more than 100 units of equipment were purchased for 8 healthcare facilities;
repairs were carried out at paramedic and obstetric stations in Opishnia and Karlivka communities of Poltava region, ensuring accessibility for persons with disabilities.
Rapid Response: supporting families with children who were undergoing treatment at Okhmatdyt National Hospital during the missile attack on the facility.NAPD provided financial assistance to 5 families of children with disabilities.
Feedback from participants:
“When we received help, it was like a ray of light in the darkness. It gave us a sense of support and feeling that we were not alone.” Natalia, Kharkiv region
“You have become our salvation. We were able to buy the most necessary things, and we also received rehabilitation equipment, which made our lives much easier.”Olga, Khmelnytskyi region.
“Thank you for your help. We live in a village, and you were the first to help us since the start of the war; it seemed that we had been forgotten by all others.” Daria, the mother of a child with a disability.
“It opened up new horizons for me, I became more mobile, and my family is relieved.” Oleksandr, Chernihiv region, who was granted a lifting device.
“We thank you for your generosity and indifference, because good deeds do not go unnoticed, as help in this difficult time for all of us is not just about material things, but it is about confidence that together we will overcome any adversity.” Social workers of the Social Service Centre of Teteriv village council.
“Most of our clients live at great distances from each other, which is why it’s most convenient to reach them by bicycle. So, such a mobile kind of transport as a bicycle makes it possible to use working time more efficiently and greatly facilitates our work, as social workers deliver the essentials and products to their clients.”Social workers of Korosten community in Zhytomyr region.
The project continues to respond promptly to the needs of the most vulnerable people, improving their lives even under the most challenging conditions.
Strengthening the Capacity of Organisations of People with Disabilities (OPDs)
The project has systematically supported the institutional and organisational capacity of organisations of people with disabilities. As a result, many of these organisations were able to sustain their activities during the war and provide assistance to people in need.
In 2024 alone, the NAPD awarded 14 microgrants to support local initiatives aimed at assisting people with disabilities.
The “Modern Look” NGO implemented the project “Supporting Civilians and Veterans Who Lost Their Eyesight during the War,” which included informational sessions and psychological support. The “Ocean of Kindness” NGO has created the Centre of Social Adaptation for people with disabilities and elderly individuals evacuated from the war zone. “The Centre has become home to over 90 people requiring constant care and rehabilitation. We now have the opportunity to help them,” says Olga Volkova, Head of the NGO.
Other initiatives include:
NGO “Mother’s Heart” has opened the Inclusion Hub for day care services for children and young people with disabilities.
NGO “Equilibrium-plus” has organised mutual support activities for families raising children with developmental disabilities.
NGO “The Path of Kindness” has created an inclusive coworking space in Uman.
The Open Hearts Association provided psychological support as well as social and labour adaptation for people with disabilities aged 30 and older.
NGO “MoloDizhka” has created an accessible inclusive space for people with disabilities and elderly individuals.
The implementation of the projects has provided support to over 1,000 people with disabilities and their families.
OrganisingTraining and Awareness-Raising Events for Organisations of Persons with Disabilities (OPDs) is a Significant Contribution of the Project
As part of the project, more than 1,000 participants attended online and offline informational and training events on humanitarian response, accessibility, and disability-related issues. These events featured the participation of national and international experts.
Feedback from participants:
“This workshop helped us to understand the rights of people with disabilities and taught us how to advocate for accessibility issues in our community. We not only gained knowledge, but also connected with like-minded people from other organisations.” Olena, Volyn region.
“The camp became a new starting point for me. Here, I met people like myself. We share experiences and make plans for the future together,” says Ruslan, a veteran who lost his eyesight during the fighting.
“I really liked it. I was together with my child. I was resting and studying. I communicated with other mothers like me. My child was properly looked after. Thank you all.” A female participant of the Camp for parents raising children with disabilities.
Advocacy at the International Level and Important Steps TowardsInclusion
The project involved active engagement with clusters, UN agencies, and international organisations to advocate for the inclusion of disability issues in humanitarian response and recovery efforts.
The project enabled a prompt response to the evolving situation through the completion of over 10 surveys and studies examining the circumstances of people with disabilities during the war. Some of these materials served as the basis for preparing an Alternative Report to the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities. In August 2024, the NAPD, as part of the Ukrainian civil society delegation, presented the UN Committee with a report detailing the state of the rights of people with disabilities during the war.
“Our primaryobjective is to inform the international community about the actual conditions faced by people with disabilities during the war. We aim to ensure that their voices are heardboth globally and nationally, and to contribute to recommendations that will help to improve the living conditions and safeguard the rights of this vulnerable group of Ukrainian citizens,” said Victoriia Nazarenko, Secretary General of the NAPD.
The project demonstrates that support can take many forms: from material assistance to confidence building, and from advocacy to development. Thanks to the efforts of the NAPD and the European Disability Forum (EDF), people with disabilities in Ukraine know that they are not left alone to face the challenges of war. They have access to support that creates new opportunities and brings hope for a better future.
We express our gratitude to the project, the European Disability Forum (EDF), and the Christian Blind Mission (CBM).Owing to their efforts, the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine has been able to support and strengthen the movement of people with disabilities in Ukraine under the difficult circumstances of war and provide targeted assistance to those in need.
На гарячу лінію Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) продовжують надходити звернення щодо виключення недієздатних осіб із військового обліку. Це питання має значний суспільний резонанс та потребує чіткого правового регулювання. У зв’язку з цим ми повторно публікуємо інформацію про чинні норми законодавства та механізм виключення недієздатних осіб із військового обліку. Національна Асамблея людей з […]
30 січня 2025 року відбувся вебінар, присвячений важливим питанням безпеки укриттів. Захід організувала Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) у межах проєкту «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у процесі прийняття рішень у відновленні та створенні доступного середовища» за підтримки Організації людей з інвалідністю Данії (DPOD). З вітальним словом до учасників звернулася Вікторія […]
Шановні друзі! Україна потребує сучасного європейського законодавства, яке враховує права та потреби усіх громадян, зокрема людей з інвалідністю. Верховна Рада України прийняла законопроєкт №5344-д, який, на жаль, по певних статтях не відповідає Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Цей законопроєкт, ухвалений як декларація, практично неможливо буде реалізувати. Ба більше, він передбачає скорочення чинних прав […]
У рамках проєкту «Підтримка дітей з інвалідністю під час війни: технології на допомогу» Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) за підтримки ТОВ «Байєр» передала 88 смарт-годинників дітям з інвалідністю, які є членами організацій та партнерами НАІУ. Ці пристрої стануть не лише зручними помічниками в повсякденному житті, але й нададуть додаткові можливості для безпеки та […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) проаналізувала проєкт Трудового кодексу України та виявила низку положень, що можуть суттєво звузити права працівників з інвалідністю та батьків, які виховують дітей з інвалідністю. Внесення змін до трудового законодавства є важливим кроком для модернізації та адаптації його до сучасних умов. Однак, запропонований проєкт Трудового кодексу містить норми, що […]
The National Assembly of People with Disabilities of Ukraine (NAPD) has prepared the Alternative Report titled “People with Disabilities About Their Rights: Every Voice Matters.” This comprehensive document highlights the challenges, rights, and needs of persons with disabilities in Ukraine. The report was developed under the project “Ukraine War: OPD-led Disability Inclusive Response and Recovery […]