Незламна – цикл мотиваційних статей Дарія Буянська: як дівчина з Дніпра, незважаючи на війну та інвалідність, реалізує свої мрії
6 Листопада 2023
Поширити:
У Дніпрі, в прифронтовому місті, що славиться своєю красою та гостинністю, живе дівчина, яка вражає всіх своєю стійкістю. Її ім’я – Дарія Буянська, і їй лише 20 років.
З дитинства Дарія користується кріслом колісним, оскільки у неї спінальна м’язова атрофія [(СМА) – це група спадкових захворювань, які поступово руйнують рухові нейрони,нервові клітини в стовбурі мозку та спинному мозку, які контролюють таку діяльність скелетних м’язів, як мовлення, ходьба, дихання та ковтання], тож дівчина не може самостійно ходити.
Але це не завадило їй стати успішною студенткою та просто чудовою людиною.
Як Дарія Буянська знаходить сили жити та творити в умовах інвалідності та війни?
Сьогодні ми познайомимося з цією неймовірною дівчиною, щоб дізнатися більше про її історію.
Я народилася в Дніпрі. Тут і живу разом із своєю сім’єю. Після початку повномасштабної війни ми також нікуди не переїжджали. Після 1 року я перестала самостійно ходити, а більше моє дитинство нічим не вирізнялося. Батьки намагались боротись з моїм захворюванням. Ми часто їздили в різні лікарні… Коли стало зрозуміло, що я завжди користуватимусь кріслом колісним, раз на пів року я проходила курс реабілітації.
Загалом, до мене ставились, як до звичайної дитини. Дуже багато часу я проводила з друзями та зі старшою сестрою. З нею у нас завжди були теплі стосунки. Я ніколи не почувала себе неповноцінною в компанії інших дітей. Можливо траплялись ситуації, коли хтось з незнайомих людей показував пальцем, серед своїх знайомих, чи однокласників я такого не помічала. Змалку, я захоплювалась вивченням англійської мови.
В школі Дарія була дуже активною. Вчителі докладали всіх зусиль, щоб створити дівчині доступне середовище для навчання. Інклюзивна освіта в Україні тоді лише розпочиналась.
Два класи я закінчила в спеціалізованій школі для дітей з особливими освітніми потребами за один навчальний рік, оскільки директор тієї школи зауважив, що рівень знань дозволяє мені одразу перейти в другий клас. Тож в першому класі я провчилась лише два дні. Потім я з батьками вирішила продовжити навчання в звичайній масовій школі, яка була ближче до нас. Там я провчилась до останнього класу.
У початковій школі моєю класною керівницею була Ніна Володимирівна дуже хороша вчителька англійської мови. Мабуть, вона і прищепила мені любов до вивчення мови.
Я дуже сильно любила цю вчительку за те, що вона ніколи не ставилась до мене поблажливо і не вирізняла мене з-поміж інших дітей.
Під час мого навчання у школі встановили пандуси, а коли їх не було і потрібно було йти на другий поверх в інші кабінети на хімію чи фізику, то вчителі приходили до нашого класу і проводили ці уроки там.
По закінченню школи Дарія намагалась вступити на англійську філологію, через інвалідність обрати доступний заклад було не просто.
Після школи я склала ЗНО і вступила в Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара на заочне відділення факультету іноземних мов на спеціальність англійська філологія – хотіла здійснити свою дитячу мрію, але вчитись в цьому навчальному закладі було некомфортно. В перший день навчання на другий поверх батькам довелось підіймати мене по сходах, адже ніхто не повідомив про наявність ліфта, який виходить з університету просто на вулицю. Добре, що про це нам сказала одна з працівниць, коли я вже їхала додому.
Тепер я навчаюсь на п’ятому курсі юридичного факультету Дніпровського гуманітарного університету. Туди я вступила із своєю подругою, оскільки нам ще зі школи подобалися уроки права.
В майбутньому я хочу закінчити магістратуру і можливо працювати нотаріусом. Але попри те, що я стільки років навчаюсь на юридичному факультеті, більше мені подобається робота пов’язана з англійською мовою, або DigitalMarketing. Влітку благодійний Фонд Олександра Яновського у партнерстві з першим інноваційним міжнародним освітнім IT-центром Dan. IT організовував для людей з інвалідністю курси DigitalMarketing (інтернет-маркетингу), які я проходила разом з іншими членами ГО «Я знаю ти зможеш».
Поки що планую реалізувати себе в галузі DigitalMarketing, хоч знаю що просто бажання недостатньо, для цього потрібно дуже багато працювати.
Справжньою підтримкою для Дарії є сім’я та друзі, вони мотивують дівчину рухатись далі та не відмовлятись від своїх мрій. Як Дарія долає перешкоди та до чого прагне в своєму житті.
Я завжди користувалась кріслом колісним з ручним приводом, але мої м’язи на руках дуже слабкі і через це часто доводилось просити про допомогу в сестри чи у батьків. Я хотіла придбати крісло колісне з електронним приводом для того, щоб стати більш незалежною. Я дуже рада, що здійснила свою мрію! Покупка крісла колісного суттєво полегшила моє пересування, але над доступністю в нашій країні ще потрібно працювати. Незважаючи на те що в нас справді є низькопідлоговий транспорт з наявністю пандуса, водії відмовляються його відкидати, вони аргументують це тим, що забули ключі… Нерідко мені пропонують допомогу зовсім незнайомі люди і я щиро вдячна їм за це. Коли я відпочивала в Туреччині, то в основному пересуватись мені було зручно. Також в готелі, де ми зупинилися були всі умови для людей з інвалідністю, але це залежить від туристичного агента, від його бажання допомогти знайти доступний транспорт та місце проживання. Якщо порівняти доступність Туреччини та України, то як в Україні, так і в Туреччині є доступні місця і місця зовсім неадаптовані для людей з інвалідністю.
Даріє, як ви на все знаходите час?
Насправді, складно знаходити час на все, але мене мотивують і надихають мої батьки, сестра, подруга і мій маленький хрещеник. Я вдячна їм за те, що вони завжди підтримують мене і ніколи не вважають особливою через мою інвалідність. Найсильніше моє бажання – це стати настільки самодостатньою, щоб допомагати своїм рідним перетворювати мрії на реальність.
Найбільше в людях Дарія цінує доброту, взаєморозуміння та взаємопідтримку. На думку дівчини ці риси повинні бути у кожного.
Незважаючи на війну: постійні повітряні тривоги та ракетні удари, Дарія навчається, працює і не втрачає віри в Перемогу України. Що допомагає дівчині долати труднощі, як вона врівноважує свій психологічний стан та інші побажання Дарії всім читачам.
Я мрію про нашу Перемогу і дуже хочу, щоб бодай маленька мрія кожного з нас стала частинкою реальності. Людям, котрі пересуваються з допомогою крісла колісного, я бажаю ніколи не падати духом. Я вважаю, що важливо вірити в свої сили та не зациклюватись на проблемах. Хай там що, варто мислити позитивно, адже лише тоді ми здатні помічати щасливі хвилини нашого життя.
Авторка Таміла Коваль
«НЕЗЛАМНА» – цикл статей про українських жінок та дівчат, що мотивують, захоплюють та надихають!
Ця ініціатива впроваджується в рамках проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах», який реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України за підтримки UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги / WPHF.
Про Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF).
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, – це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудови міцного миру. WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 500 місцевих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізують гуманітарну діяльність у 28 країнах світу, які постраждали від кризи.
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй».
На гарячу лінію Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) продовжують надходити звернення щодо виключення недієздатних осіб із військового обліку. Це питання має значний суспільний резонанс та потребує чіткого правового регулювання. У зв’язку з цим ми повторно публікуємо інформацію про чинні норми законодавства та механізм виключення недієздатних осіб із військового обліку. Національна Асамблея людей з […]
30 січня 2025 року відбувся вебінар, присвячений важливим питанням безпеки укриттів. Захід організувала Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) у межах проєкту «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у процесі прийняття рішень у відновленні та створенні доступного середовища» за підтримки Організації людей з інвалідністю Данії (DPOD). З вітальним словом до учасників звернулася Вікторія […]
Шановні друзі! Україна потребує сучасного європейського законодавства, яке враховує права та потреби усіх громадян, зокрема людей з інвалідністю. Верховна Рада України прийняла законопроєкт №5344-д, який, на жаль, по певних статтях не відповідає Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Цей законопроєкт, ухвалений як декларація, практично неможливо буде реалізувати. Ба більше, він передбачає скорочення чинних прав […]
У рамках проєкту «Підтримка дітей з інвалідністю під час війни: технології на допомогу» Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) за підтримки ТОВ «Байєр» передала 88 смарт-годинників дітям з інвалідністю, які є членами організацій та партнерами НАІУ. Ці пристрої стануть не лише зручними помічниками в повсякденному житті, але й нададуть додаткові можливості для безпеки та […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) проаналізувала проєкт Трудового кодексу України та виявила низку положень, що можуть суттєво звузити права працівників з інвалідністю та батьків, які виховують дітей з інвалідністю. Внесення змін до трудового законодавства є важливим кроком для модернізації та адаптації його до сучасних умов. Однак, запропонований проєкт Трудового кодексу містить норми, що […]
The National Assembly of People with Disabilities of Ukraine (NAPD) has prepared the Alternative Report titled “People with Disabilities About Their Rights: Every Voice Matters.” This comprehensive document highlights the challenges, rights, and needs of persons with disabilities in Ukraine. The report was developed under the project “Ukraine War: OPD-led Disability Inclusive Response and Recovery […]