Звернення НАІУ до народних депутатів України щодо законопроєкту 5344-Д
6 Квітня 2023
Поширити:
ШАНОВНІ НАРОДНІ ДЕПУТАТИ!
НЕ ДОПУСТІТЬПРИЙНЯТТЯЗАКОНОПРОЕКТУ 5344-Д,
який планується на розгляд Парламенту вже на наступному тижні!!!
ЗУПИНІТЬ СТРАШНІ ЗАКОНОДАВЧІ ПРОЯВИ народного депутата Г. Третьякової і міністра антисоціальної політики О. Жолнович !!!
У країні, в якій тисячі, тисячі, тисячі громадян отримали страшні поранення, як цивільно постраждалих, так і воїнів, які захищали країну, НЕ МОЖНА ПОГІРШУВАТИ ПРАВА ЦИХ ЛЮДЕЙ, НЕ МОЖНА ЗНИЩУВАТИ ЇХ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ, РЕАБІЛІТАЦІЮ, ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ.
Законопроєкт 5344-д тричі включався до порядку денного пленарного засідання Верховної Ради України, але завжди було очевидно, що такий антисоціальний, протиправний і дискримінаційний проєкт закону не буде підтриманий народними депутатами України!
І як наслідок, 23 березня 2023 року у Верховній Раді України не вистачило голосів депутатів навіть для взяття законопроєкту 5344-д за основу, а тому його у той же день було відправлено на повторне перше читання.
Національна Асамблея людей з інвалідністю України разом із іншими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю дякує всім народним депутатам, які дослухалися до голосів обурення та категоричної незгоди громадянського суспільства, керівників підприємств, де працюють люди з інвалідністю, активістів громадського руху, правозахисників і не проголосували за цей ганебний проєкт закону!
Просимо звернути увагу, що редакція законопроєкту 5344-д до повторного першого читання є результатом «косметичних» правок і «камуфляжу» антисоціальних і неправомірних положень з метою протиснути всіма можливими методами цей проєкт закону, хоча б допоки у першому читанні.
Саме тому, жодне авторитетне та дієве громадське об’єднання осіб з інвалідністю не підтримало законопроєкт 5344-д ні на засідання робочої групи з його розробки, ні у публічному просторі.
Жодна норма в законопроєкті 5344-д під час його доопрацювання до повторного першого читання не сформульована за участі громадських об’єднань осіб з інвалідністю!
Кілька антисоціальних і протиправних прикладів, які залишаються після так званого «доопрацювання» до повторного першого читання:
Пропонується виключити із законів України фінансування соціальної, професійної, трудової та фізкультурно-спортивної реабілітації і реабілітаційної допомоги, а також пропонується виключити цілу статтю про трудову реабілітацію осіб з інвалідністю.
В порушення Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю законопроєкт 5344-д скасовує законодавчу норму щодо необхідності залучення громадських об’єднань осіб з інвалідністю (!!!) до всіх рішень, які стосуються людей з інвалідністю.
Звертаємо увагу, що відсторонення громадських об’єднань осіб з інвалідністю від співпраці з інституціями влади – це принципова заскорузла та незрозуміла позиція Міністерства соціальної політики України та інших авторів законопроєкту 5344-д. На підтвердження якої Міністерство соціальної політики України, навіть не чекаючи прийняття даного закону, вже вийшло з ініціативою не погоджувати проєкти нормативно-правових актів з громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю. Так, 10 березня 2023 року Мінсоцполітики направило до Мінюсту для проведення правової експертизи відповідний проєкт постанови Уряду.
Законопроєкт 5344-д не може мати «євроінтеграційного» статусу, тому що він не узгоджується із Європейською стратегією прав людей з інвалідністю на 2021-2030 роки, яка передбачає посилення співпраці із об’єднаннями осіб з інвалідністю.
Діюча і ефективна норма, щодо співпраці громадських організацій людей з інвалідністю з українською владою знищується законопроєктом 5344-д та замість неї передбачається декларативна і абсолютно недієва в реалізації норма, яка блокує таку співпрацю всупереч Європейській стратегії прав людей з інвалідністю на 2021-2030 роки.
Попри включення до законопроєкту 5344-д низки новацій, які мають на меті покращити в Україні ситуацію із працевлаштуванням та зайнятістю осіб з інвалідністю, виписані вони абсолютно без урахування вимог нормопроектувальної техніки та прив’язки до реалій сьогодення, внаслідок чого їх неможливо буде застосувати на практиці.
Так звані, новації працевлаштування – це фікція, яка тільки декларує «покращення»!
Законопроєкт 5344-д не може бути належним чином реалізованим без додаткових і численних змін до кодексів і законів, він є неструктурованим, несистемним, не має логічної послідовності та однозначності в розумінні, містить безліч неузгодженостей між його частинами та із чинним законодавством.
І наостанок зазначимо, що всупереч вимогам законодавства до законопроєкту 5344-д не додано ніяких фінансово-економічних розрахунків. Це не дозволяє оцінити задекларовані розробниками, так звані, «позитиви» та взагалі ставить під сумнів їх існування.
Новий внесок, запропонований законопроєктом 5344-д замість адміністративно-господарських санкцій, фактично є новим імперативним податком (сплата якого є невідворотною у разі незабезпечення виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю), запровадженим під час війни для всіх роботодавців. До того ж адміністрування цього внеску законопроєктом 5344-д пропонується покласти на податкові органи.
Виходячи з суті та процедури підготовки законопроєкту 5344-д до повторного першого читання, у громадськості немає довіри ні до цього проєкту закону, ні до його авторів!
НЕ ГОЛОСУЙТЕ за ЗАКОНОПРОЄКТ 5344-Д, ЯКИЙ ЗНИЩУЄ ПРАВА І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ УКРАЇНСЬКИХ ГРОМАДЯН, ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД ВІЙНИ!
Ми за реформи, що економічно та соціально обґрунтовані та будуть працювати на покращення становища людей з інвалідністю! Але після перемоги та встановлення миру в Україні!
Слава Україні!
З повагою, за дорученням понад 120 громадських організацій людей з інвалідністю з усіх регіонів України, які об’єднують біля мільйона громадян людей з інвалідністю.
У 2025 році гуманітарна ситуація в Україні залишається критичною через тривалу війну. Майже 12,7 мільйона людей потребують допомоги, зокрема внаслідок руйнувань інфраструктури, наслідків обстрілів та економічних труднощів. Вразливі групи населення, такі як люди з інвалідністю, жінки та діти, стикаються з особливими труднощами. Важливими напрямками гуманітарного реагування є забезпечення доступу до медичних послуг, житла та освіти, […]
Документ, представлений ООН, висвітлює актуальні гуманітарні потреби України та її біженців на 2025 рік. Станом на кінець 2024 року понад 12,7 мільйона людей в Україні та 2,2 мільйона біженців за кордоном потребують термінової допомоги. Основні пріоритети гуманітарного реагування включають забезпечення доступу до охорони здоров’я, житла, освіти та захисту. Особлива увага приділяється вразливим групам населення, зокрема […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) запрошує до співпраці організації громадянського суспільства (ОГС): Ми шукаємо партнерів для спільної діяльності та адвокації в рамках проєкту «Реабілітація в Україні». Що дає участь у проєкті? Організації, відібрані за результатами конкурсу, можуть долучатися до системної роботи над: З відібраними організаціями буде підписано меморандум про співпрацю. Як взяти участь? […]
Вікторія Назаренко, генеральний секретар Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, мала честь представляти організацію на важливій зустрічі з пані Аджою Лябіб, Комісаркою Європейського Союзу з питань цивільного захисту, рівності, гуманітарної допомоги та управління кризовими ситуаціями. У своєму виступі Вікторія Назаренко акцентувала на важливості активної участі організацій людей з інвалідністю в гуманітарному реагуванні та відстоюванні принципу […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) вкотре висловила свою стурбованість щодо законопроєкту №5344-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю». Ця боротьба за права осіб з інвалідністю триває вже третій рік. Вже завтра Законопроєкт №5344-д, який викликав значний резонанс серед громадськості та організацій, що захищають права […]
Міністерство охорони здоров’я України запровадило нову систему оцінювання повсякденного функціонування осіб з порушеннями здоров’я, що є важливим кроком до створення прозорих та ефективних підходів у визначенні статусу інвалідності та наданні підтримки людям з інвалідністю. Ключові цифри реформи: Що робити людям, які подали документи на МСЕК? Людям, які вже подали документи на МСЕК, не потрібно хвилюватися. […]