27 – 30 липня на запрошення організаторів ̶ Латвійської організації людей з інвалідністю SUSTENTO та Європейського форуму людей з інвалідністю, представниці НАІУ брали участь у конференції «З сьогоднішнім досвідом для майбутнього України», присвяченої питанням надання Латвією допомоги людям з інвалідністю з України.
Захід відбувся в столиці Латвії місті Рига. Розпочалась конференція з відеозвернення Президента Латвії Егілса Левітса, який привітав учасників зібрання. З вітальними словами також виступили Gunta Anca – віце президент Європейського Форуму інвалідності, а також вона є головою латвійської громадської організації осіб з інвалідністю SUSTENTO, Олександр Міщенко – посол України в Латвії, Guntis Gailītis — голова Ризького латвійського товариства, Zane Petre — голова Представництва Європейської Комісії в Латвії, а також Урядова Уповноважена України з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова.
Латвія прийняла біля 40 тис українців, з них близько 500 осіб з інвалідністю. За безпосередньої участі SUSTENTO з України було транспортовано до Латвії близько 250 осіб з інвалідністю. Серед евакуйованих були 141 особа з інвалідністю ̶ вихованці Бахмутського психоневрологічного інтернату, які наразі розміщені в 17 різних латвійських пансіонатах, де їм надається вся необхідна допомога.
Під час конференції представники Міністерства добробуту Латвії, Міністерства охорони здоров’я Латвії, Міністерства освіти та науки Латвії, Європейського Форуму інвалідності, учасники з Литви, Польщі, Угорщини та організації, які надають підтримку громадянам України та люди з інвалідністю з України, в рамках п’яти панельних дискусій обговорили питання щодо створення та відновлення інклюзивного суспільства для людей з інвалідністю в Україні. Обговорили спільну роботу та те, як зробити гуманітарні процеси та процеси реконструкції в Україні більш включними з інвалідністю.
На конференції НАІУ спільно із нашими національними партнерами по проєкту з Угорщини, Литви, Польщі, Румунії та України представили нашу українську програму.
В рамках Конференції була прийнята Ризька Декларація, що висловлює рішучу підтримку України на її шляху до відбудови та до членства в Європейському Союзі, закликає Європейський Союз, держави-члени Європейського Союзу, уряд України, Організацію Об’єднаних Націй та глобальну спільноту забезпечити, щоб усі люди з інвалідністю були враховані, захищені та мали негайний доступ до гуманітарної допомоги, включаючи всі основні та будь-які особливі потреби, приділяти особливу увагу тим, хто знаходиться в групі найбільшого ризику (зокрема дітям, жінкам, особам із психосоціальними та інтелектуальними розладами, сліпоглухим, особам з тяжкою формою інвалідності та особам, які перебувають у інституціях), тощо.
Під час триденного заходу відбулося відвідування соціальної установи, де були розміщені українці з інвалідністю, мешканці психоневрологічного інтернату, а також Центру самаритян в Латвії, де буди прийняті люди з важкими проблемами опорно-рухового апарату, с порушенням зору, із захворюваннями центральної нервової системи.
Також учасники Конференції відвідали підприємство, на якому працевлаштовані українці, що пересуваються на кріслах колісних. Будівля доступна для людей на візках, робочі місця облаштовані для людей з інвалідністю, перед працевлаштуванням люди пройшли навчання, а також інструкції з техніки безпеки.
Дякуємо SUSTENTO, Європейському Форуму інвалідності, усім Урядам, народам за безмежну підтримку та турботу щодо українців, в тому числі, осіб з інвалідністю та їх родин, які знайшли прихисток та захист у Латвії та інших країнах.
Інформація розміщена в рамках проєкту “Криза в Україні: реагування та відновлення з урахуванням інвалідності”, який реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України за підтримки Європейського форуму осіб з інвалідністю.
#НАІУ #EDF #CBMGlobal #допомога #Переможемо #СТОЇМО #Не_словами_а_справами #війна_росії_проти_УКРАЇНИ