Триває семінар «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору»

Триває семінар «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору»
10 Липня 2023
Друкувати цю новину

Минули сім днів роботи десятиденного навчально-практичного семінару «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору».

Протягом останніх трьох днів учасники / учасниці семінару вперше працювали разом з демонстраційною групою не в спеціально організованому навчально-тренувальному просторі, а в умовах найближчих вулиць реального міста.

У лекції-демонстрації «Методика вивчення відкритого простору: прилегла територія» була приділена увага не лише власне методиці, а, насамперед, техніці безпеки в умовах міста. Саме вимоги безпеки незрячої людини на шляхах руху, в тому числі  серед потужних транспортних потоків,  покладено в основу усієї системи методичних принципів та підходів до формування і закріплення навичок просторової орієнтації –  невізуального вивчення елементів простору.

Незряча людина у місті має використовувати усі доступні способи отримання інформації про власне положення та елементи простору на маршруті, спираючись на усі наявні  аналізатори та органи чуття. Одним із ключових джерелом інформації про оточення є комунікація – здатність вчасно отримувати максимально повну та максимально точну інформацію від сторонніх людей, які знаходяться (пересуваються) поруч і вміння правильно її інтерпретувати.

Слухачі / слухачки практично засвоювали у взаємодії з учасниками / учасницями демонстраційної групи техніки та способи вивчення прилеглої території, побудови маршрутів по прямій та під кутом («за трикутником»), знаходження альтернативних маршрутів та проходження їх, відпрацювання маршрутів від початкової точки і до визначеного завчасно об’єкта у реальному місті.

Також, працювали за індивідуальною програмою навчання самостійно і у групах, формуючи та відточуючи вміння і навички результативної комунікації та взаємодії інструктора орієнтування і мобільності з клієнтом на маршрутах.

Протягом сьомого дня роботи семінару учасників/учасниць ознайомили з особливостями  користування громадським пасажирським транспортом, правилами та технікою користування автобусом, тролейбусом, трамваєм, маршрутним таксі. окремо була приділена особлива увага правилам та технікою користування метрополітеном.

Для практичного відпрацювання використовувався Оболонський район. Учасники/учасниці дісталися до метро Мінська, отримали від тренерів інструктаж щодо особливостей орієнтування та переходу через багатопроменеве перехрестя. Демонстраційна група у супроводу інструкторів здійснила перехід через перехрестя між Оболонським проспектом та вулицею Левка Лук’яненка.

Після відпрацювання переходу через перехрестя учасники/учасниці ознайомились з навчанням орієнтуванню на станції метро Мінська, увага приділялася проходу через скляні двері, турнікет та прямування платформою відкритого типу, яка є найбільш небезпечною для самостійного переміщення незрячої людини.

Подальша робота тривала на станції метро Олімпійська, де учасники/учасниці ознайомились з платформою закритого типу та визначенням місця розташування ескалатора незрячими, опанували техніку самостійного переміщення незрячих людей на ескалаторі.

Наступним етапом була самостійна розробка маршруту від станції метро Олімпійська до станції метро Святошин з пересадкою. На станції метро Святошин працівники демонстраційної групи в практичній площині продемонстрували яким чином повинно відбуватися відпрацювання за допомогою інструктора та самостійно:

  • вхід на станцію;
  • орієнтування та переміщення підземними переходами орієнтування та переміщення підземними переходами використовуючи системи тактильних смуг;
  • пошук необхідного шляху руху та вхід до касового залу;
  • користування тактильними інформаційними покажчиками;
  • прохід через турнікети;
  • вихід на платформу використовуючи системи тактильних смуг; прямування платформою відкритого типу використовуючи системи тактильних смуг;
  • комунікації із працівниками київського метрополітену.

 

Захід організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.