Людина з інвалідністю має бути в центрі політики гуманітарного реагування. У Києві відбувся Форум «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни»
14 Вересня 2023
Поширити:
12-13вересня2023року у Києві відбувся Форум «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни». Захід організовано Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) та Європейського форуму інвалідності.
Ідея заходу полягала в об’єднанні представників організацій людей з інвалідністю з різних областей України, представників міжнародних організацій, кластерів, Агенцій ООН з метою:
обговорення ролі та значимості організацій людей з інвалідністю у проектах гуманітарного реагування протягом 1,5 років з початку війни;
обміну досвідом та обговорення основних викликів в гуманітарному реагуванні для людей з інвалідністю, людей поважного віку;
розробки консолідованих рекомендацій з інтеграції питань інвалідності в План гуманітарного реагування на 2024 рік.
Форум зібрав понад 180 представників міжнародних інституцій, Агенцій ООН, кластерів, державних установ, а також представників організацій людей з інвалідністю, активістів, які представляють інтереси людей з різними порушеннями, батьків, які виховують дітей з інвалідністю, людей старшого віку, цивільних та військових, які постраждали і набули інвалідності з різних областей України. Проходив в офлайновому та онлайновому форматах.
В рамках вирішення цих питань були організовані тематичні дискусії, зокрема, щодо покращення доступу людей з інвалідністю, з функціональними порушеннями, людей похилого віку до основних послуг на рівні громад під час воєнних дій та надзвичайних ситуацій, надання багатоцільової грошової допомоги, залучення та включення організацій людей з інвалідністю до розробки політик, стратегій гуманітарного реагування та інші.
Вчора відбулась заключна дискусійна панель, ключовими спікерами якої стали Голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Валерій Сушкевич, Віцепрем’єр-міністр – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, старший радник з гендерних питань Офісу Гуманітарної Координаторки ООН в Україні Аннелі Пеппер та Директорка Європейського форуму осіб з інвалідністю Кетрін Нотон.
Голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Валерій Сушкевич у своїй промові акцентував увагу на доступності послуг для людей з інвалідністю та необхідності залучення організацій людей з інвалідністю до гуманітарного реагування:
💬 “Забезпечення інклюзивності та доступності послуг для людей з інвалідністю, людей старшого віку має бути в центрі політики гуманітарного реагування на 2024 рік. Громадські організації людей з інвалідністю, як експерти з досвідом, повинні бути залучені до розробки цієї політики. Ми є не тільки об’єктами підтримки – ми активні «гравці на гуманітарному полі», які роблять значимий внесок в Перемогу України”.
За словами Віцепрем’єрки Ірини Верещюк, усі, хто потребують особливої підтримки, мають відчувати себе потрібними.
💬 «Ми повинні зосередити фокус уваги на роботі з організаціями, які допомагають людям з інвалідністю», – зазначила очільниця Мінреінтеграції. Крім того, запропонувала, аби представники громадських організацій, які опікуються людьми з інвалідністю, були долучені до процесу ухвалення рішень у Координаційних центрах підтримки цивільного населення, які створені при ОВА по всій Україні.
Серед іншого, посадовиця закликала міжнародні організації активно допомагати вразливим категоріям населення і в наступному році.
💬 «Хочу подякувати міжнародним та громадським організаціям, які не припиняють підтримувати народ України й оперативно реагують на виклики. Разом ми зробимо все, аби люди з інвалідністю не відчували себе залишеними», – резюмувала Віцепрем’єрка.
Cтарший радник з гендерних питань офісу Координаторки системи ООН в Україні Аналі Пеппер:
💬 «Я знаю, що вже дуже багато чого зроблено в Україні для захисту людей з інвалідністю і захисту прав людей, але все ще є місце для зростання, ми розуміємо, що війна значно погіршила становище багатьох людей, тому необхідним є питання гуманітарного захисту. Нам необхідно об’єднати зусилля задля кращого та доступного гуманітарного реагування в Україні»,
“У багатьох випадках ці люди не хочуть евакуюватися, тому що побоюються, що там, куди вони поїдуть, вони не матимуть доступу до послуг, яких потребують, до догляду, який їм потрібен”, – підкреслила представниця ООН.
За її словами, домогосподарства, в яких є людина з інвалідністю, ще до повномасштабного вторгнення відчували фінансову скруту, та не могли повністю задовольнити свої потреби в охороні здоров’я та в засобах до існування, а зараз ця ситуація загострилася.
“ООН співпрацює з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю та іншими українськими організаціями, щоб переконатися, що коли ми говоримо про основні проблеми, то це виходило від самих людей. Саме від спільноти людей з інвалідністю, тому що ви є експертами в тому, що повинно відбуватися. Ви знаєте, як ми можемо покращити наші послуги”, – зазначила вона.
Директорка Європейського форуму інвалідності Кетрін Нотон:
💬 «Я хочу запевнити всіх вас, що ми будемо працювати й надалі для того, щоб Україна змогла в майбутньому долучитися до ширшого Європейського Союзу, як повноправний член цього об’єднання, щоб люди з інвалідністю також були долучені до інклюзивного відновлення країни після війни».
Даний Форум є першим кроком потужної адвокаційної кампанії включення людей з інвалідністю у план гуманітарного реагування на 2024 рік.
Захід організовано Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги, спрямованої на підвищення доступності політичного та громадського життя, а також повного включення всіх громадян у демократичний процес. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належатимуть авторам і не обов’язково відображають погляди IFES».
Зінаїду зі Сторожинецької громади важко застати вдома. Вона постійно в русі: фестивалі, спортивні змагання, поїздки до різних міст. Щойно повернулася з Ковеля, де здобула перемогу в одразу двох видах спорту. Важко повірити, що жінці шістдесят один рік, і вона пересувається за допомогою крісла колісного. Але саме так виглядає реальність людини, яка обрала рух замість замикання […]
До вашої уваги – запис вебінару «Встановлення інвалідності – 2025: покрокова інструкція», організований Ресурсним центром Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) у межах проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U). У ньому: про зміни, які відбулися у вітчизняному законодавстві із січня 2025 року щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування людини. А також, які […]
Материнство не має залежати від інвалідності, соціального статусу чи чужих уявлень про “норму”. Це не винагорода за відповідність, не привілей для обраних і не право, яке треба доводити. Це — природне, базове право кожної жінки. Але жінки з інвалідністю часто проходять крізь упередження, тиск, поради «відмовитися» й «не ризикувати». Їм нав’язують сумніви, позбавляють підтримки, ставлять […]
Інформують організації – члени НАІУ Репортаж Суспільне. Вінниця. У селі Дорожньому, що на Вінниччині, на базі обласного центру соціально-психологічної реабілітації триває родинний табір для осіб з інвалідністю. У другому заїзді відпочивають ветерани російсько-української війни з сім’ями. Менеджерка проєкту Наталя Головко розповіла Суспільному, що у другому заїзді відпочивають 7 ветеранів російсько-української війни та стільки ж супроводжуючих. […]
23 липня 2025 року в Києві відбувся одноденний тренінг «Включення людей з інвалідністю в програми гуманітарного реагування та відновлення». Захід організовано Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України в рамках проєкту «Разом — потужні: розвиток потенціалу ГО осіб з інвалідністю» у партнерстві з гуманітарною організацією «Людина в біді» (@PeopleinNeedUkraine) та за фінансової підтримки чеського народу. Метою […]
У Сторожинецькій громаді на Буковині працює безкоштовне соціальне таксі. Послуга дозволяє жителям громади безкоштовно дістатися до медичних закладів області та повернутися назад. Зробити це комфортно, з повагою до потреб кожної людини. Послугою можуть скористатися особи з інвалідністю, батьки або опікуни дітей з інвалідністю для організації медичних візитів дитини, а також люди старшого віку (від 70 […]