24 жовтня 2023 року в Полтаві відбувся Круглий стіл на тему «Жіноче обличчя лідерства під час війни». Організатор заходу виступили ГО «Полтавське міське громадське об’єднання осіб з інвалідністю «Віра» та Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ).
Захід відбувся в рамках проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах», який реалізується за підтримки ООН Жінки в Україні та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги.
— a flexible and rapid financing tool supporting quality actions that enhance the capacity of local women to prevent conflict, respond to crises and emergencies, and leverage peacebuilding opportunities.
Відкрила засідання регіональна представниця НАІУ у Полтавській області, голова ГО «Полтавське міське громадське об’єднання осіб з інвалідністю «Віра» Ірина Твердохліб, яка привітала учасників та учасниць заходу та побажала усім присутнім плідної роботи і підкреслила, що саме в тісній комунікації влади, бізнеса та громади можуть відбуватися позитивні процеси в питаннях створення рівноправного відношення до людей з інвалідністю.
Генеральний секретар НАІУ та керівниця проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах» Viktoriia Nazarenko розповіла присутнім про напрямки діяльності НАІУ та про хід реалізації проєкту в Полтавській області та в інших дев’яти областях України.
Аналітикиня з координації проєкта від Структури ООН Жінки в Україні Оксана Таргоній and Катерина Ханєва, координаторка проєктів БФ «Слов’янське Серце» у Полтавській області розповіли про реалізацію проєктів в громадах нашої області. Пані Катерина відверто сказала, що хоче скористатися своєю участю в круглому столі, щоб обмінятися досвідом з присутніми та скоординувати майбутні спільні дії для допомоги жінкам, які стали жертвами насильницьких дій.
Вкотре, на запрошення взяти участь у заходах цього проєкту, відгукнувся Владислав Носенко, представник Уповноваженого Верховної Ради України у Полтавській області. Він розповів про основні напрямки діяльності регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області та механізми захисту прав людини інституцією Уповноваженого ВРУ.
Наталя Норіцина, грант-менеджерка, експертка центру підтримки підприємців «Дія. Бізнес у Полтаві» розкрила неочікувані варіанти поєднання роботи в громадському секторі з бізнесом. Вона розповіла про напрямки та можливості роботи центру «Дія. Бізнес у Полтаві». Її виступ навіть за кавою жваво обговорювали жінки-керівниці громадських організацій. Часи змінилися і тепер з’явилися нові можливості для зміцнення громадського сектору. Особливо це актуально для організацій людей з інвалідністю.
Цікаві думки щодо забезпечення жінок з інвалідністю гуманітарною допомогою висловила Ірина Ящук, менеджерка проєкту Health СХІД. Вона впевнена, що, перш ніж надавати допомогу людині, треба чітко з’ясувати її потреби. В цьому вона переконалась в ході реалізації проєктів Handicap International.
Теми можливостей фінансування ГО торкнулася Олеся Дроботенко, начальниця відділу інвестиційної діяльності та проєктного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради. Вона розповіла присутнім про «Бюджет участі» як інструмент впливу громади на розподіл частини бюджетних коштів і про те, як реально працює партиципаторне бюджетування. Також вона запевнила учасниць в тому, що не треба лякатися таких, на перший погляд, складних термінів. Насправді консультанти Полтавської обласної ради з питань подання заявок на «Бюджет участі» завжди раді надати консультаційну допомогу.
Друга частина круглого столу «Інтерактивне спілкування, запитання-відповіді, обмін досвідом» несподівано почалася вже під час кави-брейк. Жінки, надихнувшись інформацією з першої частини круглого столу почали жваво обмінюватися думками та ділитися досвідом. До такої невимушеної бесіди приєдналася Катерина Ямщикова, меркиня міської ради м. Полтава. Вона запевнила присутніх в тому, що готова підтримувати жіночі ініціативи, адже сама має дванадцятирічний досвід проєктної діяльності в громадській, політичній та бізнесовій сферах й розуміє важливість такої роботи для розвитку громади.
Через відеозв’язок до круглого столу приєдналася народна депутатка України, Віцепрезидентка Міжнародного жіночого демократичного союзу та співзасновниця Українського Жіночого Конгресу Марія Іонова, яка багато років працює над темою участі жінок в процесах безпеки та миробудування. Учасниці круглого столу мали можливість озвучити проблемні питання, вирішення яких лежить у площині прийняття законів. Особливу стурбованість у всіх викликають ті зміни в законодавстві, які мають на меті покращити життя людей з інвалідністю, а на практиці лише погіршують. Цілий перелік таких проблемних моментів озвучила генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко. Вона наголосила, що деякі нові законопроєкти які зараз розглядаються у Верховній Раді суперечать Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, що неприпустимо в країні, яка такою важкою ціною виборює право доєднатися до країн Європейського союзу.
Також під час відеозв’язку піднімалися проблемні питання інклюзивної освіти в Полтаві. Мати дитини з синдромом Дауна Марія Остроушко, голова ГО «Полтава Даун Синдром», та керівниця ГО «Ніжність» Анна Травінцева розповіли про небажання керівників органів соціального захисту шукати варіанти, щоб забезпечити дітей з інвалідністю персональними помічниками.
На це питання надала відповідь Вікторія Лоза, депутатка Полтавської міської ради. Вона роз’яснила, що вирішення цього питання – це прерогатива місцевої влади і запропонувала свою допомогу у його вирішенні. Також вона поділилася особистим досвідом діяльності в громадському секторі, бізнесі та владі.
Зі словами підтримки до учасниць круглого столу звернувся заступник голови Полтавської обласної ради Олексій Чепурко. Він висловив своє щире захоплення жінками-активістками і запевнив у підтримці зі свого боку соціально значущих жіночих ініціатив.
Загалом робота Круглого столу була дуже насиченою і ефективною. І не тільки завдяки активності жінок-лідерок громадського сектору, а і тому що в його роботі взяли участь жінки-депутатки обласної та міської ради Яніна Барибіна (депутатка Полтавської обласної ради восьмого скликання, активна громадська діячка, заступниця голови координаційної ради з туризму та курортів Полтавської обласної державної адміністрації), Лілія Руроєва (заступниця голови обласної ради, депутатка Полтавської обласної ради восьмого скликання), Тетяна Юрченко (ГО «Регіональний розвиток України), Юлія Городчаніна (очільниця міжфракційної депутатськї групи «Збережемо Полтаву» щодо захисту культурної та архітектурної спадщини, членкиня міжфракційної депгрупи «Рівні можливості»).
В роботі круглого столу взяли участь лідерки ГО, які представляють інтереси людей з інвалідністю Полтави, Кременчука, Горішніх Плавнів, Опішні, Гадяча, Диканьки, Карлівки, Н.Ланни, Хорола, Семенівки, Шишак. Говорили про виклики, з якими стикаються під час гуманітарного реагування, про можливості організацій, окремих людей з інвалідністю та кроки, які вирішують питання інклюзивності в гуманітарному реагуванні.
The Women’s Peace and Humanitarian Fund (WPHF) is the only global financing mechanism exclusively dedicated to supporting women’s participation in peace and security processes and humanitarian action. Governed by a diverse group of civil society, government, and UN representatives, WPHF is a multi-partner trust fund that mobilizes urgently needed funding for local, women-led organizations and works alongside women on the front lines to build lasting peace. Since 2016, WPHF has provided funding and strengthened the capacities of over 1,000 local women’s civil society organizations advancing the Women, Peace and Security agenda and delivering humanitarian action in 41 crisis-affected countries.
This publication has been prepared with the financial support of the United Nations Women's Peace and Humanitarian Fund (WPHF), which does not imply that the views and contents expressed herein are officially endorsed or recognized by the United Nations."
У щоденній рутині ми рідко зупиняємось, щоб подумати: як багато означає простий доступ до допомоги, коли вона не формальна, а щира, своєчасна і точна. Для багатьох людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб і тих, хто живе на межі вразливості, така підтримка – це не тільки про полегшення побуту. Це про гідність, вибір і можливість залишатися […]
Як залучити недержавний сектор до надання соціальних послуг? Якими є основні переваги такого партнерства? Як визначати потреби громади у соціальних послугах? Як створювати координаційні групи із вивчення такої потреби, уникаючи при цьому найпоширеніших помилок? Як здійснювати моніторинг надання соціальних послуг, визначивши оцінку якості? Спікери нашого вебінару проаналізують урядові документи щодо надання соціальних послуг; поділяться практичними […]
«У Копенгагені перейшли від принципу безабар’єрного середовища до принципу універсального дизайну. Таким чином столиця Данії демонструє, що розглядає створення міського простору, доступного для людей з інвалідністю, як фундаментальну складову сучасного міста», – розповідає генеральна секретарка Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Вікторія Назаренко, яка разом із іншими членами організації відвідувала столицю Данії на запрошення DPOD […]
On June 18, Storozhynets hosted the launch of the advocacy campaign "Communities for All: Creating Change Together with People with Disabilities". This is not just an event - it is the beginning of a large and unifying effort to make the community accessible, inclusive and convenient for everyone. Residents of Storozhynets gathered on the central square: people with disabilities, representatives of NGOs, veterans, representatives of [...]
The purpose of the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine (NAPWD) is to unite organizations whose members are people with disabilities to protect their rights, empower them and build an inclusive society. Last year, the NGO "Dreams of Special Children" joined the large family of the NAIA. For its team, this is not only a formal membership, but also an opportunity to find friends, like-minded people and reliable [...]
"The National Assembly of People with Disabilities of Ukraine will carefully study the experience of its Danish colleagues, in particular, the areas of their work, algorithms of interaction with the authorities, and the implementation of certain practices. Like, for example, the definition of the inclusion index, which we will recommend for implementation in our country," said Victoria Nazarenko, Secretary General of the National Assembly of People with Disabilities, speaking on June 19, 2025, in [...]