Учасники семінару «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору» відпрацювали третій день
6 July 2023
Share:
Під час лекції-дискусії з демонстрацією «Біла тростина як технічний засіб реабілітації» було розкрито основні функції тростини: захисну, орієнтувальну та сигнальну.
Біла тростина для незрячої людини – це основний засіб орієнтування, самостійного переміщення та мобільності у просторі. Біла тростина забезпечує користувачу самостійність, мобільність та безпеку пересування. Для оточення вона є сигналом про уважність до незрячої людини, яка пересувається самостійно із білою тростиною.
Біла тростина є засобом тактильного огляду поверхонь та просторових об’єктів, розташованих на віддалі від людини, генератором звуку, який допомагає зорієнтуватися у просторі.
Може слугувати для опори тощо.
Слухачам семінару були показані різні тростин – цільна, складна, телескопічна, комбінована та різні різновиди наконечників.
Далі семінар продовжила лекція про способи орієнтування за допомогою білої тростини та демонстрація технік використання білої тростини «маятник», «ковзання», «олівець».
Основне (перше) правило безпечного та продуктивного пересування з білою тростиною: «ДЕ НЕ БУЛО ТРОСТИНИ, НОГА НЕ СТУПАЄ».
Після обіду слухачі отримали білі тростини для подальшого використання під час семінару. Практична частина охоплювала навички ходьби за допомогою білої тростини. Також, одним із завдань було виготовлення тактильного плану будинку, в якому відбувається семінар, та прилеглої до нього території, використовуючи папку інструктора О&М.
Тривало формування просторових уявлень під час проходження маршруту в межах приміщень, поверху будівлі, в тому числі в ігровій формі без використання зору: ходьба по прямій, ходьба по прямій з використанням звукового орієнтира, ходьба по прямій без використання орієнтирів, пересування за тактильним орієнтиром у прямому та зворотному напрямках, пересування за орієнтиром з перешкодами у прямому і зворотному напрямках, пересування вгору та вниз сходами із використанням білої тростини, невізуальне проходження лабіринту перешкод із використанням білої тростини.
*****
Захід організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.
Пані Ольга з Полтавської області має інвалідність у зв’язку зі складним захворюванням суглобів. Жінці вкрай важко долати великі відстаніі. Але незважаючи на це, вона зберігає активну життєву позицію та намагається бути корисною для громади. З початком повномасштабної війни Ольга вирішила допомагати захисникам так, як може найкраще. І з тих пір постійно випікає домашні пиріжки для […]
У Києві зроблено ще один крок до більш інклюзивного міського простору. Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) та Київський метрополітен офіційно домовилися про співпрацю — сторони підписали меморандум, який відкриває шлях до системної роботи над доступністю підземки. Мета проста й водночас надважлива: зробити метро зручним і безбар’єрним для всіх — зокрема для людей з […]
У березні 2025 року вийшов оновлений Situational Analysis on the Rights of Persons with Disabilities in Ukraine, що висвітлює ключові виклики, з якими стикаються люди з інвалідністю в Україні в умовах повномасштабної війни. Звіт підготовлено за участі українських організацій осіб з інвалідністю — зокрема Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) — та за підтримки […]
У рамках проєкту “Мультисекторальна гуманітарна допомога з урахуванням інвалідності для ВПО, репатріантів, ветеранів та приймаючих громад в Україні”, п’ятеро дітей з Мамаївської територіальної громади отримали сучасні планшети. Ці пристрої стали не просто технікою — вони стали інструментами для кращого спілкування, доступного навчання та особистого розвитку. Ініціатива реалізується за підтримки Національної Асамблеї людей з інвалідністю України […]
Європейський форум з питань інвалідності (EDF), Національна Асамблея людей з інвалідністю України, «Ліга сильних» та Італійський форум з питань інвалідності звернулися до представників українського уряду із закликом гарантувати повну участь людей з інвалідністю в Конференції з питань відновлення України (URC 2025), що відбудеться 10–11 липня в Римі.У листі ми наголошуємо на необхідності забезпечити фізичну, інформаційну […]
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України напрацьовує нову платформу єЖиття в межах застосунку Дія, яка стане корисним інструментом для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). На платформі будуть розміщені базові відомості про медичні та соціальні послуги для ВПО, а також — інформація про евакуацію. Також було запропоновано до цієї платформи додати базову інформацію про евакуацію. А […]