Незламна – цикл мотиваційних статей. Джала Галина. З Богом можливо все!
30 November 2023
Share:
Наша героїня народилася у Львові, як-то кажуть у культурній та творчій столиці України, у багатодітній родині, в якій зростало четверо дівчат. Батьки Галини мали інвалідність. Не дивно, що двоє дівчаток у родині успадкували порушення зору, точніше навіть мають інвалідність. Своє дитинство Галина згадує замислившись. Ті часи були дуже складними й бідними, але батьки намагалися забезпечити своїх доньок усім необхідним. Вона згадує про те, що в дитинстві часто ходили гуляти з татом і усіма сестричками до лісу, де було гамірно та весело. Маючи таку команду сестер завжди було з ким погратися.
Спілкуючись, наша героїня не соромиться говорити про те, що була невпевненою, вразливою і закритою дитиною. «Хоч нас в родині і багато, але батьки нікого не виокремлювали і однаково до всіх відносились». Галина вважає, що мати занадто опікувалася нею. Це призвило до того, що вона не навчилася брати відповідальність за своє життя й зараз продовжує цьому вчитися. Маючи знижений зір також хвилювалася як писатиме і читатиме, коли піде до школи. Шкільні роки були наповнені відвідуванням гуртків і творчістю: співи, акторська майстерність, організація та проведення свят, гра на скрипці та багато інших творчих напрямків. Будучи підлітком, співала в шкільному ансамблі й церковному хорі, де за дзвінкий і милозвучний голос її прозвали «соловейко».
Це був процес адаптації та інклюзії, бо по-перше, треба було написати собі тексти шрифтом Брайля і співаючи підглядати в ці величезні талмуди. По-друге, не соромитись це робити. Таким же простором для звикання до суспільства стала музична школа, в якій опановувала гру на скрипці. Для особи з порушенням зору скрипка є складним інструментом. Граючи в оркестрі, діти розступалися, щоб вона побачила ноти. Проте дівчина з вдячністю пояснювала, що цього робити не треба, адже вже їх вивчила напам’ять і з такої відстані все одно не побачить.
На вибір майбутньої професії вплинув випадок, але у випадковості вона не вірить. Галина з друзями подали документи у Чернівецький медичний коледж на здобуття спеціальності «Сестринська справа, масаж», що й зіграло важливу роль в її житті. Вона переїхала на навчання до нового міста, завдяки чому позбулася опіки мами, навчилася брати відповідальність за своє життя. Зараз вона успішна в своїй професії і вважає, що талант лікувати дотиком і риси працювати з людьми дав Бог.
Здавалося, що все складається добре і життя йде своєю дорогою, але несподівано захворів батько. З дитинства Галина була дуже прив’язана до нього та згадує як добру, розумну людину з життєвою мудрістю. Тато був набагато старший від мами, тому підсвідомо Галина розуміла, що водночас його просто не стане. Кожного разу коли б вона не їхала із дому вона прощалась наче назавжди, бо невідомо чи побачить ще… Коли тато був прикутий до ліжка, вона приходила до нього, брала руку і обіймала. Так хотілося, щоб він пожалів її як в дитинстві. Незважаючи на те, що йому самому було тяжко на серці, він втішав та підтримував свою доньку. Згодом тато помер. Згадуючи той період життя, ми зачепили глибоку рану горя та суму за татом. Пройшло багато часу, але сльози накотилися на очі Галини. Коли від тебе йде рідна людина, це завжди боляче. Тоді їй дуже допомогла віра. Прийшло розуміння, що померло тіло, але душа і любов залишилися поряд. Здається, він живе, Він десь поряд, просто вона не може його бачити..
Після отримання професії було складно знайти роботу. Масажистів в ті часи було чимало і фахівця без досвіду роботи не завжди хтось хоче братии. У цій ситуації Галині допомогла Львівська обласна організація українського товариства сліпих, знайшовши роботу в реанімаційному відділенні лікарні. Тоді вона не вірила в свої сили, боялася, але тато підтримав і додав впевненості, переконавши спробувати та почати здобувати досвід. Працювати у реанімаційному відділенні зі зниженим зором здавалося просто нереально. Але вона пішла. Вийшла із зони комфорту. У деяких випадках просила допомоги знайти пацієнта, ліки, предмети тощо. Згодом вже сама навчилася усе робити, запам’ятовувала, навчалася, розвивалася. У цій лікарні Галина почала працювати з 2009 року і працює досі. Нещодавно пройшла курси підвищення кваліфікації, ставши асистентом фізичного терапевта, ерготерапевта і планує й надалі розвиватися в цій сфері.
Іншою стороною цієї особистості є творчість, що супроводжує усе життя. Після коледжу її запросили співати в ансамбль «Струмочок», який діє при товаристві незрячих Львова. Життя завжди було багате на гарних людей і такою людиною є керівниця ансамблю, фахова особистість. Вчитися у неї саме задоволення. Творчість надихає. Відтоді Галина зрозуміла, що треба отримувати задоволення від того, що робиш і не боятися помилятися. Вона любить сцену, багато виступає, бере участь у цікавих концертах-проєктах, наприклад таких, як «Відчинилося життя».
З посмішкою згадує свої поїздки у фізкультурно-спортивні збори. Спочатку їздила як учасниця, здобувавши корисний досвід, а згодом зрозуміла, що готова працювати як тренер і ділитися знаннями. Щиро дякує керівниці зборів Олесі Перепеченко за довіру та надану можливість реалізувати себе. Поступово реабілітація розвинула комунікативні здібності, віру в себе і ще більше розкрила таланти. Шкодує, що багато людей не мають таких класних спільнот, де можна проявити себе.
Війна застала її якраз в такому реабілітаційному зборі. На передодні ввечері, керівництво оголосило, що скоріш за все буде повномасштабне вторгнення і треба думати, що робити… Зранку був просто шок. Почалася війна. Бомбили практично усі обласні центри України. Розум відмовлявся це усвідомити і до останнього не хотілося вірити. «Здається ми контролюємо все, але це неправда, до кінця ми не контролюємо нічого»,- додає Галина. Життя перевернулося із ніг на голову і ніхто не розумів масштаби війни. Що робити? Куди їхати? Де безпечно? Знайомі говорили, що треба втікати, їхати за кордон. Багато людей евакуювалися до Львова й задавалося, що це для них безпечне місце, тому і для неї також. Їхати з дому невідомо куди, коли ти потрібна своїм пацієнтам, поруч друзі, родина, й долучитися до допомоги можна завжди. Перші дні була фактична пустка в думках, діях, якийсь стан нерозуміння ситуації. Вона говорить, що знову, у події її житті втрутилася вища сила та направила на вірний на той момент шлях. Галина почала допомагати в евакуації людям з інвалідністю. Зустрічала їх на вокзалі, супроводжувала до місць, де можна перепочити декілька днів поки рушать далі за кордон. Іноді доводилося зустрічати людей вночі, коли коменданська година, коли треба йти пішки, коли гудять сирени і загроза обстрілів дуже реальна. Вона стала гвинтиком логістичного механізму, який допомагав людям, рятував їх від голоду, знаходив місця, де можна зігрітися, підтримував психологічно наскільки це було можливо. Одного разу довелося на залізничному вокзалі зустрічати незрячого хлопця, якому вдалося вирватися із містечка Тростянець Сумскої області, яке на той час було в окупації. На вулиці лютий місяць, а він стоїть в кімнатних тапочках…Таких історій і прикладів дуже багато. Завжди знаходилися ті, хто був готовий допомогти і підтримати. Дехто мав прихисток і в гостинній квартирі Галини, коли треба було прихистити людину на декілька годин або ніч. За перший тиждень війни, Галина з однодумцями змогли організувати хаб інформаційної та психологічної підтримки, реальної допомог в евакуації незрячих людей.
Наразі її місія в допомозі продовжується. Вона радо працює у реабілітаційно-відновлювальних таборах «Життя після війни». Допомагає ветеранам з втратою зору у реабілітації та покращенні якості їх життя. Черговий випадок долі, знову, як і багато чого іншого в її житті, став уроком та викликом. Побачивши у розкладі, що вона має відпрацювати заняття з танцювально-рухової терапії з ветераном, що має високу ампутацію ноги, втратив руку, немає зору, вона не повірила. Заняття пройшло успішно. Відеоролик фрагменту з нього набрав близько мільйону переглядів у соціальних мережах. Виклик прийняв і ветеран, гарно справившись з поставленою задачею. Це вкотре підкреслює, що життя Галини – це місія допомоги людям із Божим Благословінням.
Щоб так багато віддавати свого ресурсу, потрібно його поповнювати, в чому Галині допомагає Україна з її мальовничими полонинами, високими горами, стрункими смереками, чарівними ялинами, стрімкими водоспадами та кришталевим повітрям. Двічі на місяць вона обов’язково їде в гори аби насолодитися та наповнитися енергією рідної землі, для того щоб повернутися і віддавати це людям, які того потребують, адже треба бути корисною там, де ти є!
Авторка Владислава Бабенко
"Unbreakable" is a series of articles about Ukrainian women and girls that motivate, delight and inspire!
This initiative is being implemented within the framework of the project "Promoting the rights of women and girls with disabilities by strengthening their participation and leadership in communities", implemented by the National Assembly of Persons with Disabilities of Ukraine with the support of UN Women Ukraine and the Women's Peace and Humanitarian Fund.
About the United Nations Women's Peace and Humanitarian Fund (WPHF).
The Women’s Peace and Humanitarian Fund (WPHF) is the only global financing mechanism exclusively dedicated to supporting women’s participation in peace and security processes and humanitarian action. Governed by a diverse group of civil society, government, and UN representatives, WPHF is a multi-partner trust fund that mobilizes urgently needed funding for local, women-led organizations and works alongside women on the front lines to build lasting peace. Since 2016, WPHF has provided funding and strengthened the capacities of over 1,000 local women’s civil society organizations advancing the Women, Peace and Security agenda and delivering humanitarian action in 41 crisis-affected countries.
This publication has been prepared with the financial support of the United Nations Women's Peace and Humanitarian Fund (WPHF), which does not imply that the views and contents expressed herein are officially endorsed or recognized by the United Nations."
У щоденній рутині ми рідко зупиняємось, щоб подумати: як багато означає простий доступ до допомоги, коли вона не формальна, а щира, своєчасна і точна. Для багатьох людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб і тих, хто живе на межі вразливості, така підтримка – це не тільки про полегшення побуту. Це про гідність, вибір і можливість залишатися […]
Як залучити недержавний сектор до надання соціальних послуг? Якими є основні переваги такого партнерства? Як визначати потреби громади у соціальних послугах? Як створювати координаційні групи із вивчення такої потреби, уникаючи при цьому найпоширеніших помилок? Як здійснювати моніторинг надання соціальних послуг, визначивши оцінку якості? Спікери нашого вебінару проаналізують урядові документи щодо надання соціальних послуг; поділяться практичними […]
«У Копенгагені перейшли від принципу безабар’єрного середовища до принципу універсального дизайну. Таким чином столиця Данії демонструє, що розглядає створення міського простору, доступного для людей з інвалідністю, як фундаментальну складову сучасного міста», – розповідає генеральна секретарка Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Вікторія Назаренко, яка разом із іншими членами організації відвідувала столицю Данії на запрошення DPOD […]
On June 18, Storozhynets hosted the launch of the advocacy campaign "Communities for All: Creating Change Together with People with Disabilities". This is not just an event - it is the beginning of a large and unifying effort to make the community accessible, inclusive and convenient for everyone. Residents of Storozhynets gathered on the central square: people with disabilities, representatives of NGOs, veterans, representatives of [...]
The purpose of the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine (NAPWD) is to unite organizations whose members are people with disabilities to protect their rights, empower them and build an inclusive society. Last year, the NGO "Dreams of Special Children" joined the large family of the NAIA. For its team, this is not only a formal membership, but also an opportunity to find friends, like-minded people and reliable [...]
"The National Assembly of People with Disabilities of Ukraine will carefully study the experience of its Danish colleagues, in particular, the areas of their work, algorithms of interaction with the authorities, and the implementation of certain practices. Like, for example, the definition of the inclusion index, which we will recommend for implementation in our country," said Victoria Nazarenko, Secretary General of the National Assembly of People with Disabilities, speaking on June 19, 2025, in [...]