Національна Асамблея людей з інвалідністю України провела онлайн зустріч з питань реформування медико-соціальної експертизи та запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи

13 December 2024

13 грудня 2024 року в рамках проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U) Національна Асамблея людей з інвалідністю України організувала онлайн-зустріч для громадськості та людей з інвалідністю, присвячену реформуванню МСЕК та впровадженню оцінювання повсякденного функціонування особи

Реформа МСЕК є важливою для України, оскільки вона замінює застарілу систему на нову, прозору та пацієнтоцентричну модель. 

15 листопада 2024 року Уряд затвердив постанову № 1338, а Верховна Рада підтримала в першому читанні урядовий законопроєкт № 12178, який запроваджує нову систему оцінювання  повсякденного функціонування особи, побудовану на принципах людиноцентричності, прозорості та ефективності.

Основні аспекти реформи:

Медична складова реформи стартує 1 січня 2025 року, а соціальні та економічні зміни впроваджуватимуться поступово, щоб уникнути перевантаження системи.

Оцінювання повсякденного функціонування. Реформа не скасовує статус «інвалідності», але замість фіксації суто медичних діагнозів в рамках нового оцінювання додатково оцінюватиметься як хвороби та травми впливають на можливість людини виконувати повсякденні завдання.

Експертні команди. Замість медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) оцінювання проводитимуть нові команди експертів на базі понад 300 потужних  кластерних та надкластерних медзакладів по всій країні. Команди формуватимуться з фахівців-практиків різних спеціалізацій, що забезпечить всебічний підхід до кожного випадку.

Цифровізація. Замість стосів паперів, які людина мала збирати, носити та передавати як в медичній, так і соціальній сфері, запроваджується електронний взаємообмін даними, в результаті якого інформація «ходитиме» за людиною.

Збереження прав. Люди, які вже мають статус інвалідності, продовжуватимуть користуватися правами та отримувати свої пільги, виплати й соціальні гарантії в повному обсязі. Особи з безстроковим статусом інвалідності не зобов’язані проходити нове оцінювання.

Міністерство охорони здоров’я України забезпечує прозорість та відкритість реформування, а також абсолютну повну взаємодію та співпрацю в цих питаннях з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України та іншими громадськими об’єднаннями.

Очікування від реформи:

Очікується, що реформа забезпечить доступність, прозорість та ефективність послуг для людей з порушеннями функцій, замінивши застарілу систему на сучасну, де в центрі — людина та її потреби. 

Спікери зустрічі:

Dmytro Lufer – радник Прем’єр-міністра України з питань охорони здоров’я і соціальної політики, керівник команди з питань реформування МСЕК проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U);

Alla Boyko – керівник напрямку з питань інклюзії у реабілітації проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U);

Valeriy Sushkevych – голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України.

Запровадження нової системи оцінювання демонструє готовність держави рухатися вперед, адаптуючи її підходи до найкращих міжнародних стандартів. Разом ми можемо забезпечити її ефективне впровадження.

_________

This material is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of Momentum Wheels for Humanity and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.

Повне відео заходу за посиланням

https://www.youtube.com/watch?v=cqd-meourJI

Related news

All news

Admission to NAPD

Are you impressed by our activities? Join the member organizations of the National Assembly of People with Disabilities of Ukraine!
join NAPD
en_USEnglish