Нарада щодо забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю
10 липня 2019 року на запрошення Всеукраїнського галузевого об’єднання організацій роботодавців виробників технічних засобів реабілітації та медичних виробів представники Національної Асамблеї людей з інвалідністю України взяли участь в робочій нараді щодо обговорення проблемних питань, які виникають в ході реалізації Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб та виплати грошової компенсації за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 5.04.2012 (зі змінами) (далі – постанова № 321).
Участь у нараді взяли представники Мінсоцполітики, Фонду соціального захисту інвалідів та підприємств, що входять до складу об’єднання.
Представниками Мінсоцполітики та Фонду соціального захисту інвалідів на нараді було повідомлено, що потреба осіб з інвалідністю в технічних та інших засобах реабілітації (далі – ТЗР) забезпечена переважно на березень-квітень поточного року.
Учасники наради звернули увагу на основні проблемні питання, з якими щодня зіштовхуються виробники та постачальники ТЗРР та безпосередньо люди з інвалідністю, зокрема:
- неефективність задекларованого та визначеного у постанові № 321 механізму забезпечення ТЗР та порядку оскарження дій його суб’єктів;
- низький рівень фінансування даної програми, що не дозволяє забезпечити реальну потреби осіб з інвалідністю у ТЗР;
- незрозумілість розподілу коштів між органами соціального захисту населення на відшкодування виробникам ТЗР;
- невідповідність Централізованого банку даних з проблем інвалідності вимогам постанови № 321;
- порушення задекларованих 40 днів для забезпечення осіб з інвалідністю ТЗР;
- неналежну якість ТЗР;
- відсутність порядку здійснення моніторингу забезпечення осіб з інвалідністю ТЗР;
- відсутність порядку надання реабілітаційних послуг;
- відсутність чіткої взаємодії органів соціального захисту населення, територіальних відділень та центрального Фонду соціального захисту інвалідів;
- наявність численних скарг від осіб з інвалідністю на складний процес отримання ТЗР;
- неналежне заповнення медико-соціальними комісіями індивідуальних програм реабілітації.
У ході наради учасники наголосили на необхідності посилення відповідальності державних органів влади за невиконання вимог постанови № 321, що обов’язково треба закріпити у порядку проведення моніторингу, який зараз опрацьовується міністерством. На сьогодні Мінсоцполітики працює над внесенням змін до постанов у цій сфері. Тому учасниками наради запропоновано:
1) внести конкретні пропозиції до постанови КМУ 321 року та наказів Мінсоцполітики, якими:
- про затвердження граничних цін на ТЗР;
- про порядок призначення ТЗР;
- про затвердження типових форм договорів на забезпечення ТЗР;
- про дії органів влади у випадку порушення законодавства та прав людей з інвалідністю;
2) розробити:
- порядок проведення моніторингу забезпечення осіб з інвалідністю ТЗР;
- порядок надання реабілітаційних послуг, визначивши джерела фінансування цих послуг.
За результатами наради Мінсоцполітики, Фонду соціального захисту інвалідів та зацікавленим сторонам відправлено листи з переліком питань, з приводу яких необхідно терміново прийняти рішення.
Сподіваємось на активність громадян з інвалідністю щодо висвітлення реальної ситуації з отриманням ТЗР. Для здійснення громадського моніторингу надсилайте ваші позитивні або негативні практики на адресу Секретаріату НАІУ: 01030, Київ, вул. Рейтарська, 8/5 А, офіс 110 або на електронну адресу office-naiu@ukr.net
