До останнього не вірили, що це стане реальністю – історія війни Ірини Чепчиної
11 Серпня 2022
Поширити:
Капітан повинен покидати свій корабель останнім – історія війни Ірини Чепчиної
Думати про власний порятунок їй ніколи – під час війни вона не покладаючи рук рятує інших. Саме під час війни вона пережила знаменну подію – визнання організації УТОГ європейською спільнотою.
Ірина Чепчина, голова Українського товариства глухих (УТОГ), в спільному проєкті Національної Асамблеї людей з інвалідністю України та EnableMe Ukraine, розповідає свою історію війни.
Чи ви знали, що планується російська агресія, чи бачили в новинах, що виїжджають американське та інші посольства, і як до цього ставились?
– Звичайно, усе ці прогнози знали і бачили, але до останнього не вірили, що це стане реальністю.
Які у вас були плани на весну 2022 та взагалі на наступний рік?
– По роботі в УТОГ у нас завжди багато планів, всі перерахувати просто неможливо. Наприклад, лише на весну 2022 року були заплановані два великих всеукраїнських конкурси для глухих школярів і табір для них в «Артеку» (це під Києвом, в Пущі)…
Як вас застав ранок 2022? Що ви бачили та відчували? Як ви відчували вибухи, чи були ці відчуття особливими, на що подібні?
– Ранок почався з тривожних дзвінків від рідних і колег. Вибухів я не чую, сирен також… Якщо постріли і вибухи зовсім близько, можу відчувати лише вібрацію.
Які були ваші дії наступні дні, чи піддались паніці, чи робили закупки, чи знайшли сховище?
– Наступні дні були заповнені роботою. За посадою я маю бути готовою до прийняття будь-яких рішень, спокійно і виважено віддавати розпорядження, від яких залежать долі багатьох людей. Звичайно ж, про закупки і сховище мені ніколи було дбати.
З якими проблемами зіткнулись Ви особисто та ваші друзі, рідні, члени вашої організації?
– Протягом березня 2022 року, під час загострення ситуації у Києві, коли були постійні обстріли і транспорт у місті не ходив, дістатись до офісу було неможливо, тому працювали з дому, онлайн. Постійно підтримували з дому зв’язок з українськими та зарубіжними колегами, з представниками органів влади. Наразі ситуація поліпшилася, у Києві є транспорт і ми працюємо в офісі нашої організації в центрі міста.
Зараз найбільше турбує питання інформування жестовою мовою осіб з порушеннями слуху про те, що відбувається, пошук коштів для оплати праці перекладачів жестової мови і усіх працівників УТОГ, які продовжують виконувати свою важливу для глухих людей місію.
Триває робота з евакуації глухих людей з тих населених пунктів на сході України, де прогнозують загострення ситуації. Наразі інформуємо їх і закликаємо виїхати у безпечні місця. Організовуємо виїзд і надання допомоги тим, хто евакуювався. Розподіляємо гуманітарну допомогу, яку доставляють глухі волонтери, серед тих, хто її потребує.
Чи думали про евакуацію, чи сумнівались?
– Про евакуацію не думала, бо вважаю, що капітан повинен покидати свій корабель останнім.
Розкажіть, будь-ласка, про найбільш емоційний епізод за останні пять місяців?
– Найемоційнішим епізодом стали для мене особисто підсумки голосування 28 травня у Марселі (Франція), під час засідання Генеральної асамблеї Європейського Союзу глухих, де сталася знаменна подія: за результатами голосування Українське товариство глухих прийнято до складу цієї організації. Це рішення підтримали одноголосно усі представники 31 країни — члена ЄСГ, що були присутні у Марселі.
Які ваші плани після перемоги?
– Будемо працювати далі, надолужувати те, що перервала війна. Необхідно також здійснити аналіз та оцінку збитків, які завдала вона нашому Товариству і спрямувати зусилля на їх усунення.
Щороку 8 травня весь світ вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Це день, коли ми згадуємо про трагедію війни, про мільйони втрачених життів, зламаних доль, про мужність, опір і незламність людського духу. Для України ця дата має особливе значення. Українці, незалежно від національності, стали жертвами та героями тієї війни. Більшість […]
Роман — 28-річний мешканець міста Рожище на Волині. Через прогресуюче хронічне захворювання він пересувається за допомогою крісла колісного й має другу групу інвалідності. «Раніше я майже не виходив з дому. А тепер, завдяки людям, які мене підтримують, я маю змогу бути серед інших», — каже чоловік. Роман – один з бенецифіарів проєкту «Мультисекторальна гуманітарна допомога […]
Міністерство у справах ветеранів України розробило та затвердило методичні рекомендації для роботодавців щодо організації працевлаштування та розвитку трудових відносин з ветеранами війни. Документ є практичним інструментом, який допоможе компаніям не лише виконати соціальну місію, а й залучити мотивованих, стійких і досвідчених працівників. Кому адресовані рекомендації?Підприємствам, установам, організаціям, незалежно від форми власності, а також фізичним особам-підприємцям. […]
Щороку 5 травня в Європі відзначається Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації осіб з інвалідністю. Цей день покликаний привернути увагу до викликів, які щодня долають понад 100 мільйонів європейців з інвалідністю, і підкреслити важливість дій щодо забезпечення рівності, доступності та поваги до прав людини. Сьогодні ми нагадуємо: дискримінація за ознакою інвалідності – […]
Цукровий діабет — це не лише медична проблема. Це виклик для всієї системи охорони здоров’я та соціальної політики, адже ускладнення діабету є однією з провідних причин передчасної смертності та інвалідності в Україні та світі. За даними Міжнародної діабетичної федерації (IDF), оприлюдненими у Європейському Парламенті під час Саміту охорони здоров’я ЄС 2025 року «Rethink Health in […]
Доступність медичних послуг. У двох миколаївських медзакладах реалізували суспільно-важливий проєкт для осіб з інвалідністю. В його рамках в одній з лікарень встановили підйомник для маломобільних людей та універсальні кушетки з електричним регулюванням висоти. Детальніше про те, як вдалося реалізувати проєкт – дивіться у матеріалі TPK MAPT Проєкт «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у […]