Четвертий день роботи семінару «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору» був переважно практичним.
Робота розпочалася з перегляду навчального відео про роботу у попередні дні. Далі під час лекції-демонстрації «Методика вивчення відкритого простору: земельна ділянка» учасники та учасниці семінару повторювали та закріплювали набуті знання про простір та способи формування просторових уявлень.
Дізналися про особливості пересування з тростиною і техніки безпеки при невізуальному русі, про важливість правильної постави, правильного положення рук і ніг відповідно до правила «де не була тростина – нога не ступала», а також про «другу заповідь» інструктора з орієнтування та мобільності – «на маршруті ні про що, крім маршруту».
Учасники/ учасниці семінару та демонстраційної групи працювали в парах і знайомилися зі спеціально виготовленими тактильними картами (мнемосхемами) розташування будівлі та прилеглої до неї території.
Вся подальша робота відбувалася у дворі будівлі. Слухачі/ слухачки семінару відпрацьовували техніку пересування з тростиною, вчилися тактильно відрізняти різницю фактур та орієнтуватися у просторі з використанням засобів доступності: пандусу та тактильних смуг різних типів.
Навчально-тренувальна система стандартних та спеціальних тактильних смуг, побудована на території навчального закладу для незрячих, має свої особливості, які й опановували учасники/ учасниці семінару, навчаючись візуально, тактильно і за звуковим орієнтиром з використанням білої тростини розрізняти різні типи тактильних смуг (направляючі, інформаційні, попереджувальні), їх функціонал та пересуватися у просторі з їх допомогою.
Також учасники/ учасниці семінару в парах та індивідуально виконали декілька вправ, спрямованих на формування навички пересування у просторі з білою тростиною: пересування за орієнтиром різних типів, пересування за тактильною смугою і орієнтиром, пересування по прямій між тактильною смугою і орієнтиром та інші. Частина завдань і вправ стосувалася вивчення та практичного опанування способів переміщення у просторі, якім незрячій людині практично неможливо навчитися самостійно без допомоги інструктора.
Наступним етапом навчання стала самостійна розробка маршруту пересування територією школи з кількома поворотами з використанням папок інструктора О&M та відпрацювання маршрутів у парах за участю демонстраційної групи, з чітким словесним описом та перевіркою орієнтирів на маршруті.
На спеціально облаштованому навчальному майданчику (створеному в рамках даного проєкту) у дворі школи відбулася демонстрація «Вивчення відкритого простору: земельна ділянка». Учасники семінару на прикладі учасників демонстраційної групи побачили вправи та практики, які в ігровій формі показували вплив звукоритмічного оточення на здатність незрячої людини правильно визначати власне розташування та розташування орієнтирів у просторі, пересування у відкритому просторі по прямій без перешкод та з перешкодами. На завершення навчального дня відбулося практичне відпрацювання учасниками теми «Орієнтування у відкритому просторі: земельна ділянка» та індивідуальна робота як у парах, так і окремо.
Захід організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.
Щороку 8 травня весь світ вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Це день, коли ми згадуємо про трагедію війни, про мільйони втрачених життів, зламаних доль, про мужність, опір і незламність людського духу. Для України ця дата має особливе значення. Українці, незалежно від національності, стали жертвами та героями тієї війни. Більшість […]
Роман — 28-річний мешканець міста Рожище на Волині. Через прогресуюче хронічне захворювання він пересувається за допомогою крісла колісного й має другу групу інвалідності. «Раніше я майже не виходив з дому. А тепер, завдяки людям, які мене підтримують, я маю змогу бути серед інших», — каже чоловік. Роман – один з бенефіціарів проєкту «Мультисекторальна гуманітарна допомога […]
Міністерство у справах ветеранів України розробило та затвердило методичні рекомендації для роботодавців щодо організації працевлаштування та розвитку трудових відносин з ветеранами війни. Документ є практичним інструментом, який допоможе компаніям не лише виконати соціальну місію, а й залучити мотивованих, стійких і досвідчених працівників. Кому адресовані рекомендації?Підприємствам, установам, організаціям, незалежно від форми власності, а також фізичним особам-підприємцям. […]
Щороку 5 травня в Європі відзначається Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації осіб з інвалідністю. Цей день покликаний привернути увагу до викликів, які щодня долають понад 100 мільйонів європейців з інвалідністю, і підкреслити важливість дій щодо забезпечення рівності, доступності та поваги до прав людини. Сьогодні ми нагадуємо: дискримінація за ознакою інвалідності – […]
Цукровий діабет — це не лише медична проблема. Це виклик для всієї системи охорони здоров’я та соціальної політики, адже ускладнення діабету є однією з провідних причин передчасної смертності та інвалідності в Україні та світі. За даними Міжнародної діабетичної федерації (IDF), оприлюдненими у Європейському Парламенті під час Саміту охорони здоров’я ЄС 2025 року «Rethink Health in […]
Доступність медичних послуг. У двох миколаївських медзакладах реалізували суспільно-важливий проєкт для осіб з інвалідністю. В його рамках в одній з лікарень встановили підйомник для маломобільних людей та універсальні кушетки з електричним регулюванням висоти. Детальніше про те, як вдалося реалізувати проєкт – дивіться у матеріалі TPK MAPT Проєкт «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у […]