У Києві триває десятиденний навчально-практичний семінар «Орієнтування та мобільність (О&М): основа реабілітації людей з порушеннями зору»
5 Липня 2023
Поширити:
У Києві триває десятиденний навчально-практичний семінар «Орієнтування та мобільність (О&М): основа реабілітації людей з порушеннями зору», мета якого підвищити кваліфікацію фахівців та фахівчинь за напрямом «Методика навчання просторового О&М людей з глибокими порушеннями зору» шляхом формування та практичного відпрацювання необхідних вмінь та навичок.
У другий день семінару, 4 липня, слухачів ознайомлено із темами «Значення та можливості використання збережених аналізаторів у орієнтуванні у просторі та мобільності», «Формування просторових уявлень».
Проведена лекція-демонстрація «Техніки орієнтування у закритому просторі» з практичним відпрацюванням технік та побудовою маршруту пересування всередині будівлі.
На семінарі працює демонстраційна група, до складу якої увійшли люди із глибокими порушенням зору (незрячі із тотальною сліпотою або світловідчуттям), які навчені основам орієнтування та мобільності у відкритому просторі, мають особистий практичний досвід не менше ніж 3 роки самостійного орієнтування та переміщення відкритими міськими просторами.
Тож, демонстраційна група показала учасникам семінару можливості тактильного розпізнавання предметів, визначення розташування предметів за їх звучанням, орієнтування на слух, з пам’яті, можливості отримання знань про предметне наповнення простору та про розташування у ньому людей, яке швидко змінюється. Усі учасники семінару практично відпрацювали техніки пересування за орієнтирами всередині будівлі.
Також учасникам семінару було представлено папку інструктора О&М, яка дозволяє у схематичному тактильному вигляді створювати опорні схеми маршрутів під час їх побудови та подальшого невізуального вивчення.
У другій половині дня учасники семінару практично відпрацьовували тему «формування просторових уявлень», в ігровій формі вчилися будувати систему орієнтирів стосовно власного тіла, вивчали техніки словесного опису (позначення) напрямків та розташування елементів простору: «праворуч / ліворуч», «попереду / позаду» тощо, приклади запам’ятовування декількох понять одночасно і формування системи просторових елементів один щодо іншого.
Захід організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.
Пані Ольга з Полтавської області має інвалідність у зв’язку зі складним захворюванням суглобів. Жінці вкрай важко долати великі відстаніі. Але незважаючи на це, вона зберігає активну життєву позицію та намагається бути корисною для громади. З початком повномасштабної війни Ольга вирішила допомагати захисникам так, як може найкраще. І з тих пір постійно випікає домашні пиріжки для […]
У Києві зроблено ще один крок до більш інклюзивного міського простору. Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) та Київський метрополітен офіційно домовилися про співпрацю — сторони підписали меморандум, який відкриває шлях до системної роботи над доступністю підземки. Мета проста й водночас надважлива: зробити метро зручним і безбар’єрним для всіх — зокрема для людей з […]
У березні 2025 року вийшов оновлений Situational Analysis on the Rights of Persons with Disabilities in Ukraine, що висвітлює ключові виклики, з якими стикаються люди з інвалідністю в Україні в умовах повномасштабної війни. Звіт підготовлено за участі українських організацій осіб з інвалідністю — зокрема Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) — та за підтримки […]
У рамках проєкту “Мультисекторальна гуманітарна допомога з урахуванням інвалідності для ВПО, репатріантів, ветеранів та приймаючих громад в Україні”, п’ятеро дітей з Мамаївської територіальної громади отримали сучасні планшети. Ці пристрої стали не просто технікою — вони стали інструментами для кращого спілкування, доступного навчання та особистого розвитку. Ініціатива реалізується за підтримки Національної Асамблеї людей з інвалідністю України […]
Європейський форум з питань інвалідності (EDF), Національна Асамблея людей з інвалідністю України, «Ліга сильних» та Італійський форум з питань інвалідності звернулися до представників українського уряду із закликом гарантувати повну участь людей з інвалідністю в Конференції з питань відновлення України (URC 2025), що відбудеться 10–11 липня в Римі.У листі ми наголошуємо на необхідності забезпечити фізичну, інформаційну […]
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України напрацьовує нову платформу єЖиття в межах застосунку Дія, яка стане корисним інструментом для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). На платформі будуть розміщені базові відомості про медичні та соціальні послуги для ВПО, а також — інформація про евакуацію. Також було запропоновано до цієї платформи додати базову інформацію про евакуацію. А […]