Згідно з статтею 8 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” держава гарантує безоплатне проведення судово-психіатричної експертизи та пов’язаних з ними досліджень у порядку, встановленому законодавством.
На жаль, на практиці ця норма виконується по різному – залежно від суб’єкта звернення, від того чи є рішення суду на проведення експертизи, від того яке формулювання в рішенні суду тощо… Часто вимагають оплати експертизи, коли за нею звертається людина…
Якщо за експертизу вимагають оплату, то в секретаріаті Омбудсману порадили звертатися з усіма документами до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за адресою: 01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.
Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини підготовлено спецдоповідь щодо стану додержання соціальних та економічних прав повнолітніх осіб, які потребують опіки та піклування. Зокрема в ній йдеться, що вбачається за необхідне визначити у чинному законодавстві України диференційований підхід щодо встановлення строків для визнання фізичної особи недієздатною (на підставі медичних ознак розвитку психічного розладу у особи. З доповіддю можна ознайомитися за посиланням:
https://ombudsman.gov.ua/…/C%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B4%D0…
https://ombudsman.gov.ua/…/%D0%94%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0…
ДО ВІДОМА: У Верховній Раді України зареєстровано законопроект 7199, яким передбачено, що у разі якщо строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною закінчується у період дії воєнного стану на території України, таке рішення продовжує діяти у цей період та протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану… Але він не розглядається чомусь…