З перших днів повномасштабної війни громадські організації людей з інвалідністю (далі – ГОІ) включилися у допомогу постраждалим. Жінки-лідерки ГОІ часом роблять просто неможливе для того, щоб допомогти тим, хто цього потребує. Саме про них, справжніх героїнь, розповідає проєкт «Посилення лідерства жінок з інвалідністю в гендерно орієнтованих гуманітарних реагуваннях в Україні», який реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ) та фінансується Жіночим фондом миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF).
В суспільстві вже багато років існує стереотип, що жінки – це слабка стать! Дійсно мабуть іноді їм би і хотілося стати такими, але… Так є багато але, які заважають їм бути такими, а лише спонукають їх рухатися, розвиватися та допомагати іншим.
Олеся Перепеченко – жінка, яка незважаючи на практично повну втрату зору є сильною, дієвою, активною мобілізаторкою по життю.
З перших днів війни вона змогла долучитися до команди однодумців та з ними організувати допомогу людям з інвалідністю у виїзді до безпечних місць, а точніше евакуювати їх до різних країн Європи. Активно включившись у роботу по допомозі людям з інвалідністю і сім’ям з дітками з інвалідністю Олеся змогла врятувати не тільки людські життя, а й свою психіку від розладів та безвиході, став важливою частинкою дієвого механізму.
Перший місяць війни у її свідомості запам’ятався, як ланцюг з подій телефонних дзвінків, зустрічей на вокзалах, пошуку місць для тимчасового поселення, формування списків груп для евакуації закордон, пошук волонтерів, транспорту, пального, супровід груп до кордону, пошук партнерів, що зможуть прийняти людей і безпечно їх зустріти та зручно розмістити в приймаючій країні.
Приємно, що країн готових прийняти наших людей, які втікали від війни було багато, нажаль і людей, що потребували прихистку була шалена кількість.
Будучі мобілізаторкою з перших днів війни дякуючи Національній асамблеї людей з інвалідністю України у червні місяці Олеся Перепеченко стала мобілізаторкою та активною учасницею проєкту «Посилення лідерства жінок з інвалідністю в гендерно орієнтованих гуманітарних реагуваннях в Україні».
Це був корисний досвід та крок до отримання нових знань і структурування виконуваної діяльності. Почались відвідування цікавих інформаційно-корисних тренінгів, самостійна їх організація для категорії населення з інвалідністю по зору.
«Нажаль співпраця з владою в моєму випадку, – зазначає Олеся, ̶ виявилася не продуктивною. Структури виконавчої влади, у деяких регіонах, просто не працюють, телефони не відповідають, офіційні листи залишаються без відповідей, надання соціальних послуг призупинені».
З початку війни, швидко та активно включилися у роботу громадські організації людей з інвалідністю, які залишились на території України, і надають значну підтримку особам з інвалідністю в питаннях евакуації, надання гуманітарної допомоги, юридичної та психологічної підтримки, допомагають з технічними засобами реабілітації, транспортом, ліками, засобами гігієни та продуктовими наборами.
Нещодавно наша героїня брала участь у розповсюдженні продуктових наборів серед людей з інвалідністю в Києві та області за Всесвітньою продовольчою програмою ООН. Кожен переданий продуктовий набір – це нова історія тяжкого життя людей з інвалідністю у ці складні часи війни, розрухи, інфляції.
І вона їх вислуховує, підтримує, підбадьорює, – завжди привітна і усміхнена.
Наразі вже понад 7 місяців триває страшна війна, яка виснажує усіх і кожного. Щоб продовжувати роботу на своєму фронті, нам потрібно берегти від емоційного вигорання та депресивних станів наших мобілізаторок і громадських діячів. Зараз, вже настав той час коли необхідно підтримувати їх емоційну сферу від вигорання задля подальшої ефективної результативної роботи!
==========
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний фінансовий механізм, призначений виключно для підтримки участі жінок у миробудівництві та гуманітарному реагуванні. WPHF – це гнучкий і швидкий інструмент фінансування, який підтримує якісні заходи, спрямовані на підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використовування ключових можливостей миробудівництва. WPHF – це інноваційне партнерство між державами-членами, ООН та громадянським суспільством, у якому всі зацікавлені сторони представлені в його глобальній Фінансовій раді.
Отримати додаткову інформацію про Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги та його роботу в усьому світі можна на сторінці фонду: www.WPHFund.org та www.WPHFund.org/1000WomenLeaders
У щоденній рутині ми рідко зупиняємось, щоб подумати: як багато означає простий доступ до допомоги, коли вона не формальна, а щира, своєчасна і точна. Для багатьох людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб і тих, хто живе на межі вразливості, така підтримка – це не тільки про полегшення побуту. Це про гідність, вибір і можливість залишатися […]
Як залучити недержавний сектор до надання соціальних послуг? Якими є основні переваги такого партнерства? Як визначати потреби громади у соціальних послугах? Як створювати координаційні групи із вивчення такої потреби, уникаючи при цьому найпоширеніших помилок? Як здійснювати моніторинг надання соціальних послуг, визначивши оцінку якості? Спікери нашого вебінару проаналізують урядові документи щодо надання соціальних послуг; поділяться практичними […]
«У Копенгагені перейшли від принципу безабар’єрного середовища до принципу універсального дизайну. Таким чином столиця Данії демонструє, що розглядає створення міського простору, доступного для людей з інвалідністю, як фундаментальну складову сучасного міста», – розповідає генеральна секретарка Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Вікторія Назаренко, яка разом із іншими членами організації відвідувала столицю Данії на запрошення DPOD […]
18 червня в місті Сторожинець відбувся старт адвокаційної кампанії «Громади для всіх: разом із людьми з інвалідністю створюємо зміни». Це не просто захід – це початок великої та об’єднуючої роботи над тим, аби зробити громаду доступною, інклюзивною та зручною для кожного. На центральній площі зібралися мешканці Сторожинця: люди з інвалідністю, представники громадських організацій, ветерани, представники […]
Метою діяльності Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) є об’єднання організацій, членами яких є люди з інвалідністю, задля захисту прав, посилення можливостей та розбудови інклюзивного суспільства. Минулого року до великої родини НАІУ приєдналася громадська організація «Мрії особливих дітей». Для її команди це не лише формальне членство – а можливість знайти друзів, однодумців і надійних […]
«Національна Асамблея людей з інвалідністю України уважно вивчатиме досвід діяльності своїх данських колег, зокрема, напрямків їхньої роботи, алгоритмів взаємодії із владою, реалізації деяких практик. Як, скажімо, визначення індексу інклюзії, що його ми рекомендуватимемо до впровадження у нашій країні», – заявила генеральна секретарка Національної Асамблеї людей з інвалідністю Вікторія Назаренко, виступаючи 19 червня 2025 року у […]