Міжнародна зустріч “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”
23 Травня 2022
Поширити:
Відбувся міжнародний вебінар-зустріч “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”, який організувала Національна Асамблея людей з інвалідністю України (далі ̶ НАІУ) спільно з командою з Великої Британії.
Учасники зустрічі закликали політичних лідерів та гуманітарних діячів підтримати та захистити людей з інвалідністю в Україні та українців з інвалідністю, які були вимушені виїхати до інших країн через війну.
Під час обговорення було піднято ряд гострих питань, з якими стикаються українці з інвалідністю сьогодні і в Україні, і поза її межами, як-то:
безпечна евакуація;
доступ до ліків;
розмір пенсії;
проблема сортування;
горизонтальне перевезення;
відсутність належного інформування на кордоні;
належний супровід;
інформаційна підтримка тощо.
Спікерами з боку України виступили генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко, Урядовий Уповноважений з прав людей з інвалідністю Тетяна Баранцова, голова Асоціації захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» Світлана Демко (Вінниця), голова Харківської асоціації незрячих юристів Олег Лепетюк та голова ГО «Ініціатива захисту прав людей з інвалідністю» Яна Лебедева (Херсон).
З боку Великобританії спікерами виступили Ханна Купер, співдиректор “Міжнародного центру свідчення інвалідності” (ICED, Лондон) та Кирило Шарапов, доктор Единбурзького університету Нейпіра (Единбург, Шотландія).
Чи не найгострішим питанням, обговореним під час вебінару, було забезпечення життєвих умов для українців з інвалідністю на окупованих територіях. Спортсменка Яна Лебедева поділилась проблемами, з якими вона разом з чоловіком зіткнулися особисто (обоє користуються візками), коли переживали окупацію в Херсоні. Найперше – відсутність ліків, супроводу при пересуванні, належного інформування та комунікацій з боку урядових органів. Підтримав питання відсутнього інформування і юрист Олег Лепетюк з Харкова, а Світлана Демко доповіла про ситуацію на кордонах при евакуюванні людей з інвалідністю.
“Вкрай необхідне екстрене і поглиблене навчання прикордонників як законодавчій базі щодо людей з інвалідністю, так і етичним нормам і толерантності щодо українців з особливими потребами. Прикордонні пункти не обладнані належним чином, зокрема, немає туалетів, через що деякі люди вимушені були кілька годин обходитись без них. Крім того, ситуацією на кордонах вкрай ускладнене горизонтальне транспортування. І що є найбільш прикрим та, на жаль, розповсюдженим, це проблема сортування. Тобто коли при наданні допомоги перевагу надають мамам з дітьми та іншим категоріям, при цьому нехтуючи категорією людей з інвалідністю”, – розповіла Світлана Демко.
Оскільки війна в Україні триває, 2,7 мільйона людей з інвалідністю та їхні сім’ї продовжують стикатися з ризиком ізоляції, насильства, смерті та відсутності доступу до безпеки і допомоги. Усе це відбувається не лише на окупованих територіях чи місцях бойових дій в Україні, але і в країнах безпечної та мирної Європи.
“За цей час було переміщено 7 мільйонів українців, з яких 10% – маломобільні люди. На жаль, вже станом на сьогодні є зафіксовані смерті за кордоном, а також безліч проблем з доступом до ліків, медичної допомоги, асистивних технологій тощо. Очікується, що за кордони України буде вимушено переміщено 1 мільйон українців з інвалідністю, тобто більше третини всіх існуючих в Україні! Ми маємо подбати про них вже сьогодні, ми б’ємо на сполох, ми просимо про допомогу наших друзів та партнерів і ми щиро сподіваємось на підтримку”, – зауважила Вікторія Назаренко (генеральний секретар НАІУ).
Національна Асамблея людей з інвалідністю України висловлює подяку партнерам та учасникам вебінар зустрічі “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”, які допомогли донести світові інформацію про реальний стан людей з інвалідністю в Україні та поза її межами.
Сьогодні, 3 липня, відбувся вебінар «Роль та місце громадських об’єднань людей з інвалідністю та ветеранів у наданні соціальних послуг», організований Ресурсним центром Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) у межах проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U). Спікерами заходу стали: тренерка ГО «Українські правозахисні ініціативи» Ірина Сергієнко; керівниця Вінницької ГО «Асоціація захисту прав та допомоги людям […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України підписала Меморандум про співпрацю із Християнською місією незрячих (СВМ) – міжнародною організацією, що займається допомогою людям з інвалідністю. Організація здійснює активну спільну діяльність з українськими партнерськими організаціями, переважно через спільні проєкти з іншими, зокрема європейськими, структурами. Меморандум передбачає пряму співпрацю між НАІУ та СВМ. Як зазначають у СВМ, їхня […]
В червні у Києві відбувся тренінг «Гуманітарне реагування та відновлення: посилення лідерства організацій жінок з інвалідністю», організований Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF). У заході взяли участь активістки, представниці громадських організацій, експертки та жінки з інвалідністю з […]
В Україні офіційно стартувала вступна кампанія до закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Як пояснили у Міністерстві освіти і науки України, подати заяву можна до кінця вересня – особисто в обраний заклад або онлайн через електронний кабінет вступника на сайті ЄДЕБО. У міністерстві наголосили, що на сьогодні професійно-технічна освіта – це шанс швидко здобути затребуваний у державі […]
Люди з інвалідністю, ветерани, активісти та мешканці громади перевірили доступність об’єктів у центрі міста, обговорили проблеми і рішення. Доступність — це не розкіш, а базове право кожної людини. Доступність потрібна і ветеранам, і людям з інвалідністю, і батькам з дитячими візочками, і дітям, і людям старшого віку. Доступність – це для тебе! Робімо наші заклади […]
У щоденній рутині ми рідко зупиняємось, щоб подумати: як багато означає простий доступ до допомоги, коли вона не формальна, а щира, своєчасна і точна. Для багатьох людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб і тих, хто живе на межі вразливості, така підтримка – це не тільки про полегшення побуту. Це про гідність, вибір і можливість залишатися […]