Людина з інвалідністю має бути в центрі політики гуманітарного реагування. У Києві відбувся Форум «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни»
14 Вересня 2023
Поширити:
12-13вересня2023року у Києві відбувся Форум «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни». Захід організовано Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) та Європейського форуму інвалідності.
Ідея заходу полягала в об’єднанні представників організацій людей з інвалідністю з різних областей України, представників міжнародних організацій, кластерів, Агенцій ООН з метою:
обговорення ролі та значимості організацій людей з інвалідністю у проектах гуманітарного реагування протягом 1,5 років з початку війни;
обміну досвідом та обговорення основних викликів в гуманітарному реагуванні для людей з інвалідністю, людей поважного віку;
розробки консолідованих рекомендацій з інтеграції питань інвалідності в План гуманітарного реагування на 2024 рік.
Форум зібрав понад 180 представників міжнародних інституцій, Агенцій ООН, кластерів, державних установ, а також представників організацій людей з інвалідністю, активістів, які представляють інтереси людей з різними порушеннями, батьків, які виховують дітей з інвалідністю, людей старшого віку, цивільних та військових, які постраждали і набули інвалідності з різних областей України. Проходив в офлайновому та онлайновому форматах.
В рамках вирішення цих питань були організовані тематичні дискусії, зокрема, щодо покращення доступу людей з інвалідністю, з функціональними порушеннями, людей похилого віку до основних послуг на рівні громад під час воєнних дій та надзвичайних ситуацій, надання багатоцільової грошової допомоги, залучення та включення організацій людей з інвалідністю до розробки політик, стратегій гуманітарного реагування та інші.
Вчора відбулась заключна дискусійна панель, ключовими спікерами якої стали Голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Валерій Сушкевич, Віцепрем’єр-міністр – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, старший радник з гендерних питань Офісу Гуманітарної Координаторки ООН в Україні Аннелі Пеппер та Директорка Європейського форуму осіб з інвалідністю Кетрін Нотон.
Голова Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Валерій Сушкевич у своїй промові акцентував увагу на доступності послуг для людей з інвалідністю та необхідності залучення організацій людей з інвалідністю до гуманітарного реагування:
💬 “Забезпечення інклюзивності та доступності послуг для людей з інвалідністю, людей старшого віку має бути в центрі політики гуманітарного реагування на 2024 рік. Громадські організації людей з інвалідністю, як експерти з досвідом, повинні бути залучені до розробки цієї політики. Ми є не тільки об’єктами підтримки – ми активні «гравці на гуманітарному полі», які роблять значимий внесок в Перемогу України”.
За словами Віцепрем’єрки Ірини Верещюк, усі, хто потребують особливої підтримки, мають відчувати себе потрібними.
💬 «Ми повинні зосередити фокус уваги на роботі з організаціями, які допомагають людям з інвалідністю», – зазначила очільниця Мінреінтеграції. Крім того, запропонувала, аби представники громадських організацій, які опікуються людьми з інвалідністю, були долучені до процесу ухвалення рішень у Координаційних центрах підтримки цивільного населення, які створені при ОВА по всій Україні.
Серед іншого, посадовиця закликала міжнародні організації активно допомагати вразливим категоріям населення і в наступному році.
💬 «Хочу подякувати міжнародним та громадським організаціям, які не припиняють підтримувати народ України й оперативно реагують на виклики. Разом ми зробимо все, аби люди з інвалідністю не відчували себе залишеними», – резюмувала Віцепрем’єрка.
Cтарший радник з гендерних питань офісу Координаторки системи ООН в Україні Аналі Пеппер:
💬 «Я знаю, що вже дуже багато чого зроблено в Україні для захисту людей з інвалідністю і захисту прав людей, але все ще є місце для зростання, ми розуміємо, що війна значно погіршила становище багатьох людей, тому необхідним є питання гуманітарного захисту. Нам необхідно об’єднати зусилля задля кращого та доступного гуманітарного реагування в Україні»,
“У багатьох випадках ці люди не хочуть евакуюватися, тому що побоюються, що там, куди вони поїдуть, вони не матимуть доступу до послуг, яких потребують, до догляду, який їм потрібен”, – підкреслила представниця ООН.
За її словами, домогосподарства, в яких є людина з інвалідністю, ще до повномасштабного вторгнення відчували фінансову скруту, та не могли повністю задовольнити свої потреби в охороні здоров’я та в засобах до існування, а зараз ця ситуація загострилася.
“ООН співпрацює з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю та іншими українськими організаціями, щоб переконатися, що коли ми говоримо про основні проблеми, то це виходило від самих людей. Саме від спільноти людей з інвалідністю, тому що ви є експертами в тому, що повинно відбуватися. Ви знаєте, як ми можемо покращити наші послуги”, – зазначила вона.
Директорка Європейського форуму інвалідності Кетрін Нотон:
💬 «Я хочу запевнити всіх вас, що ми будемо працювати й надалі для того, щоб Україна змогла в майбутньому долучитися до ширшого Європейського Союзу, як повноправний член цього об’єднання, щоб люди з інвалідністю також були долучені до інклюзивного відновлення країни після війни».
Даний Форум є першим кроком потужної адвокаційної кампанії включення людей з інвалідністю у план гуманітарного реагування на 2024 рік.
Захід організовано Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги, спрямованої на підвищення доступності політичного та громадського життя, а також повного включення всіх громадян у демократичний процес. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належатимуть авторам і не обов’язково відображають погляди IFES».
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) передала Міжгірській районній лікарні (Закарпатська область) нове реабілітаційне обладнання, що значно покращить якість реабілітаційних послуг для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Ця ініціатива була реалізована за підтримки Проєкту USAID «HOVERLA», що сприяє створенню доступних умов для реабілітації в медичних закладах України. Міжгірська районна лікарня отримала нові […]
З початку 2025 року відповідно до закону, який ухвалила Верховна Рада, ліквідовані всі МСЕК, а замість них працюють експертні комісії, що проводять оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до критеріїв МКФ. Працюють дві гарячі лінії МОЗ, де надають консультації щодо роботи нової системи. Якщо виникли питання щодо роботи нової системи, звертайтесь за роз’ясненнями на гарячі лінії […]
Війна в Україні змінила життя мільйонів людей. Особливо вразливими в цих умовах стали люди з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи (ВПО), ветерани, репатріанти та громади, які їх приймають. Міжнародний проєкт «Мультисекторальна гуманітарна допомога з урахуванням інвалідності», який успішно реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) за підтримки міжнародних партнерів займається допомогою саме цим групам населення. […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України опублікувала методичні рекомендації щодо створення доступних санітарно-гігієнічних приміщень у місцях громадського користування. Документ розроблено з урахуванням сучасних стандартів інклюзивності, міжнародного досвіду та національних нормативно-правових актів. У рекомендаціях детально описані вимоги до облаштування приміщень для осіб з інвалідністю, маломобільних груп населення, сімей із дітьми та інших категорій. Серед ключових положень: […]
Минулого тижня Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) здійснила другий візит до Коростенської громади Житомирської області. Перший візит був проведений у форматі навчального семінару, а цього разу основною метою стало перевірити нове реабілітаційне обладнання, яке закуплено та передано громаді, в рамках проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Коростенська міська лікарня отримала кабіну для підвісної терапії, сходи для […]
Людина в центрі уваги гуманітарної допомоги – наскрізна ідея проєкту «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координацією організацій осіб з інвалідністю», що реалізовувався НАІУ за підтримки Європейського форуму інвалідності (EDF) та Християнської місії незрячих (CBM) з перших місяців повномасштабного вторгнення рф у 2022 році. […]