3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю

3 Грудня 2024

Тема 2024: Посилення лідерства людей з інвалідністю для інклюзивного та сталого майбутнього

Лідерство людей з інвалідністю втілюється в гаслі глобального руху за права «Нічого про нас без нас». Він містить основні вимоги участі, представництва та включення та закликає людей з інвалідністю активно формувати умови свого життя.

Одним із пріоритетів глобального порядку денного з питань інвалідності є сприяння діяльності та лідерству людей з інвалідністю. Протягом останніх десятиліть люди з інвалідністю та організації людей з інвалідністю вже виступали за зміни у своїх громадах і очолили багато громадських ініціатив не лише для просування власних прав і добробуту, але й сприяння інклюзивному розвитку, наприклад, забезпечення універсального доступу до основних послуг для всіх; вони зробили це, застосовуючи як цільовий, так і комплексний підхід до включення людей з інвалідністю, серед іншого, шляхом консультацій, збору та аналізу даних, а також підтримки зусиль з адвокації та підзвітності.

Відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю 2024 (IDPD 2024) відбувається на тлі ключових глобальних подій, від Саміту майбутнього до майбутнього Другого Всесвітнього саміту соціального розвитку . Ці ключові глобальні саміти доповнюватимуть один одного, забезпечуючи безперервну дорожню карту до сталого миру та розвитку, що включатиме людей з інвалідністю. Підкреслюючи цю взаємодоповнюваність, тема, обрана для святкування у 2024 році, має на меті підкреслити важливість залучення лідерства людей з інвалідністю для забезпечення інклюзивного та сталого миру та розвитку для всіх людей з інвалідністю.

Збільшення участі людей з інвалідністю в процесах прийняття рішень і сприяння їх лідерству в усіх сферах життя забезпечить їхнє включення в усі аспекти суспільства.

Фото: ЮНІСЕФ/Уганда/Barbeyrac

Послання Генерального секретаря 2024

Цього року Міжнародний день людей з інвалідністю нагадує нам про те, що ми як ніколи потребуємо ініціативної ролі людей з інвалідністю.

Люди з інвалідністю і так сильніше за інших страждають від криз, що руйнівно впливають на наш світ – від конфліктів, кліматичних катастроф, бідності, нерівності, – через постійну дискримінацію, соціальне відторгнення і перешкод у доступі до основних прав і послуг.

У кожній громаді люди з інвалідністю є творцями змін і миротворцями. Вони теж лідери”. 

Антоніу Гутерреш

Однак найчастіше їм відмовляють і в праві робити свій внесок у подолання цих криз.
У рамках нещодавно ухваленого Пакту в ім’я майбутнього країни світу зобов’язалися виправити цю несправедливість щодо людей з інвалідністю різного віку, заради нинішнього та майбутніх поколінь.
Це завдання включає визнання принципово важливої ​​ролі людей з інвалідністю у формуванні майбутнього цифрових та асистивних технологій — таких як технології з елементами штучного інтелекту, — стимулюванні змін усередині різних спільнот та відстоюванні законного місця цих людей у ​​процесах прийняття рішень, які торкаються їх життя.

Всесвітня зустріч на найвищому рівні в інтересах соціального розвитку, яка пройде наступного року, стане одним із ключових моментів для просування вперед у виконанні цих та інших зобов’язань.

У кожній спільноті люди з інвалідністю є провідниками змін та миротворцями.

Вони також надають приклад іншим.

Давайте ж не лише цього важливого дня, а й щодня діяти спільно з людьми з інвалідністю, домагаючись інклюзивного та сталого майбутнього для всіх людей.

Стратегія ООН щодо інклюзії

У червні 2019 року ООН запровадила Стратегію інклюзії для осіб з інвалідністю (United Nations Disability Inclusion Strategy), яка стала всім кроком до забезпечення рівності та інклюзії в аспекті всіх видів діяльності Організацій.

Ця стратегія спрямована на:

  • Інтеграція принципів доступності та інклюзії в політику та програми ООН.
  • Забезпечення повної участі осіб з інвалідністю у прийнятих рішеннях.
  • Усунення бар’єрів, що перешкоджають доступу до послуг і ресурсів.

Стратегія закріплює прагнення ООН стати прикладом для інших країн у створенні інклюзивного середовища та сприянні реалізації прав осіб з інвалідністю.

Детальніше: Стратегія інклюзії людей з інвалідністю ООН

У 2024 році Генеральний секретар ООН представив п’яту доповідь щодо інтеграції людей з інвалідністю в систему ООН. У документі підсумовано прогрес у просуванні інклюзії, проаналізовано нові та тривалі виклики, а також передбачено можливості, які відкриває реалізацію Стратегії інклюзії. Доповідь акцентує увагу на ключових напрямках, які потребують подальшої уваги ООН для мобілізації систем для створення інклюзивного, доступного та сталого світу для всіх.

********

Пам’ятна подія: 3 грудня 2024 р

Пам’ятний захід, який відбудеться в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку з нагоди цьогорічної IDPD, складатиметься з особистого відкриття та віртуальної панелі.

10:00-11:00 (особисто): відкриття

У першому сегменті буде представлено огляд глобальної політики з питань інвалідності за минулий рік, а також буде розглянуто основні віхи глобальної політики, що відбудуться в майбутньому. Огляд охоплюватиме події та досягнення після Конференції держав-учасниць КПІ (17-та сесія), 79-ї сесії Генеральної Асамблеї та Саміту майбутнього, а також обговорюватиме майбутній Другий Всесвітній саміт соціального розвитку (2025). і постійні зусилля з реалізації Порядку денного сталого розвитку на період до 2030 року для людей з інвалідністю, разом із ними.

11:30-13:15 (онлайн): Панельна дискусія

Панельна дискусія, яка відбудеться після відкриття, буде організована у віртуальному форматі, залучаючи експертів, захисників та лідерів глобального руху за права людей з інвалідністю та висвітлюючи нові тенденції та можливості для посилення голосів, діяльності та дій людей з інвалідністю в ключових сферах. пов’язані з інклюзивним та стійким миром і розвитком для осіб з інвалідністю.

Панельна дискусія буде структурована за такими питаннями:

  • Майбутній Другий Всесвітній саміт соціального розвитку;
  • П’ятиріччя Резолюції Ради Безпеки ООН 2475 ;
  • Нинішня кліматична криза впливає на людей і планету в цілому.

Концептуальна записка

Maleni Chaitoo, International Disability Alliance- International Disability and Development Consortium IDA/IDDC addresses using sign language The women performed at the UN in observance of International Day of Persons with Disabilities (part of a group that were moving sculptures they said. performed at 9:30 and 2:30 in the GA visitors lobby)

**********

Ви знали? 

  • Приблизно 1,3 мільярда людей мають значну інвалідність. Це становить 16% населення світу, або 1 з 6 із нас.
  • Деякі люди з інвалідністю помирають на 20 років раніше, ніж люди без інвалідності.
  • 28,4% людей з інвалідністю в ЄС залишаються під загрозою бідності та соціальної ізоляції, порівняно з 17,8% осіб без інвалідності.
  • Лише 50,6% чоловіків та 45,9% жінок з інвалідністю в ЄС працюють, часто на неповний робочий день або на низькооплачуваній роботі.
  • 1,4 мільйона людей з інвалідністю в ЄС не мають права на самостійне життя та перебувають у сегрегаційних установах.
  • Лише 29,4% в ЄС отримують вищу освіту порівняно з 43,8% без інвалідності.
  • Люди з інвалідністю стикаються з несправедливістю в охороні здоров’я через упередження, бідність, відсутність можливостей для навчання та роботи, а також через бар’єри у самій медичній системі.

Прочитайте останній звіт Генерального секретаря про хід реалізації Стратегії .


Логотип відповіді на COVID-19

Криза COVID-19 впливає на всі аспекти нашого суспільства.
Дізнайтеся більше про реакцію на COVID-19, яка враховує інвалідність

Учасник Восьмої конференції держав-учасниць Конвенції про права людей з інвалідністю, що відбулася в штаб-квартирі ООН у червні 2015 року, читає шрифтом Брайля.

Фото ООН/Ескіндер Дебебе

*********

Звіт ООН про інвалідність та розвиток 2024

Звіт ООН про інвалідність та розвиток 2024 року підкреслює, що існують значні прогалини в досягненні Цілей сталого розвитку (ЦСР) для осіб з інвалідністю

  • 30% показників ЦСР показують недостатній прогрес для осіб з інвалідністю.
  • Прогрес сповільнився або повернувся назад у таких сферах, як доступ до охорони здоров’я, фінансових ресурсів і інформаційно-комунікаційних технологій.
  • Існують значні нерівності у таких питаннях, як бідність, продовольча безпека, охорона здоров’я, енергетика та доступ до інформаційних технологій, особливо для маргіналізованих груп, таких як жінки, корінні народи та люди, що проживають у сільських районах.
  • Пандемія COVID-19 загострила нерівності, особи з інвалідністю стикалися з більшими труднощами в охороні здоров’я, освіті та зайнятості.
  • Рекомендації включають прискорення прогресу шляхом збільшення участі осіб з інвалідністю у прийнятті рішень, покращення доступності та посилення соціального захисту. Звіт наголошує на необхідності глобальних зусиль для забезпечення включення осіб з інвалідністю в усі аспекти ЦСР, зокрема у питаннях зниження бідності, продовольчої безпеки, охорони здоров’я та добробуту.

Ознайомитись з повним документом можна за посиланням.

********

Документи

Міжнародні документи

Інші ресурси

Схожі новини

Всі новини

Вступ до НАІУ

Вам імпонує наша діяльність? Приєднуйтесь до організацій-членів Національної асамблеї людей з інвалідністю України!
приєднатися до НАІУ