Вікторія Шевчук: не потрібно мовчати, людина має відстоювати свої права!
30 Листопада 2023
Поширити:
Україна разом зі світовою спільнотою 3 грудня відзначає Міжнародний день осіб з інвалідністю. Цей день не є святом, він покликаний привернути увагу суспільства до потреб таких людей, підкреслити важливість захисту їх прав, гідності та благополуччя. Адже для людини з інвалідністю важливо достойно жити, саморіалізуватися, мати доступ до освіти та роботи.
Також 3 грудня прийнято підбивати підсумки та аналізувати фактичне становище людей з інвалідністю, визначати напрямки роботи для майбутнього. Багато зусиль для покращення життя людей з інвалідністю докладають жінки-лідерки відповідних громадських організацій у різних регіонах країни, не стоїть осторонь і Житомирщина.
З лютого 2023 року в області командою кейс-менеджерів та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки USAID реалізовується проєкт «Покращення реабілітаційних послуг в системі охорони здоров’я». Комплексною допомогою даного проєкту успішно скористалась житомирянка Вікторія Шевчук, керівниця відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідності по зору «Генерація успішних дій».
Для пересування пані Вікторія користується білою тростиною, доглядає матусю, якій нещодавно оформлювала першу групу інвалідності, також жінка працює екскурсоводом у “Музеї темряви” в Києві. Життя часом підкидає їй задачі, які Вікторія намагається вирішувати.
– Днями попала в небезпечну ситуацію: потрібно було скористатися тролейбусом, двері відкрились, я поставила тростину на сходинку, двері закриваються і тролейбус починає рух, а я залишилась на зупинці. Звичайно, що люди в салоні підняли крик і я змогла сісти. Інакше б залишилась без засобу пересування, а моя довга тростина, частина якої стирчала з дверей тролейбуса, становила б небезпеку перехожим. За сприяння кейс-менеджерки, я вийшла на керівника ТТУ, повідомила номер тролейбуса, зупинку та час, коли сталася подія, для проведення службового розслідування та додаткового інструктажу водіям. Тим паче, що тролейбус був низькопольний для соціальних верств населення, – розповідає Вікторія Шевчук.
Також жінка постійно звертає увагу на безпечність пішохідного руху. – Так як я пересуваюсь за допомогою білої тростини, мене турбує виконання ДБН з доступності – правильність укладання плитки на відремонтованих тротуарах, біля велодоріжок, понижень. Нещодавно біля будинку УТОС зробили ремонт без врахування плитки. Звичайно, знову через Нелю Ковалюк, я змогла повідомити керівника відповідної служби. Мене запевнили, що знають про ситуацію та будуть її вирішувати. Також турбували ями в дворі мого будинку, прийшлось звернутися до депутата міської ради округу. Що ж, латки зробили. Голова ОСББ так і сказав: «Завдяки тобі, Вікторія».
Вікторія Шевчук – активна учасниця круглих столів, семінарів та тренінгів в місті. Вікторія впевнена, що отримані знання та знайомства значно покращують якість її життя. Як приклад вона приводить ситуацію з переоформленням своєї ІПР (індивідуальної програми реабілітації).
– Я пройшла необхідних лікарів та здала документи, чекаю МСЕК, але без відповіді. Згодом з’ясувалось, що моя терапевт вийшла на пенсію, а папери загубились. Для отримання ІПР мені запропонували пройти все заново. Завдяки одному з семінарів я знала, до кого можна звернутися за підтримкою, знову ж дякую за допомогу команді проєкту. Після необхідного втручання, без зайвого клопоту, мої документи передали МСЕК і я отримала ІПР, – продовжує ділитися досвідом Вікторія Шевчук.
У рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг в системі охорони здоров’я» надається адресна допомога у вигляді Сертифікатів АТБ на продукти харчування та гігієнічні набори. Один такий сертифікат на продукти харчування отримала й Вікторія. – Якраз до Різдва!, – радіє жінка.
– Тільки вчора передали Сертифікат і вже мрію, що взяти. Так хочеться свята! Точно придбаю те, що дуже давно хотіла: червону рибу, памело і консервовані ананаси. А ще куплю те, що ніколи не пробувала: манго і баночку справжньої червоної ікри, бо можу собі дозволити тільки “підробку”. Матиму справжній святковий стіл, – поділилась планами пані Вікторія.
Вікторія Шевчук впевнена, що не потрібно мовчати, людина має відстоювати свої права. Комплексний пакет послуг, якими лідерка скористалась під час реалізації проєкту «Покращення реабілітаційних послуг в системі охорони здоров’я», допоміг не тільки їй, а й сприяв покращенню рівня безпеки, відповідно здоров’я, житомирян.
Людмила Лобачова
Фото: Суспільне
*******
Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.
Сьогодні, 3 липня, відбувся вебінар «Роль та місце громадських об’єднань людей з інвалідністю та ветеранів у наданні соціальних послуг», організований Ресурсним центром Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) у межах проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U). Спікерами заходу стали: тренерка ГО «Українські правозахисні ініціативи» Ірина Сергієнко; керівниця Вінницької ГО «Асоціація захисту прав та допомоги людям […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України підписала Меморандум про співпрацю із Християнською місією незрячих (СВМ) – міжнародною організацією, що займається допомогою людям з інвалідністю. Організація здійснює активну спільну діяльність з українськими партнерськими організаціями, переважно через спільні проєкти з іншими, зокрема європейськими, структурами. Меморандум передбачає пряму співпрацю між НАІУ та СВМ. Як зазначають у СВМ, їхня […]
В червні у Києві відбувся тренінг «Гуманітарне реагування та відновлення: посилення лідерства організацій жінок з інвалідністю», організований Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF). У заході взяли участь активістки, представниці громадських організацій, експертки та жінки з інвалідністю з […]
В Україні офіційно стартувала вступна кампанія до закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Як пояснили у Міністерстві освіти і науки України, подати заяву можна до кінця вересня – особисто в обраний заклад або онлайн через електронний кабінет вступника на сайті ЄДЕБО. У міністерстві наголосили, що на сьогодні професійно-технічна освіта – це шанс швидко здобути затребуваний у державі […]
Люди з інвалідністю, ветерани, активісти та мешканці громади перевірили доступність об’єктів у центрі міста, обговорили проблеми і рішення. Доступність — це не розкіш, а базове право кожної людини. Доступність потрібна і ветеранам, і людям з інвалідністю, і батькам з дитячими візочками, і дітям, і людям старшого віку. Доступність – це для тебе! Робімо наші заклади […]
У щоденній рутині ми рідко зупиняємось, щоб подумати: як багато означає простий доступ до допомоги, коли вона не формальна, а щира, своєчасна і точна. Для багатьох людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб і тих, хто живе на межі вразливості, така підтримка – це не тільки про полегшення побуту. Це про гідність, вибір і можливість залишатися […]