Тренінг з прав осіб з інвалідністю «Ризька академія» у Латвії
4 Грудня 2023
Поширити:
Латвійське об’єднання організацій людей з інвалідністю «Sustento» спільно з Європейським форумом інвалідності (EDF) організувало тренінг з прав осіб з інвалідністю «Ризька академія», щоб дати можливість ознайомитися з європейською, в тому числі латвійською практикою реалізації Конвенції ООН про права людей з інвалідністю.
Тренінг відбувався в столиці Латвії – Ризі. Тривав з 27 листопада до 2 грудня і кожного дня розглядалися конкретні аспекти життя осіб з інвалідністю в контексті Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.
Участь у зазначеному тренінгу взяли 20 осіб з різних громадських організацій осіб з інвалідністю України, у тому числі представники НАІУ.
Перший день (понеділок) почався зі знайомства, потім представники українських ГОІ завітали до правоохоронного управління та послухали директора департаменту соціальної політики та політики інвалідності Міністерства добробуту Alda Dūdiņa, про політику інвалідності в Латвії.
Другий день Ризької академії був присвячений темі доступності. Заступник директора департаменту будівельної політики Мінекономіки Andris Lazarevs розповів про латвійську законодавчу систему, яка забезпечує доступність громадських будівель і будівель. Було задано багато питань, адже проблема дуже актуальна. На післяобідній сесії більше говорили про доступність інформації та легку мову як інструмент, який допомагає зробити складну інформацію доступною для кожного.
Також відбулась дуже емоційна зустріч з послом України в Латвії Анатолієм Куцеволом. Під час якої Посол відповів на запитання, щодо проживання громадян України з інвалідністю в Латвії. Зокрема, їх можливостей для працевлаштування, доступності адміністративних послуг, інклюзивної освіти, а також розповів про особливості роботи Посольства з українцями, які мають інвалідність тощо.
Третій День був присвячений інклюзивній освіті. Спочатку учасники та учасниці відвідали Ризьку середню школу № 66, де ознайомилися з досвідом школи, яка окрім освітніх надає дітям також і реабілітаційні послуги. Відбувся візит до Будинку наук Латвійського університету, де на практиці побачили сучасне та інклюзивне навчання. День завершився обміном враженнями в офісі SUSTENTO та обговоренням викликів інклюзивної освіти як в Латвії, так і в Україні.
Деінституціоналізація та самостійне життя – теми четвертого дня. Лектор ранкової сесії – один з найдосвідченіших експертів у цій сфері Латвії – Māris Grāvis з Асоціації «Турботлива дитина міста Риги» розповів про діяльність асоціації у сфері створення групових квартир та соціального підприємництва.
Після обіду побували в Єлгавському окружному багатофункціональному центрі соціальних служб “ЛАІПА”. Тут розповіли про те, як допомагають людям, які провели своє життя в установах, де за них ухвалювали інші рішення, освоїти навички самостійного життя. Також про те, наскільки важливо для залучених осіб навчатися, щоб бути готовими до самостійного життя. Чимало дискусій також про те, як залучити навколишнє співтовариство і наскільки ми готові до деінституціоналізації суспільства?
Темою наступного дня було працевлаштування осіб з інвалідністю. Директор департаменту політики ринку праці Міністерства добробуту Imants Lipskis розповів учасникам тренінгу не лише про норми, які регулюють цю сферу, але й про державні інформаційні кампанії, спрямовані на заохочення роботодавців до працевлаштування осіб з інвалідністю.
Зі свого боку, представниці Латвійського об’єднання організацій людей з інвалідністю Sustento Valda Lutiņa та Daiga Veinberga розповіли учасникам, як на практиці працюють різні програми підтримки, розроблені Державними агенціями зайнятості, поділилися досвідом наставників роботи з безробітними людьми з інвалідністю. Продовжуючи тему працевлаштування учасники відвідали офіс Торгівельної мережі Rimi Latvija.
Тиждень пройшов неймовірно швидко. В останній день розглядали написання Альтернативного звіту. Спочатку експертка ООН з питань людей з інвалідністю Janina Arsenjeva знайомить з ідеєю альтернативного послання. В ООН працює Комітет з питань інвалідності, в якому 18 представників різних країн розглядають офіційні доповіді країн про те, як діє Конвенція. Недержавні організації, з іншого боку, можуть писати альтарнативні звіти для оцінки справжньої ситуації в країні. У серпні наступного року буде розглянуто звіт українського уряду, і зараз саме час українським громадським організаціям почати готувати свої альтернативні звіти. Після розповіді експерта триває обговорення того, як працює Європейський Союз у забезпеченні реалізації Конвенції про права людей з інвалідністю.
На завершення учасники тренінгу ділилися враженнями від почутого та пережитого за шість днів та отримали сертифікати.
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) вкотре висловила свою стурбованість щодо законопроєкту №5344-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю». Ця боротьба за права осіб з інвалідністю триває вже третій рік. Вже завтра Законопроєкт №5344-д, який викликав значний резонанс серед громадськості та організацій, що захищають права […]
Міністерство охорони здоров’я України запровадило нову систему оцінювання повсякденного функціонування осіб з порушеннями здоров’я, що є важливим кроком до створення прозорих та ефективних підходів у визначенні статусу інвалідності та наданні підтримки людям з інвалідністю. Ключові цифри реформи: Що робити людям, які подали документи на МСЕК? Людям, які вже подали документи на МСЕК, не потрібно хвилюватися. […]
У грудні 2024 року було запроваджено експериментальний проєкт щодо надання одноразової державної грошової допомоги «Зимова підтримка» в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні». Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, грошову допомогу надають фізичним особам, які відповідають певним вимогам, зокрема наявність реєстраційного номеру облікової картки платника податків. Особливістю цього проєкту є те, що допомога надається не лише […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) передала Міжгірській районній лікарні (Закарпатська область) нове реабілітаційне обладнання, що значно покращить якість реабілітаційних послуг для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Ця ініціатива була реалізована за підтримки Проєкту USAID «HOVERLA», що сприяє створенню доступних умов для реабілітації в медичних закладах України. Міжгірська районна лікарня отримала нові […]
З початку 2025 року відповідно до закону, який ухвалила Верховна Рада, ліквідовані всі МСЕК, а замість них працюють експертні комісії, що проводять оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до критеріїв МКФ. Працюють дві гарячі лінії МОЗ, де надають консультації щодо роботи нової системи. Якщо виникли питання щодо роботи нової системи, звертайтесь за роз’ясненнями на гарячі лінії […]
Війна в Україні змінила життя мільйонів людей. Особливо вразливими в цих умовах стали люди з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи (ВПО), ветерани, репатріанти та громади, які їх приймають. Міжнародний проєкт «Мультисекторальна гуманітарна допомога з урахуванням інвалідності», який успішно реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) за підтримки міжнародних партнерів займається допомогою саме цим групам населення. […]