Права людей з інвалідністю. 10 років Конвенції

Права людей з інвалідністю. 10 років Конвенції
27 Березня 2020
Друкувати цю новину

У 2019 році виповнилося 10 років ратифікації Україною

Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та

Факультативного протоколу до неї,

а у березні поточного року – 10 років,

як Конвенція стала частиною українського законодавства

(вступила в дію).

 

Ось і завершилась реалізація проєкту «Імплементація Національної стратегії у сфері прав людини як шлях до зменшення дискримінації людей з інвалідністю», підтриманого Посольством Великої Британії в Україні.

Ініціатори проєкту ставили собі за мету сприяти подоланню дискримінації людей з інвалідністю через адвокатування інтеграції стандартів Конвенції про права осіб з інвалідністю до Національної стратегії у сфері прав людини. Три напрями проєкту: правозахисний, інформаційний та адвокаційний, стали базовими для його реалізації.

Впродовж десяти місяців понад 80 людей з інвалідністю та членів їх родин отримали правові консультації та допомогу від фахівців проєкту. Актуальність реалізованої ініціативи підтверджується численними зверненнями до наших фахівців, зокрема щодо питань дискримінації за ознакою інвалідності.

Як ідентифікувати дискримінацію, її прояви та форми, як захиститись від неї та до кого звернутись – питання, які розкриті в брошурі «Дискримінація за ознакою інвалідності: ідентифікуємо, реагуємо, захищаємось», яку було розроблено на самому початку проєкту. 

 

Активісти та активістки, що працюють в регіонах з питаннями інвалідності отримали знання щодо дискримінації та стандартів Конвенції про права осіб з інвалідністю в межах тренінгу «Запобігання та протидія дискримінації за ознакою інвалідності та стану здоров’я. Імплементація Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю».

Знання щодо дискримінації за ознакою інвалідності, стандартів Конвенції про права осіб з інвалідністю та врахування цих питань у своїй роботі отримали й помічники та помічниці народних депутатів України, працівники та працівниці парламентських комітетів та центральних органів виконавчої влади в межах тренінгу «Запобігання та протидія дискримінації за ознакою інвалідності, інтегрування стандартів Конвенції про права осіб з інвалідністю до довгострокових рішень з прав людини». 

В ході реалізації проєкту експертами та експертками НАІУ та Української школи урядування розроблено тренінговий модуль для державних службовців «Забезпечення прав осіб з інвалідністю», який апробовано в грудні минулого року. Про важливість такого тренінгового модулю свідчить те, що Українська школа урядування запланувала впродовж року спільно з НАІУ провести ще чотири подібних навчання, а також згодом включити відповідний курс до своїх навчальних програм підвищення кваліфікації державних службовців.

В межах проєкту експертами розроблено Методологію оцінки імплементації Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, що включає аналіз 16 статей міжнародного договору (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30), які було структурно згруповано в дев’ять розділів.

Оцінку здійснено на національному та місцевому рівні. Відповідність законодавства міжнародним стандартам, ініціативи держави щодо реалізації прав людей з інвалідністю, кількісні дані для підтвердження виконання законодавства – це далеко не всі питання, що проаналізовано на національному рівні.

Монітори з восьми регіонів (Вінницької, Житомирської, Донецької, Івано-Франківської, Луганської, Полтавської, Черкаської та Чернівецької областей) проаналізували виконання Конвенції на місцевому рівні. Опитування посадовців в регіонах, як на обласному рівні, так і на рівні громад, дозволило побачити можливість виконання Конвенції очима тих, хто її впроваджує на місцях.  

Дане дослідження не є науковим, воно проводилося на основі практичного досвіду партнерів проекту щодо вивчення стану дотримання прав осіб з інвалідністю в Україні, які вже реалізовано раніше.

Мета дослідження – виявити спектр проблем та окреслити можливі шляхи їх подолання, порушити найважливіші проблемні питання, створюючи підґрунтя для подальших активних дій на підтримку прав і інтересів осіб з інвалідністю.

Проведений моніторинг не претендує на те, щоб вважатися вичерпним і завершеним. Зібрана інформація лише підкреслює необхідність посилення контролю і відповідальності з боку держави  за виконанням в Україні Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та, відповідно, дотриманням та реалізацією прав людей з інвалідністю в нашій країні.

Отже, Національна Асамблея людей з інвалідністю України презентує звіт «Включення і рівність», який було підготовлено за результатами Моніторингу виконання Конвенції про права осіб з інвалідністю в Україні (Завантажити звіт).

Висловлюємо щиру вдячність Посольству Великої Британії в Україні за підтримку цієї важливої ініціативи, а також всім організаціям та приватним особам, хто долучився до реалізації проєкту.

 

———————————————————————————————————————–

Привітання від Посольства Великої Британії в Україні

Права людини є універсальною цінністю, яка має бути надбанням всіх людей. На превеликий жаль, люди з інвалідністю часто потерпають від дискримінації та щоденно зустрічаються з численними бар’єрами, які обмежують їхні права на рівну участь в суспільному житті. Нам всім добре відомо, що розмаїття, інклюзивність та розуміння й прийняття інших є тими чинниками, що сприяють успішності суспільств та роблять їх сильнішими. Саме тому Велика Британія приділяє серйозну увагу захисту та підтримці рівних прав для всіх, гідного ставлення до всіх членів суспільства, в тому числі людей з інвалідністю.

Цього року виповнилось десять років чинності Конвенції про права людей з інвалідністю в Україні. Зараз потрібно зрозуміти, наскільки ефективно виконуються вимоги конвенції в Україні, відмітити успіхи та звернути увагу на сфери, яким потрібно приділити більше уваги. Тому Посольство Великої Британії з радістю підтримало ініціативу Національної Асамблеї людей з інвалідністю, мета якої здійснити моніторинг втілення Україною принципів Конвенції та зробити рекомендації щодо подальших дій задля більш інклюзивного суспільного життя в Україні.

Хочу висловити слова особливої подяки Національній Асамблеї людей з інвалідністю в Україні за Вашу копітку роботу над цим проектом. Бажаю вам успіхів у втіленні цієї та інших ініціатив! Також бажаю успіхів й іншим організаціям, які невпинно борються за права людини в Україні, щоб вона стала більш інклюзивною демократичною країною.

 

Шівон Райт

Другий секретар

Посольство Великої Британії в Україні

 

  Категорія: