Міжнародна зустріч “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”

Міжнародна зустріч “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”
23 Травня 2022
Друкувати цю новину

Відбувся міжнародний вебінар-зустріч  “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”, який організувала Національна Асамблея людей з інвалідністю України  (далі  ̶  НАІУ) спільно з командою з Великої Британії.

Учасники зустрічі закликали політичних лідерів та гуманітарних діячів підтримати та захистити людей з інвалідністю в Україні та українців з інвалідністю, які були вимушені виїхати до інших країн через війну.

Під час обговорення було піднято ряд гострих питань, з якими стикаються українці з інвалідністю сьогодні і в Україні, і поза її межами, як-то:

  • безпечна евакуація;
  • доступ до ліків;
  • розмір пенсії;
  • проблема сортування;
  • горизонтальне перевезення;
  • відсутність належного інформування на кордоні;
  • належний супровід;
  • інформаційна підтримка тощо.

Спікерами з боку України виступили генеральний секретар НАІУ Вікторія Назаренко, Урядовий Уповноважений з прав людей з інвалідністю Тетяна Баранцова, голова Асоціації захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» Світлана Демко (Вінниця), голова Харківської асоціації незрячих юристів Олег Лепетюк та голова ГО «Ініціатива захисту прав людей з інвалідністю» Яна Лебедева (Херсон).

З боку Великобританії спікерами виступили Ханна Купер, співдиректор “Міжнародного центру свідчення інвалідності” (ICED, Лондон) та Кирило Шарапов, доктор Единбурзького університету Нейпіра (Единбург, Шотландія).

Чи не найгострішим питанням, обговореним під час вебінару, було забезпечення життєвих умов для українців з інвалідністю на окупованих територіях. Спортсменка Яна Лебедева поділилась проблемами, з якими вона разом з чоловіком зіткнулися особисто (обоє користуються візками), коли переживали окупацію в Херсоні. Найперше – відсутність ліків, супроводу при пересуванні, належного інформування та комунікацій з боку урядових органів. Підтримав питання відсутнього інформування і юрист Олег Лепетюк з Харкова, а Світлана Демко доповіла про ситуацію на кордонах при евакуюванні людей з інвалідністю.

“Вкрай необхідне екстрене і поглиблене навчання прикордонників як законодавчій базі щодо людей з інвалідністю, так і етичним нормам і толерантності щодо українців з особливими потребами. Прикордонні пункти не обладнані належним чином, зокрема, немає туалетів, через що деякі люди вимушені були кілька годин обходитись без них. Крім того, ситуацією на кордонах вкрай ускладнене горизонтальне транспортування. І що є найбільш прикрим та, на жаль, розповсюдженим, це проблема сортування. Тобто коли при наданні допомоги перевагу надають мамам з дітьми та іншим категоріям, при цьому нехтуючи категорією людей з інвалідністю”, – розповіла Світлана Демко.

Оскільки війна в Україні триває, 2,7 мільйона людей з інвалідністю та їхні сім’ї продовжують стикатися з ризиком ізоляції, насильства, смерті та відсутності доступу до безпеки і допомоги. Усе це відбувається не лише на окупованих територіях чи місцях бойових дій в Україні, але і в країнах безпечної та мирної Європи.

“За цей час було переміщено 7 мільйонів українців, з яких 10% –  маломобільні люди. На жаль, вже станом на сьогодні є зафіксовані смерті за кордоном, а також безліч проблем з доступом до ліків, медичної допомоги, асистивних технологій тощо. Очікується, що за кордони України буде вимушено переміщено 1 мільйон українців з інвалідністю, тобто більше третини всіх існуючих в Україні! Ми маємо подбати про них вже сьогодні, ми б’ємо на сполох, ми просимо про допомогу наших друзів та партнерів і ми щиро сподіваємось на підтримку”, – зауважила Вікторія Назаренко (генеральний секретар НАІУ).

Національна Асамблея людей з інвалідністю України висловлює подяку партнерам та учасникам вебінар зустрічі  “Війна в Україні: люди з інвалідністю та їхні родини”, які допомогли донести світові інформацію про реальний стан людей з інвалідністю в Україні та поза її межами.

  Категорія: