Міністр соціальної політики Андрій Рева зустрівся з представниками Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України

Міністр соціальної політики Андрій Рева зустрівся з представниками Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України
23 Травня 2016
Друкувати цю новину

Міністр соціальної політики Андрій Рева зустрівся з представниками Національної Асамблеї осіб з інвалідністю УкраїниНаприкінці квітня 2016 року Національна Асамблея осіб з інвалідністю України звернулася з листом до новопризначеного Міністра соціальної політики України Реви А.О. з проханням його особистої зустрічі з лідерами всеукраїнських громадських організацій людей з інвалідністю – членами НАІУ. Наміром цієї зустрічі було представлення узагальнених пропозицій громадських об’єднань щодо реформ у соціальній сфері стосовно людей з інвалідністю та відповідно бачення громадськості подальшої стратегії міністерства.

Яке було наше здивування, коли вже за тиждень ми отримали інформацію від служби Міністра, що керівник відомства готовий нас прийняти та в робочому порядку обговорити всі актуальні питання. Це надало нам надію та сподівання, що подальша співпраця та партнерство громадських організацій людей з інвалідністю та міністерства будуть більш конструктивними та продуктивними.

В середині травня зустріч відбулася. В зустрічі з Міністром взяли участь представники Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України, Союзу організацій осіб з інвалідністю України, Українського товариства сліпих, Українського товариства глухих, Асоціації підприємців та працюючих осіб з інвалідністю України, Координаційної Ради громадських організацій осіб з інвалідністю Східного Донбасу, Коаліції захисту прав осіб з інтелектуальною недостатністю, Групи Активної реабілітації та асоціації осіб з інвалідністю-спинальників України. На зустрічі були також присутні керівники та члени інших громадських об’єднань, зокрема учасників АТО.

Відкриваючи зустріч Міністр наголосив на необхідності та важливості співпраці міністерства з центральними та регіональними органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю. І взаємодія ця має здійснюватися на засадах партнерства і взаємної відповідальності. Міністр розповів про свою діяльність та результати роботи на Вінниччині у сфері соціального захисту малозахищенних верств населення.

Андрій Рева зазначив, що над питанням безбар’єрного середовища потрібно багато працювати. „Я розумію, що це не можна зробити за один місяць чи за один рік. Повинна бути прийнята програма. Наприклад, у Вінниці діяла програма „Місто Вінниця – зручне для всіх”. Ми 10 років працювали над тим, щоб домогтися визначених цілей. Вважаю, що подібну програму – по забезпеченню доступності всієї нашої інфраструктури для людей з обмеженими фізичними та інтелектуальними можливостями – слід підготувати в цілому для України. При цьому має бути конкретно визначено – хто й чим займатиметься та забезпечено контроль за виконанням. Тільки при такій системній роботі ми можемо очікувати на ефективний результат”, – підкреслив керівник Мінсоцполітики.

Виступаючи на зустрічі, Наталія Скрипка – виконавчий директор Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України, від імені громадськості людей з інвалідності привітала Міністра з призначення, подякувала за зустріч та проінформувала про реалізацію Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю в Україні, підготовлену коаліцією громадських організацій осіб з інвалідністю Альтернативну доповідь «Загублені права», рекомендації Комітету ООН  з прав людей з інвалідності, що були надані Україні у серпні 2015 року  та необхідність звіту Україною щодо їх виконання державою вже в цьому році. Наталія Скрипка зазначила проблемні питання, які на законодавчому рівні потрібують вирішення заради впровадження Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю в Україні.

Ярослав Грибальський, голова правління Всеукраїнської громадської організації «Група активної реабілітації», координатор програм НАІУ, зазначив на необхідності співпраці у сфері створення безбар’єрного середовища для маломобільних груп населення, підвищення рівня відповідальності посадових осіб за невиконання законодавства у цій сфері.

Раїса Кравченко, голова Коаліції захисту прав осіб з інвалідністю та осіб з інтелектуальною недостатністю наголосила на ініціюванні Національної програми деінституалізації. Доручити упровадити систему підтримки людей з інтелектуальними та психічними порушеннями у громаді, перший захід – уведення механізму фінансування догляду за місцем проживання замість інтернатного, якщо вартість догляду у громаді не перевищує кошти на інтернатний догляд. Також – підтримки його сім’ї, супроводу на робочому місці, реабілітації, підтримки у прийнятті рішень, підтриманого проживання, соціальних послуг, розумного пристосування в усіх сферах життя.

Вікторія Назаренко, генеральний секретар Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України, член Правління Всеукраїнської громадської організації «Асоціація підприємств та працюючих осіб з інвалідністю України» наголосила на необхідності подальшої державної допомоги підприємствам громадських організацій людей з інвалідністю, збереження законодавчо встановленого нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємствах (установах, організаціях) всіх форм власності, підвищення відповідальності роботодавців за невиконання зазначеного нормативу. Проінформувала Міністра про діяльність Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України щодо сприяння у працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю в рамках реалізації Міжнародного проєкту «TEAM» та проведення семінарів для роботодавців. Звернула увагу на необхідність підвищення  мотивації роботодавців щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Окремо, Вікторія Назаренко передала прохання Міністру від громадської організацій цивільних постраждалих в зоні АТО щодо ініціювання міністерством на законодавчому рівні встановлення «статусу осіб цивільних постраждалих в зоні АТО» (тих хто отримав поранення та тим кому встановлено інвалідність).

Іван Марусевич, президент Всеукраїнської громадської організації «Асоціація осіб з інвалідністю спинальників України» наголосив на необхідності підвищення рівня соціального захисту осіб з інвалідністю, що мають травму хребта та спинного мозку, зокрема в частині забезпечення засобами технічної реабілітації, санаторно-курортним лікуванням тощо.

Представники Українського товариства сліпих (Кіт Сергій, перший заступник Центрального правління) та Українського товариства глухих (Чепчина Ірина, перший заступник) окреслили окремі актуальні питання соціального захисту осіб з інвалідністю по слуху та зору, важливість державної підтримки діяльності організацій та підприємств.

Особливу увагу викликав у Міністра виступ Олександра Кікіна – учасника АТО, який отримав поранення та має інвалідність 1 групи. Олександр розповів міністру про ті важкі шляхи та бар’єри, що долають його побратими для отримання статусу учасника бойових дій, оформлення інвалідності, отримання протезу, пенсії тощо. Звернув увагу на практичну відсутність можливості проходження медико-психологічної та соціальної реабілітації людини з інвалідністюми АТО. В Україні взагалі відсутня «школа», яка навчала би осіб з ампутаціями нижніх кінцівок навичкам ходіння на протезі. Учасник АТО звернув увагу Міністра на необхідності розширення кола громадських об’єднань учасників АТО, з якими співпрацює Міністерство соціальної політики України та підвищення відповідальності посадових осіб за невиконання законодавства України в частині соціальних гарантій учасникам АТО.

Василь Назаренко, голова Союзу організацій осіб з інвалідністю України зазначив, що вже півтора року не працює Рада у справах осіб з інвалідністю при Кабінеті Міністрів України. Попросив міністра звернутися до Прем’єр-міністра України щодо поновлення роботи Ради як міжвідомчого координаційного органу. Також, Василь Назаренко наголосив на питанні щодо складного стану у протезно-ортопедичній галузі України.

Олег Полозюк, юрист Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України, висловив занепокоєння громадського руху людей з інвалідністю в частині збереження всіх соціальних гарантій встановлених для людей з інвалідністю у зв’язку з передачею органам місцевого самоврядування повноважень приймати рішення про надання окремих видів пільг для низки категорій громадян, для яких раніше ці пільги забезпечувала держава. Зокрема, йдеться про безоплатний проїзд у громадському транспорті, пільги на оплату житлово-комунальних послуг, користування квартирним телефоном тощо.

Говорили на зустрічі про проблеми з якими стикаються внутрішньо переміщені особи з інвалідністю: відсутність житла, роботи, складне матеріальне становище, психологічний стан, можливість належним чином отримати санаторно-куротне лікування та пройти реабілітацію.

 Проти запланованого півторагодинного регламенту – зустріч тривала понад дві години.

Андрій Рева підтримав чимало висловлених учасниками зустрічі пропозицій, в тому числі щодо відновлення діяльності Ради у справах осіб з інвалідністю при Кабінеті Міністрів України і висловив сподівання, що саме цей орган зможе здійснити розробку вищезазначеної програми безбар’єної України.

„Всі ми розуміємо, що проблема людей з обмеженими можливостями – це не тільки проблема Мінсоцполітики. Це проблема й інфраструктурна, й хорони здоров’я, освіти, й інших сфер життєдіяльності. Тому така Рада має діяти на урядовому рівні, повинні прийматися рішення, які потім міністерства будуть реалізовувати”, – зауважив Міністр.

Андрій Рева запевнив, що всі висловлені побажання та рекомендації будуть опрацьовані профільними підрозділами Міністерства і за результатами прийняті відповідні рішення.

„Я хочу, щоб у нас були нормальні робочі стосунки, щоб ми щиро і відверто говорили. У нас багато проблем. Вирішити їх ніякий Міністр один не зможе. Тим більше, якщо не дай Боже, його не підтримуватимуть люди, або якщо він робитиме те, що людям не зрозуміло. Тому я сподіваюся на нашу з вами плідну співпрацю. Адже ми всі прагнемо позитивних змін”, – резюмував на завершення зустрічі Міністр.

Андрій Рева також підкреслив, що люди з інвалідністю – потужна суспільна сила. І спільне завдання всіх і кожного в Україні – забезпечити повну реалізацію їх конституційних прав, наприклад, на участь у громадському та трудовому житті, а для того необхідно здійснити ліквідацію бар’єрів та обмежень.

Сподіваємось і ми на конструктивне та ефективне співробітництво.

  Категорія: