Згідно з аудитом Національної Асамблеї людей з інвалідністю, з 90 обстежених виборчих дільниць у трьох містах України лише 11 є доступними для людей з інвалідністю.
Зі складнощами у процесі голосування стикаються не тільки люди, які пересуваються на візку. Дільниці не пристосовані для людей із порушеннями зору та слуху, інтелектуальною та психосоціальною інвалідністю.
Існує хибна думка, що передбачена всіма законами про вибори можливість проголосувати за місцем перебування виборця (у тому числі і вдома), дозволяє повністю забезпечити право людини з інвалідністю на волевиявлення. Однак, існує ряд причин, чому не всі виборці з інвалідністю бажають голосувати вдома:
Законодавчий аспект
Окрім Закону “Про вибори народних депутатів України”, який закріплює принципи рівних і вільних виборів, а також певні інструменти полегшення участі у виборах для виборців з інвалідністю, забезпечення вільного доступу людей з інвалідністю до виборчих дільниць передбачене такими підзаконними актами:
Постанова Центральної виборчої комісії (ЦВК) № 5 від 19 січня 2012 року «Про Вимоги до приміщень дільничних виборчих комісій та приміщень для голосування»;
Постанова ЦВК № 161 від 10 серпня 2015 року «Про нормативні вимоги до приміщень територіальних і дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ і приміщень для голосування, перелік та норми забезпечення цих комісій транспортними засобами, засобами зв’язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою, іншими матеріальними цінностями, види робіт і послуг, які територіальні виборчі комісії можуть закуповувати за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, чи коштів відповідного місцевого бюджету, виділених на підготовку і проведення місцевих виборів».
Хоча ці постанови ЦВК є обов’язковими до виконання, відсутність у законодавстві механізмів контролю за дотриманням передбачених цими постановами вимог, а також дієвих санкцій за їх невиконання та ресурсів, необхідних для забезпечення доступності виборів для людей з інвалідністю, на практиці призводить до ігнорування вимог цих документів органами влади. Саме тому дільничні виборчі комісії та балансоутримувачі приміщень, у яких відбувається голосування, часто-густо ігнорують вимоги, зазначені у цих документах.
Як змінити ситуацію?
Як показало опитування IFES, 77% українців вважають, що виборчі дільниці мають бути більш доступними для людей з інвалідністю.
Хоча недоступність приміщення для голосування може стати перешкодою не тільки для громадян з інвалідністю, а й, наприклад, батьків з дитячими візками й людей, що мають тимчасові травми,кількість скарг та повідомлень про непристосованість приміщень для голосування до потреб людей з інвалідністю залишається невеликою. Через відсутність скарг проблема не визнається ними як актуальна та така, що потребує якнайшвидшого вирішення.
Зробіть свій важливий внесок у забезпечення доступності дільниць – напишіть заяву до окружної виборчої комісії щодо недоступності приміщення для голосування.
Для цього необхідно зробити декілька простих кроків:
Крок 1. Визначте, чи є доступною ваша дільниця для людей з інвалідністю.
Згідно з вимогами Закону України «Про вибори народних депутатів України», протягом 20 днів до дня виборів ви як виборець можете завітати на вашу виборчу дільницю. Адресу вашої дільниці ви можете знайти тут.
Визначте, яким серед цих 10 основних ознак не відповідає ваша виборча дільниця:
Для зручності, ви можете роздрукувати або завантажити на мобільний телефон цей документ з переліченими ознаками доступної виборчої дільниці.
Крок 2. Написання заяви
Для написання заяви вам знадобиться наступна інформація:
Інформація про вашу окружну виборчу комісію (ОВК): адреса, ПІБ голови комісії. Цю інформацію можливо знайти тут.
Документи, що підтверджують незадовільний стан дільниці (необов’язково). Це можуть бути роздруковані фото або відео-файли, записані на цифровий носій (наприклад, CD-диск).
Завантажити приклад заяви.
Форма заяви є довільною. У кінці заяви ви можете навести власні пропозиції щодо усунення недоліків та попросити проінформувати про результат розгляду заяви у встановлений законодавством строк.
Крок 3. Подання заяви
Заяву необхідно надіслати поштою. В залежності від дати подання заяви, адресат може різнитися:
Зробимо вибір доступним разом! ВІДЕО
IFES