Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики

Завершено
Icon Термін дії проєкту

01.03.2022 – 30.11.2023

Icon Проєкт впроваджується у регіонах

Проєкт впроваджується за підтримки:

  • Міжнародної фундації виборчих систем («IFES»)

Контактні особи від НАІУ:

  • Ольга Журбенко

Мета проєкту

  • розширення участі організацій людей з інвалідністю в процесах формування політики для посилення інклюзивності усіх законодавчих актів і державних стратегій.

Завдання проєкту

  • Привернути увагу політичних і державних діячів та інституцій до необхідності систематичної взаємодії з організаціями людей з інвалідністю для забезпечення урахування прав людей з інвалідністю в процесах реформування і реалізації національного законодавства
  • Зміцнити потенціал українських організацій людей з інвалідністю через використання орієнтованих на фактичні умови стратегій для впровадження правових і політичних змін і здійснення максимально успішної адвокації реформи
  • Надати терміново необхідну допомогу та ресурси особам з інвалідністю внаслідок військового вторгнення в Україну

У зв’язку з воєнними діями та окупацією територій України, НАІУ зосередила свою діяльність у проєкті на підтримці громадських організацій осіб з інвалідністю. Було організовано понад 50 зустрічей, опрацьовано 128 нормативно-правових актів, внесено зміни до законів щодо мобілізації, перетину кордону, соціальних послуг.

Підготовлено пропозиції щодо доступності інфраструктури, реформування МСЕК, інтеграції питань інвалідності у національну політику. Також діяла гаряча лінія, яка надала понад 400 консультацій, і проводились адвокаційні заходи для посилення прав осіб з інвалідністю.робці  Концепції Соціального Кодексу України.

Основними питаннями,  з якими люди зверталися за юридичною допомогою, стосувались таких тем: оформлення статусу ВПО;  оформлення або продовження інвалідності; порядок виїзду за кордон осіб з інвалідністю та осіб, які їх супроводжують; своєчасність отримання соціальних виплат, пенсій стипендій; оформлення житлових субсидій; порядок отримання ТЗР або компенсацій за їх самостійне придбання;  підстави відстрочки та звільнення з військової служби.

За юридичними консультаціями звертались люди з інвалідністю різних нозологій (з порушеннями зору/слуху/опорно-рухового апарату, люди з  психічними захворюваннями, батьки дітей з інвалідністю). Правові консультації надавались як по телефону, так і в письмовому вигляді; як тим, хто залишився в Україні, так і тим, хто виїхав за кордон. Кількість звернень за правовою допомогою постійно збільшувалася. Це свідчить про актуальність роботи гарячої лінії та про високу якість юридичних консультацій.  

ПРОТЯГОМ ЗВІТНОГО ПЕРІОДУ НАІУ В РАМКАХ ПРОЄКТУ БУЛО ОРГАНІЗОВАНО ТА ПРОВЕДЕНО ТАКІ ЗАХОДИ: 

4  квітня 2022 р. зустріч щодо прав осіб з інвалідністю в період воєнного стану та діяльності їх організацій в цій сфері (питання евакуації, забезпечення ліками, отримання медичних послуг,  харчуванням (спеціалізоване та базове), забезпечення технічними засобами реабілітації, оформлення продовження групи інвалідності,  перетин кордону чоловіками
 
з інвалідністю  та їх супроводжуючими тощо)

12 квітня 2022 р. зустріч щодо потреб осіб з інвалідністю та гуманітарної допомоги (за участю міжнародних партнерів)

Перші дві зустрічі на платформі Zoom проводились без реєстрації. 

27.04.2022р. «Зустріч Україна-Німеччина» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою обговорення проблемам з котрими зіткнутися українці з інвалідністю, які виїхали до Німеччини тікаючи від війни. Обмін інформацією відбувався з представниками Німецького інституту прав людини, NetzwerkBüro Frauen und Mädchen mit Behinderung / chronischer Erkrankung NRW, Міністерства праці, охорони здоров’я та соціальних справ землі Північний Рейн-Вестфалія (MAGS NRW), міністерства соціальної політики України. Участь у зустрічі взяли Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю, 30 осіб з різних регіонів України  За результатами зустрічі німецькі колеги підготували відповіді на найбільш актуальні питання, що були озвучені. 

04.05.2022р. Інформаційна зустріч «Участь ГОІ в евакуації осіб з інвалідністю в Україні» (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Метою заходу було обмін досвідом ГО щодо евакуації осіб з інвалідністю в Україні та Ізраїлі. Обговорення проблем з якими стикаються ГО при евакуації особливо людей з важкими формами інвалідності, зокрема забезпечення горизонтальної евакуації. Важливість взаємодії в питаннях евакуації та питаннях підготовки до евакуації;  забезпечення взаємодії та доступності при перетині кордону; допомога зі спеціалізованими транспортними засобами; важливість послідовності дій при евакуації. Участь у інформаційної сесії взяли більше 40 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій, представники Access Israel – purple Vest). 

19.05.2022  р.  Інформаційна сесія «Державна та міжнародна грошова допомога особам з інвалідністю, постраждалим від війни» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості громадських організацій осіб з інвалідністю та самих людей з інвалідністю щодо деяких видів допомоги (встановлених законодавством України/ наданих міжнародними організаціями) для внутрішньо переміщених осіб, а також осіб з інвалідністю. Участь у інформаційної сесії взяли понад 50 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій, фонду соціального захисту осіб з інвалідністю України). Питання, що були підняті під час заходу:  Допомога ВПО. (Хто має на неї право, порядок оформлення та видача довідки про взяття на облік ВПО)?; Види державної допомоги для ВПО з інвалідністю та як їх отримати?; Міжнародні організації, котрі нині надають допомогу постраждалим особам з інвалідністю в Україні; Алгоритм дії для оформлення/отримання допомоги від міжнародних організацій; Чи можуть отримувати допомогу також люди з інвалідністю без статусу ВПО та що для цього потрібно? Важливо, що інформація отримана лідерами ГОІ-членами НАІУ під час сесії була донесена до багатьох осіб з інвалідністю та багато з них скористалися цією інформацією. В червні НАІУ (в рамках іншого проєкту провела опитування 1000 осіб з інвалідністю на предмет доступності для них такої допомоги і чи скористалися вони цими можливостями).

25.05.2022 р. Інформаційна зустріч «Взаємодія державних та громадських організацій осіб з інвалідністю в умовах війни» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було вивчення взаємодії громадських та державних організацій на прикладі власного досвіду в умовах воєнних дій, а також підвищення інформованості ГОІ та самих людей з інвалідністю щодо змін у законодавстві в сфері соціального захисту осіб з інвалідністю. Участь в інформаційної сесії взяли Урядова Уповноважена з прав осіб з інвалідністю – Тетяна Баранцова, Державний експерт Директорату соціального захисту прав осіб з інвалідністю Міністерства соціальної політики України – Роман Пилипенко, а також понад 35 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).Під час заходу також були затронуті важливі питання щодо захисту осіб з інвалідністю, які виїхали закордон та щодо евакуації осіб з важкими формами інвалідності. 

01.06.2022 р. Зустріч членів та членкинь НАІУ, щодо обговорення поточного стану  (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Захід проводився з метою обговорення поточної ситуації в регіонах, а також ролі громадських організацій у допомогу особам з інвалідністю підчас війни. Участь у інформаційної сесії взяли більше 25 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).

15.06.2022 р.  Інформаційна зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Метою заходу стало підвищення інформованості  осіб з  інвалідністю та їх об’єднань  щодо  законодавчих змін у сфері соціального захисту та подій як на національному так і на міжнародному рівні, які відбуваються у червні 2022.  Участь в інформаційної сесії взяли більше 35 осіб представниці/ки громадських організацій осіб з інвалідністю та особи з інвалідністю з різних регіонів України.

12.07.2022 р.  «Meeting NAPDReclaiming Our Futures Alliance – ROFA/ Зустріч НАІУ  Альянс «Повертаємо наше майбутнє» – ROFA, Великобританія» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо роботи громадських організацій у Великій Британії; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю. Участь у зустрічі взяли більше 50 осіб з різних регіонів України  За результатами зустрічі колеги з Великої Британії підготували відповіді на найбільш актуальні питання, що були озвучені.

13.07.2022 р. Робоча зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю (у режимі онлайн на платформі Zoom).  Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у робочій зустрічі взяли 30 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).

27.07.2022 р. Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю(у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли більше 45 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій, фонду соціального захисту осіб з інвалідністю України).

03.08.2022 р. Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю(у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обміну інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли 50 осіб з різних регіонів України (особи з інвалідністю, представники громадських організацій).

10.08.2022 р. Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю(у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо останніх  змін на національному та міжнародному рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли 70 осіб з різних регіонів України (представники Програми розвитку ООН в Україні, представники  регіональних відділів фонду соціального захисту осіб з інвалідністю,  представники громадських організацій, особи з інвалідністю).

17.08.2022 р Зустріч керівників та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю 
 
(у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою заходу було підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю   щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; підвищення інформованості щодо змін у законодавстві з приводу отримання статусу ВПО (в тому числі особами з інвалідністю); обмін інформацією щодо діяльності ГОІ стосовно допомоги людям з інвалідністю внаслідок російського вторгнення на місцевому рівні. Участь у заході взяли 40 осіб з різних регіонів України (представники громадських організацій, особи з інвалідністю).

08.12.2022 р. Зустріч лідерів/лідерок громадських організацій осіб з інвалідністю
 
(у режимі онлайн на платформі Zoom).Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; зокрема обговорення питання підвищення інформованості щодо змін у законодавстві з приводу забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю та зайнятість. Участь у зустрічі взяли більше 30 осіб. Серед учасників крім представників громадських організацій у заході брали участь представники Урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю 

4 січня 2023 р. Інформаційна зустріч «Державна соціальна допомога 2023» (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості громадських організацій осіб з інвалідністю та самих людей з інвалідністю щодо змін у законодавстві України, які стосуються деяких видів соціальної допомоги в тому числі  для осіб з інвалідністю. Участь в зустрічі взяли більше 45 осіб. 

8 лютого 2023 р  Інформаційна зустріч з лідерами і лідерками громадських організацій осіб з інвалідністю (у режимі онлайн на платформі Zoom). Метою даної зустрічі було підвищення поінформованості представників і представниць громадських організацій осіб з інвалідністю з різних регіонів України щодо останніх змін у законодавстві України, які стосуються як прав людей з інвалідністю, так і безпосередньо діяльності зазначених організацій. Участь в зустрічі взяли 35 осіб.

З 7 по 10 березня 2023 р.  Виконавча директорка EDF Кетрін Найтон та Координатор проектів СВМ Хеймо Дутл здійснюють моніторинговий візит в Україну, в рамках якого проводять зустрічі з партнерськими організаціями, представництвами міжнародних організацій, органами державної влади, місцевого самоврядування та окремими активістами руху людей з інвалідністю. Основною метою візиту є не тільки відстеження ходу виконання програми, а й формування загального розуміння ситуації, актуальних викликів та подальших кроків реагування на них в рамках запланованої наступної фази довготривалої підтримки.

В рамках їх візиту 9 березня 2023 р. відбулась запланована зустріч з представниками секретаріату НАІУ, представниками Вінницької військової адміністрації, Регіональним координатором проєкту «Сприяння правам осіб з інвалідністю шляхом розробки інклюзивних законів та політики» в Вінницькій області та представником НАІУ в Вінницькій області. Зустріч було проведено  з метою більш детального вивчення ситуації вивчення ситуації в інтернатах, центрах короткочасного та тривалого тимчасового перебування, спілкування з батьками дітей з інвалідністю у Вінницькій області. 

28 березня 2023 р.  Інформаційна зустріч з обговорення ситуації щодо наслідків реформ в соціально-правовій сфері (за результатами прийняття закону 2620 та розгляду в Парламенті законопроєктів 5344-д, 5344-4) (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості громадських організацій осіб  з інвалідністю та самих людей з інвалідністю щодо внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також деяких законів України про забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю. Участь в зустрічі взяли більше 130 осіб. Серед яких крім лідерів громадських організацій та людей з інвалідністю були присутні народні депутати, представники Урядової Уповноваженої з прав осіб з інвалідності, міських рад.

26 квітня 2023 р. Зустріч лідерів/лідерок громадських організацій осіб з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо останніх  змін на національному та міжнародному  рівні у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю; зокрема щодо Ухвалення Урядом Плану заходів з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Участь в зустрічі взяли 25 осіб. 

7 червня 2023 р. Зустріч лідерів/лідерок громадських організацій осіб з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ (у режимі онлайн на платформі Zoom). Захід проводився з метою підвищення інформованості  керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю щодо важливості участі організацій людей з інвалідністю в процесах формування політики та законодавства як на національному так і міжнародному рівні; останні  зміни у законодавстві України та роль ГОІ при прийнятті законодавчих актів. Участь в зустрічі взяли 39 осіб.

Упродовж серпня і вересня 2023 р. НАІУ  у співпраці з ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» провели Дистанційний навчальний курс  «Самоадвокати з інтелектуальними порушеннями – за право голосу». Відбулись п’ять занять у режимі ZOOM на наступні теми: 1. Права людини та їх захист. 2. Українські закони про права людини. 3. Що таке вибори,  значення виборів для кожного. 4. Право голосу. 5. Як можна захистити своє право голосу. Заняття проводились простою мовою, яка віднедавна (з червня поточного року) легалізована з Україні. Завдяки виправленим помилкам у перекладі статей 2 і 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Після кожного заняття учасники писали та поширювали пости у Фейсбуці*, присвячені правам людей з інтелектуальними порушеннями, зокрема і праву голосу. Заохочувальні бонуси будуть надіслані авторам кращих публікацій – футболки, кепки та пляшки для води. Загалом участь в навчальному курсі взяли 34 особи.

*Публікації у фейсбуці учасники курсу робили з допомогою помічників. Проте часто у людей з інтелектуальними порушеннями немає своїх сторінок у соцмережах, а ще частіше у них немає сучасних гаджетів із виходом в інтернет. Тому готові публікації надсилали до ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», а вони виставляли їх на сторінці ВГО «Коаліція». 

12-13 вересня 2023 року  відбувся Форум «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни». Захід проводився
 в змішаному форматі (готель «Русь», м. Київ та на платформі ZOOM). Головна мета заходу полягала в об’єднанні представників організацій людей з інвалідністю з  різних областей України, представників міжнародних організацій, кластерів, Агенцій ООН заради: обговорення ролі та значимості  організацій людей з інвалідністю у проєктах гуманітарного реагування протягом 1,5 років з початку війни; обміну досвідом та обговорення основних викликів в гуманітарному реагуванні для людей з інвалідністю, людей поважного віку; розробки консолідованих рекомендацій з інтеграції питань інвалідності в План гуманітарного реагування на 2024 рік. Форум зібрав понад 200 представників міжнародних інституцій, Агенцій ООН, кластерів, державних установ, а також представників організацій людей з інвалідністю, активістів, які представляють інтереси людей з різними порушеннями, батьків, які виховують дітей з інвалідністю, людей старшого віку, цивільних та військових, які постраждали і набули інвалідності з різних областей України. Це був перший адвокаційний захід з питання включення громадських організацій до політики гуманітарного реагування. За результатами Форуму були сформовані узагальнені рекомендації для кластерів, державних установ, а також представників організацій людей з інвалідністю, активістів, які представляють інтереси людей з різними порушеннями.

19 вересня 2023 р. відбулась Зустріч регіональних координаторів проєкту IFES та регіональних представників НАІУ (в режимі онлайн на платформі Zoom). Зустріч проводилась з метою обговорення результатів форуму «Включення та участь: люди з інвалідністю в центрі політики гуманітарного реагування під час війни» з метою формування Рекомендацій до Плану гуманітарного реагування на 2024 рік. Участь в зустрічі прийняли 15 учасників.

Впродовж другої половини вересня НАІУ у співпраці з Громадською спілкою «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» провели Серію online-вебінарів Впровадження правових і політичних змін, щодо реабілітації осіб з інвалідністю по зору. Адвокатування питань реабілітації цивільних та військових, що втратили зір внаслідок війни, членів їх родин і людей з інвалідністю по зору. Було проведено 4 online-вебінари. Основною метою проведення яких було привернення уваги суспільства та органів влади до проблеми у наданні та отриманні людьми з втратою зору системи послуг соціальної реабілітації, інформаційної підтримки, залучення до адвокатування даних питань громадські організації працюючі в сфері здійснення даної діяльності. Загалом участь в серії вебінарів взяли 115 осіб. 

22 вересня 2023р. НАІУ у співпраці з Громадською спілкою «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» був проведений Online-вебінар з питань взаємодії та включення організацій людей з інвалідністю в процеси реалізації національного законодавства на регіональному рівні Київської області та міста Києва. Основна мета проведення заходу – сприяння взаємодії влади з громадськими організаціями, ініціативними та волонтерськими групами у формуванні демократичних цінностей в суспільстві. Серед присутніх були:  лідери громадських організацій людей з інвалідністю, представники місцевих громад та центрів надання соціальних послуг. Загалом участь у заході взяли 43 особи.

27 вересня 2023 р.  НАІУ у співпраці з Громадською спілкою «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд» була проведена Online-конференція «Посилення ГОІ людським ресурсом та затвердженням стратегій і політик діяльності організації у сучасних умовах та при взаємодії з державою та NGO». Основна мета проведення заходу – посилення громадських організацій осіб з інвалідністю ресурсами, інструментами  для розвитку і активної діяльності, впроваджувати європейські та світові практики стратегічного планування своєї діяльностіЗагалом участь у заході взяли 68 учасників. 

Вступ до НАІУ

Вам імпонує наша діяльність? Приєднуйтесь до організацій-членів Національної асамблеї людей з інвалідністю України!
приєднатися до НАІУ