Як організації стають сильнішими: у Києві пройшов тренінг для членських ГО НАІУ

17 Квітня 2026

У Києві відбувся дводенний тренінг «Самооцінка організаційної спроможності членських організацій НАІУ». Це був не просто навчальний захід, а пілотне тестування методології самооцінки організацій — інструменту, який допомагає швидко побачити сильні сторони організації, виявити прогалини і зрозуміти, що потребує підсилення насамперед. Захід пройшов у межах проєкту із посилення спроможності Національної Асамблеї людей з інвалідністю України за підтримки Організації людей з інвалідністю Данії (DPOD).

У тренінгу взяли участь 17 представників десяти організацій. Такий формат дозволив подивитися на роботу ГО з різних боків — управлінського, організаційного і фінансового. Серед учасників були організації з різних областей, зокрема дві — з Миколаївської області.

Цей пілот став першим практичним кроком у випробуванні методології самооцінки організаційної спроможності як інструменту швидкого вимірювання. Його завданням було перевірити, наскільки такий підхід є зручним і корисним саме для організацій людей з інвалідністю. У майбутньому НАІУ планує застосовувати цей механізм ширше — для самооцінки інших організацій мережі.

На відкритті генеральна секретарка НАІУ Вікторія Назаренко наголосила, що сьогодні для громадських організацій важливо бути сильними не лише в ідеях і відданості справі, а й у внутрішній спроможності.

«Для нас важливо, щоб організації людей з інвалідністю були сильними не лише у своїй відданості справі, а й у внутрішній спроможності. Щоб захищати права людей з інвалідністю, залучати ресурси, працювати з донорами і впливати на рішення, потрібні міцні внутрішні основи. Саме тому цей тренінг — про практичні інструменти, які допоможуть організаціям ставати стійкішими і впевненішими у своїй роботі», — зазначила Вікторія Назаренко.

Самооцінка, з якою працювали учасники, охоплює дев’ять ключових сфер діяльності громадської організації: місію і стратегічне планування, структуру та стиль управління, адаптивність, партнерство і співпрацю, роль у секторі, надання послуг, фінансову стійкість і мобілізацію ресурсів, видимість і визнання, а також безпеку. По суті, це стартовий діагностичний інструмент, який допомагає організації чесно відповісти собі на важливі запитання: що вже працює добре, де є слабкі місця і що потрібно змінити, щоб рухатися далі.

Під час дводенного заходу учасники не лише знайомилися з підходом, а й тестували його на практиці разом із кваліфікованою тренеркою Лілією Думою. Важливо, що в процесі поєдналися зовнішня експертиза і бачення самої мережі НАІУ. Це дало можливість подивитися на розвиток організацій і свіжим оком, і з урахуванням реального досвіду тих, хто щодня працює у сфері захисту прав людей з інвалідністю.

Упродовж двох днів учасники розбирали теми, без яких важко говорити про сильну організацію: управління, планування і проєктну роботу, людські ресурси, фінансовий менеджмент, комунікацію, партнерство, надання послуг, моніторинг і оцінку якості, матеріально-технічну базу, мобілізацію ресурсів і сталість.

Окрему цінність мав і склад групи. У спільній роботі зустрілися організації з різним досвідом: ті, що давно працюють у мережі НАІУ, і ті, що лише входять у цей простір. Це створило живу динаміку для обміну досвідом: одні ділилися своїми практиками, інші ставили запитання і звіряли власні підходи. У результаті тренінг став не лише простором для навчання, а й майданчиком для взаємного підсилення.

Участь у заході взяли представники таких громадських організацій: ГО Заводська районна організація ветеранів Афганістану воїнів інтернаціоналістів/АТО м. Миколаєва, ГО «Спілка осіб з інвалідністю Казанківщини», ГО «Асоціація людей з обмеженими можливостями Семенівської ОТГ», громадська організація «Дітей і молоді з інвалідністю “Незламні Атлети”», громадська організація «Шлях добра», громадська організація «Товариство реабілітації жінок з інвалідністю, які виховують дітей з інвалідністю “Асоль”», громадська організація «Полтава Даун Синдром», ГО «Об’єднання родин осіб з інвалідністю “Серце матері”», громадська організація «Сила розвитку», Житомирська громадська організація людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім’я».

Що учасники отримали в результаті? Передусім — чіткіше розуміння теперішнього стану своїх організацій. Самооцінка дала можливість побачити не лише проблемні місця, а й ресурси, на які вже можна спиратися. Крім того, учасники отримали практичний інструмент для внутрішнього аналізу і планування розвитку. А для НАІУ цей пілот став важливим кроком до можливого масштабування механізму самооцінки на ширшу мережу організацій.

Важливо й те, що робота не завершується самим тренінгом. Після нього учасники матимуть можливість продовжити цей процес через індивідуальні консультації з юристом, онлайн-вебінари за найбільш актуальними темами та інші формати підтримки. Тобто йдеться не про разову подію, а про послідовну роботу над посиленням організаційної спроможності.

Для НАІУ та її мережі це має цілком практичний сенс. Сильніші організації краще реагують на зміни, впевненіше працюють із партнерами і донорами, якісніше представляють інтереси людей з інвалідністю у своїх громадах і можуть будувати свою роботу більш стійко.

Учасники тренінгу відзначають, що робота з самооцінкою допомогла не лише краще подивитися на діяльність своїх організацій, а й чіткіше побачити подальші кроки розвитку.

«Від імені Казанківської спілки осіб з інвалідністю та всієї нашої громади щиро дякуємо НАІУ за надзвичайно цінний і змістовний тренінг із самооцінки спроможності організації. Це була не просто зустріч, а глибокий і чесний погляд на себе. Разом нам вдалося краще зрозуміти свої сильні сторони та відверто побачити ті напрями, які потребують розвитку. Отримані знання стали для нас опорою, впевненістю та дороговказом у подальшій роботі», — поділилися учасники.

«Дякуємо НАІУ за можливість пройти самооцінку спроможності організації. Під час тренінгу нам допомогли побачити сильні та слабкі сторони нашої ГО. Це дає опору і допомагає зрозуміти, куди рухатися далі та які напрями потребують уваги», — зазначили учасники заходу.

«Вдячні колегам з НАІУ за можливість отримати нові знання і досвід задля досягнення спільної мети», — наголосили представники організацій.

Тренінг проведено в межах проєкту «Зміцнення потенціалу Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, її членських і партнерських організацій». Проєкт реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Організації людей з інвалідністю Данії (DPOD).

Схожі новини

Всі новини

Вступ до НАІУ

Вам імпонує наша діяльність? Приєднуйтесь до організацій-членів Національної асамблеї людей з інвалідністю України!
приєднатися до НАІУ