Вінничанкам з інвалідністю допомагають у Соціальних майстернях Асоціації «Відкриті серця»
26 Жовтня 2023
Поширити:
На Вінниччині Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України реалізовується проєкт по сприянню правам жінок з інвалідністю за підтримки Структури ООН Жінки та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги
Через повномасштабну війну в Україні у складних життєвих обставинах опинилися жінки з важкою формою інвалідності. Адже вони постійно потребують сторонньої допомоги та підтримки їхньої родини. Аби допомогти людям з інвалідністю, Асоціація захисту та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» спільно з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ) надає соціальну послугу денного догляду в рамках проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах». Це стало можливим за фінансової підтримки Структури ООН Жінки та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги.
Як зазначила інструкторка з працетерапії, соціальна працівниця Асоціації «Відкриті серця» Світлана Дерепа, через війну жінки з інвалідністю опинилися в тотальній ізоляції, на межі бідності, втративши доступ до соціальних послуг. Через це вони фактично виключені із життя. Як наслідок, соціальний та психологічний стан цих жінок та їх родин постійно погіршується. Вони потребують психологічної та гуманітарної допомоги, підтримки.
«Завдяки підтримці Структури ООН Жінки та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги, ми змогли в Соціальних майстернях для людей з інвалідністю відновити послугу денного догляду для жінок віком 35+ років з важкою формою інвалідності. Зараз центр відвідують жінки , які працюють у соціальних майстернях, навчаються, мають творчі заняття. Вони вивчають, як користуватися побутовою технікою та соціалізуються з іншими людьми. З допомогою асистента вони пробують готувати, сервірувати стіл. Ми їм показуємо, як користуватися пральнею машиною, прасувати білизну. Вчимо безпечно користуватись телефоном, пояснюємо чому не можна брати слухавку від невідомих номерів та шахраїв і яку інформацію про себе можна повідомляти телефоном» – каже Світлана.
Основною метою надання послуг денного догляду є покращення якості життя жінок старше 35 років з важкою інвалідністю та їхніх родин, забезпечуючи їм допомогу та догляд, щоденне 6- ти годинне перебування в Соціальних майстернях. За словами Світлани Дерепи, підтримка та продовження проєкту з денним доглядом важливі для дівчат та жінок з інвалідністю, аби і надалі мати змогу навчатися побутовим речам, соціалізуватися з іншими, відвідувати центр, мати захоплення у житті.
«Батьки цих жінок знають, що вони під наглядом, у безпеці. Тому поки вони займається у нас, опікуни ходять на роботу. Зараз важлива для нас фінансова підтримка цього проєкту, аби жінки могли і надалі відвідувати наші майстерні, займатися, розвиватися і не бути в ізоляції від світу. Тут вони спокійніше себе поводять, адже робота, хобі рятує від смутку, депресій тощо. Наша Вікторія із задоволенням до нас їде та називає це місце музеєм. Адже тут виставлено багато робіт учасниць наших програм. Ми враховуємо всі потреби жінок», – зауважує соціальна працівниця.
Одна з учасниць проєкту – це Юлія. Їй 38 років. Має важкі порушення і потребує постійної сторонньої допомоги. Як розповів її батько Леонід, допомогу та підтримку Асоціації «Відкриті серця», його донька отримує близько 20 років. Дружина Леоніда померла. Він самотужки годує сім’ю. А завдяки цій програмі може залишити доньку на денному догляді і піти на роботу.
«Насправді, щасливий, що є денний догляд, адже у доньки є можливість спілкуватись з друзями, займатись творчістю, розвивати моторику рук. Вона відкриває для себе нові й нові хобі та заняття. Після початку повномасштабного вторгнення Юлія не відвідувала Майстерні. Це було дуже важко як для неї, так і для мене. Тужливо її залишати одну вдома, коли йду на роботу. Таким особам все одно потрібна соціалізація з іншими, якісь спільні заняття. Вони мають право жити повним життям, як і всі ми», – каже Леонід.
А у Галини послуги денного догляду отримує її донька Оксана. Жінка має ДЦП та потребує постійної уваги та допомоги. Як зауважує її мати Галина, вона спокійна за свою доньку, коли та займається в Соціальних майстернях.
«Для нас дуже важливо, що є ця програма для дівчат 35+. Оксана із задоволенням ходить на денний догляд. Завжди повертається усміхненою додому. Показує свої вироби, які зробила під час занять. Демонструє, чого її навчили, що вже вміє. Помітила лише покращення. І для мене дуже важливо, що дитина щаслива, має свої маленькі досягнення щодня. А я маю можливість ходити на роботу і не хвилююся за доньку, коли не поруч. Дуже вдячна всім людям за цей проєкт», – зазначає пані Галина.
Як додають реалізатори проєкту, з початку війни конкурс на соціальне замовлення не оголошувався. Тому жінки з важкою формою інвалідності знаходилися в ізоляції, бо інших установ, які б надавали їм послуги догляду, немає. Вимушена ізоляція, підвищена тривожність, часті повітряні тривоги призводили до погіршення фізичного та психологічного стану жінок. Ці жінки мають інтелектуальні порушення, деякі невербальне спілкування. Тому досвід Асоціації «Відкриті серця» в організації денного догляду, допомоги, супроводу і зайнятості таким людям, особливо в воєнний час, дуже актуальний для забезпечення якості їх життя.
**************
Про WPHF
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, – це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудови міцного миру. WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 500 місцевих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізують гуманітарну діяльність у 28 країнах світу, які постраждали від кризи.
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.
Щороку 8 травня весь світ вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Це день, коли ми згадуємо про трагедію війни, про мільйони втрачених життів, зламаних доль, про мужність, опір і незламність людського духу. Для України ця дата має особливе значення. Українці, незалежно від національності, стали жертвами та героями тієї війни. Більшість […]
Роман — 28-річний мешканець міста Рожище на Волині. Через прогресуюче хронічне захворювання він пересувається за допомогою крісла колісного й має другу групу інвалідності. «Раніше я майже не виходив з дому. А тепер, завдяки людям, які мене підтримують, я маю змогу бути серед інших», — каже чоловік. Роман – один з бенецифіарів проєкту «Мультисекторальна гуманітарна допомога […]
Міністерство у справах ветеранів України розробило та затвердило методичні рекомендації для роботодавців щодо організації працевлаштування та розвитку трудових відносин з ветеранами війни. Документ є практичним інструментом, який допоможе компаніям не лише виконати соціальну місію, а й залучити мотивованих, стійких і досвідчених працівників. Кому адресовані рекомендації?Підприємствам, установам, організаціям, незалежно від форми власності, а також фізичним особам-підприємцям. […]
Щороку 5 травня в Європі відзначається Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації осіб з інвалідністю. Цей день покликаний привернути увагу до викликів, які щодня долають понад 100 мільйонів європейців з інвалідністю, і підкреслити важливість дій щодо забезпечення рівності, доступності та поваги до прав людини. Сьогодні ми нагадуємо: дискримінація за ознакою інвалідності – […]
Цукровий діабет — це не лише медична проблема. Це виклик для всієї системи охорони здоров’я та соціальної політики, адже ускладнення діабету є однією з провідних причин передчасної смертності та інвалідності в Україні та світі. За даними Міжнародної діабетичної федерації (IDF), оприлюдненими у Європейському Парламенті під час Саміту охорони здоров’я ЄС 2025 року «Rethink Health in […]
Доступність медичних послуг. У двох миколаївських медзакладах реалізували суспільно-важливий проєкт для осіб з інвалідністю. В його рамках в одній з лікарень встановили підйомник для маломобільних людей та універсальні кушетки з електричним регулюванням висоти. Детальніше про те, як вдалося реалізувати проєкт – дивіться у матеріалі TPK MAPT Проєкт «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у […]