ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю України” направлено листа з пропозиціями щодо питань соціального захисту та реалізації прав людей з інвалідністю, їх громадських об’єднань Голові підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів – народному депутату України Сергію Гривку.
Зазначені пропозиції підготовлено, зокрема і за результатами участі Генеральним Секретарем НАІУ Вікторією Назаренко та керівниками громадських організацій осіб з інвалідністю – членів НАІУ у засіданні Круглого столу, проведеному Комітетом ВРУ 16 червня 2021 на тему: “Соціальний захист і реабілітація осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань”.
У направленому листі окреслено ряд проблемних питань, зокрема щодо:
- Зайнятості осіб з інвалідністю в Україні, а саме, стосовно зареєстрованих у ВРУ законопроєктів № 5344 (урядовий) та альтернативних (№№ 5344-1, 5344-2, 5344-3). Зокрема законопроєктом № 5344-3 ліквідується система підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
Раніше НАІУ надіслала свої пропозиції та зауваження до зазначених законопроєктів до ВРУ та вітає рішення профільного Комітету стосовно створення робочої групи по опрацюванню нової редакції единого законопроєкту. Представники НАІУ готові долучитися до роботи.
- Питання запровадження законодавчих змін, якими передбачається монетизація пільги з оплати проїзду та інші. Урядовим законопроєктом № 5651 пропонується надавати такі пільги на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування і виплачувати у визначеному ними порядку та розмірах у формі грошової компенсації.
НАІУ не підтримує зазначений законопроєкт, про що зазначено у Пояснювальній записці до нього. Звертаємо увагу, що відповідно до статті 38.1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом не допускається.
- Реалізації у 2021 році бюджетної програми 2507020 “Фінансова підтримка громадських об’єднань осіб з інвалідністю”. НАІУ наголосило, що це питання потребує посилення Парламентського контролю. Станом на 25 червня 2021 року за цією програмою Фондом соціального захисту інвалідів не перераховано жодних видатків на підтримку діяльності ГОІ. Залишається відкритим питання прозорості діяльності Конкурсної комісії Фонду; можливості ознайомлення з оцінками проєктів (програм, заходів); підтримки організацій НЕ осіб з інвалідністю; затягування процесу виділення коштів, що наводить на думку про корупційний фактор та певний тиск на членів Конкурсної Комісії. Про це було озвучено також на круглому столі.
- Визначення на законодавчому рівні статусу громадського об’єднання осіб з інвалідністю. Відповідно до «Замечания общего порядка №7 (2018) об участии инвалидов, включая детей-инвалидов, через представляющие их организации в осуществлении и мониторинге Конвенции» Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю чітко визначено критерії організацій осіб з інвалідністю, а саме, що це організації, що створені особами з інвалідністю, членами яких є особи з інвалідністю та очолюються людьми з інвалідністю. На сьогодні це питання також є актуальним та потребує законодавчого закріплення.
- Запровадження на законодавчому рівні інституційної підтримки діяльності ГОІ. Законопроєкт № 4607, ініційований групою народних депутатів України відповідає Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та вирішує питання запровадження інституційної підтримки ГОІ. Адміністрування реалізації цього напрямку, в тому числі на конкурсних засадах, запропоновано визначити Постановою КМУ. У зв’язку з цим НАІУ звернулося до депутатів ВРУ з проханням підтримати даний законопроєкт.
- Питання отримання в оренду ГОІ державного та комунального майна для здійснення ними статутної діяльності. На сьогодні ГОІ можуть отримати це майно виключно через участь в аукціонах, на яких, відповідно не можуть скласти конкуренцію бізнес-структурам, не мають фінансових можливостей, передбачених на реєстраційні та гарантійні внески. Також звернулись з проханням підтримати законопроєкт № 5451, що вирішує зазначене питання.
- Питання реабілітації дітей з інвалідністю. НАІУ просить підтримати законопроєкт № 5579, яким передбачено збільшення видатків на реабілітацію дітей з інвалідністю вже в цьому році.
Разом з тим, НАІУ наголосило, що існує ціла низка інших проблемних питань щодо соціального захисту людей з інвалідністю, зокрема і участі ГОІ у процесах громадської експертизи проєктів нормативно-правових актів, наданні соціальних послуг та інших, які потребують пильної уваги з боку держави та їх вирішення.
Напрацьовані у направленому до ВРУ листі пропозиції є консолідовані та підтриманні багатьма організаціями-членами НАІУ.
Чекаємо на результати опрацювання наданих пропозицій робочою групою, доцільність створення якої було визначено після проведення Круглого столу.
Зі свого боку, НАІУ, як соціальний партнер, завжди готова до співпраці з усіма державними інституціями заради захисту прав та інтересів людей з інвалідністю. Сподіваємося бути почутими!
“НІЧОГО ДЛЯ НАС БЕЗ НАС!” Робота триває!