Круглий стіл в Ужгороді щодо сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю
31 Жовтня 2023
Поширити:
У зв’язку з військовими діями в Україні значна кількість людей і особливо жінок та дівчат з інвалідністю вимушені були залишити домівки і шукати безпечне укриття, прихисток на територіях де не ведуться бойові дії — зокрема Закарпаття.
З огляду на це, починаючи з липня 2023 року Медико-соціальний реабілітаційний центр «Дорога життя» спільно з НАІУ розпочали реалізацію в Закарпатській області проєкту «Сприяння правам жінок та дівчат з інвалідністю шляхом посилення їх участі та лідерства в громадах» за фінансової підтримки структури ООН Жінки та Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (Women’s Peace & Humanitarian Fund -WPHF).
WPHF – це гнучкий і швидкий інструмент фінансування, який підтримує якісні заходи, спрямовані на підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використовування ключових можливостей миро будівництва.
Для реалізації проєкту було потрібно активізувати роботу щодо надання соціальних послуг для жінок/дівчат/дітей з інвалідністю, у т.ч ВПО, шляхом залучення додаткових спеціалістів для цілодобового догляду переселенців з інвалідністю та відновлення програми підтриманого проживання для вихованців Центру, а також надання психологічного супроводу для ВПО (жінок/дівчат) з інвалідністю.
Під час військового стану в Україні дуже важливо надавати гуманітарну допомогу. Організацією було забезпечено тимчасове проживання 12 осіб з інвалідністю, гаряче харчування для 50 осіб, консультування, правову допомогу, посередництво та психологічну допомогу. Серед важливих напрямів реалізації проєкту – інформаційно-просвітницькі заходи.
Зокрема, з метою посилення лідерства та участі організацій жінок/осіб з інвалідністю у процесах прийняття рішень стосовно гендерно-орієнтованого гуманітарного реагування, а також захисту прав жінок з інвалідністю 25 жовтня 2023 року було організовано та проведено круглий стіл на тему «Захист прав жінок з інвалідністю в умовах війни».
В.о. міського голови Вадим Борець, який взяв участь у круглому столі, привітав присутніх та запропонував обговорити актуальні питання, які виникають у жінок з інвалідністю або членів їхніх родин – як ВПО, так і місцевих жительок.
Заступник начальника управління, начальник відділу охорони здоров’я Управління охорони здоров’я та цивільного захисту населення Ірина Столярова відповіла на питання жінок щодо механізму захисту прав людини, особливостей доступу жінок з інвалідністю до якісних медичних та соціальних послуг.
Начальник транспортного відділу Георгій Драшкоці пообіцяв урахувати побажання щодо безбар’єрного транспортного пересування у громадському транспорті осіб з інвалідністю, а також здійснити моніторинг доступності пандусів в магазинах, аптеках, лікарнях тощо.
Ганна Шевченко, членкиня правління ГО ЛЦСЗРОІ «Созарін» (Львівський центр соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю), виступила щодо підвищення ролі жінок з інвалідністю в житті громади в період війни. Вона наголосила: «Сила людського духу полягає у здатності з інтересом та оптимізмом дивитися у непередбачуване майбутнє. Це віра в те, що з будь-якого скрутного становища знайдеться вихід, а всі розбіжності можна вирішити».
Василина Марко, голова громадської організації «Оптиміст», розповіла присутнім про виклики для жінок літнього віку з інвалідністю в умовах війни.
Наталія Шаульська та Надія Дьолог, жінки з інвалідністю, підсумували: «Треба розуміти, що після війни ми будемо жити в суспільстві людей з інвалідністю. Тому вже зараз ми маємо готуватися до цього. Сама собою наша країна не стане інклюзивною, над цим потрібно працювати. Всі ті, хто отримав інвалідність внаслідок війни, зараз стикаються з проблемами, з якими постійно мають справу люди, котрі мають інвалідність з народження чи набуту в результаті захворювання».
Кожна людина, яка була присутня та брала активну участь у засіданні круглого столу зробила для себе висновок, що необхідно «мобілізувати» жінок з інвалідністю, допомогти їм набути впевненості у своїх силах і використовувати цю силу для активної участі в житті громади. Дівчата та жінки з інвалідністю – це одна з тих рушійних сил, яка буде відбудовувати країну, і яка вже вносить свій вклад й активно впливає на політичні і суспільні процеси.
В ході спілкування спікери від органів влади надали компетентні відповіді на численні запитання, а також залишили учасникам круглого столу свої контактні дані для можливості подальшого спілкування.
***********
Про Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF)
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудова міцного миру. WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 500 місцевих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізують гуманітарну діяльність у 28 країнах світу, які постраждали від кризи.
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.
В умовах війни питання безпеки стає життєво важливим для кожного. Але чи дійсно заходи безпеки доступні для всіх? Чи всі можуть евакуюватися у разі небезпеки, почути сигнали повітряної тривоги або отримати інформацію про загрозу? Саме ці питання обговорювались під час дводенного тренінгу для тренерів з інклюзивної безпеки для людей з інвалідністю. Захід організувала Національна Асамблея […]
Дискусія на тему “Про діабет без фатальних помилок” щодо ролі ЗМІ у поширенні достовірних (науково обґрунтованих) знань про діабет. Презентовано YouTube канал Української діабетичної федерації “Ти не один” та “Школу діабету для журналістів та блогерів”, тема першого випуску до Всесвітнього дня нирки “Захистіть серце та нирки: дізнайтеся, чому діабет значно підвищує ризик серцевих захворювань та […]
Відео за посиланням: https://cdnapisec.kaltura.com/p/2503451/embedPlaykitJs/uiconf_id/49754663?iframeembed=true&entry_id=1_46hoxars&config[playback]={%22audioLanguage%22:%22en%22}&config[ui]={%22locale%22:%22en%22}&kalturaStartTime=2
Європейський Союз не дотримується власних зобов’язань щодо забезпечення прав працівників з інвалідністю. Це стало основним висновком експертів ООН, які заслухали свідчення від організацій людей з інвалідністю, зокрема Європейського форуму інвалідності (EDF). У рамках перегляду виконання ЄС Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю експерти висловили стурбованість недостатнім рівнем інклюзивності у європейських інституціях. На основі отриманих […]
10 березня 2025 року, у Києві стартував дводенний тренінг для тренерів (Training of Trainers, TOT) з інклюзивної безпеки для людей з інвалідністю. Захід організований Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України та проходить у межах проєкту “Мультисекторальна гуманітарна допомога з урахуванням інвалідності для внутрішньопереміщених осіб (ВПО), репатріантів, ветеранів та приймаючих громад в Україні”. Під час війни […]
11-12 березня 2025 року Комітет ООН з прав людей з інвалідністю перегляне відповідність Європейського Союзу (ЄС) Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Це частина регулярного процесу моніторингу виконання міжнародних зобов’язань. Що відбуватиметься під час перегляду? Протягом двох днів у Женеві відбудуться публічні слухання між представниками ЄС та експертами Комітету. Вони аналізуватимуть політику ЄС щодо […]