Принцип залучення: як люди з інвалідністю можуть відстоювати свої інтереси, впливаючи на державну і місцеву політики
16 Червня 2025
Поширити:
13 червняна Львівщині завершився п’ятиденний семінар «Залучення громадських організацій людей з інвалідністю та ветеранів до формування державних та місцевих політик». Захід організованоРесурсним центром Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) у межах проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U).
Ключовою метою даної події було сприяння залученню людей з інвалідністю, ветеранів та громадських організацій, що представляють їхні інтереси, до більш активної участі в процесах розробки та ухвалення рішень на національному та місцевому рівнях.
Семінар став майданчиком для навчання та дискусій учасників з Житомирської, Запорізької, Київської, Львівської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Черкаської областей.
Представники громадських організацій обговорювали перешкоди, з якими вони стикаються, намагаючись вплинути на процес формування рішень органів влади різних рівнів, які би враховували потреби людей з інвалідністю. Йдеться як про фізичні перепони, що формують недоступне для людей з інвалідністю середовище, так і комунікаційні та інституційні, що виникають через проблеми із наданням інформаційних послуг, а також через відсутність правової бази для безумовного включення людей з інвалідністю у соціум. Іноді, як заявляли учасники дискусії, проблема криється значно глибше, адже ці обмеження часто вкорінені у соціальних та культурних нормах.
Іншою важливою проблемою є відновлення та покращення доступу до реабілітаційних послуг у громадах. Учасники дізналися, як вони можуть допомогти подолати інформаційний вакуум, що існує у деяких громадах щодо прав, можливостей, процедури отримання доступу до реабілітації людей з інвалідністю, як протидіяти бюрократичним перепонам та при цьому діяти в умовах обмежених бюджетних ресурсів, а також про успішні практики.
Учасники зібрання констатували, що громадським організаціям людей з інвалідністю слід активно залучатися до комунікації з місцевою владою. Це сприятиме тому, що рішення будуть ухвалювати не для людей з інвалідністю, а разом із ними. Серед механізмів співпраці – спільна із місцевою владою розробка програм для полегшення доступу людей з інвалідністю до інфраструктури, реабілітаційних послуг тощо.
Іншою темою, яка відгукнулася учасникам, стала тема фандрейзингу. Вони дізналися про шляхи залучення ресурсів для своєї діяльності; де шукати спонсорів, донорів, меценатів; якими є основні джерела фінансування неприбуткової організації. І головне, як фандрейзинг може перерости із звичайного пошуку коштів до значно глобальніших завдань – побудови спільноти, розробки стратегій розвитку, забезпечення прозорості і відкритості організації.
Серед основних тез, які прозвучали під час семінару – необхідність врахувати позицію громадських організацій людей з інвалідністю та ветеранів у процесах відновлення України. Зусилля з відбудови держави, як зазначили учасники зустрічі, мають відповідати Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та сприяти її реалізації. А також підтримувати розробку стратегії із питань інвалідності в Україні та імплементацію Конвенції ООН через реалізацію головних реформ в Україні за участю організацій людей з інвалідністю, відповідних органів державної влади, міжнародних організацій та експертів. Необхідно також забезпечити дотримання Конвенції ООН як стратегічної вимоги на шляху європейської інтеграції України.
Головним принципом діяльності організацій людей з інвалідністю та ветеранів має стати залучення їх учасників в усі без винятку сфери життя. Вони ж мають стати не лише натхненниками змін, але й долучатися до їх реалізації.
Ресурсний центр НАІУ:
Адреса: м. Київ, вул. Рейтарська, 8/5А, офіс 109.
Прийом за попереднім записом за тел.: +38(044)2796182, +38(095)9091413
або електронною поштою: hubnapd@gmail.com.
Цей матеріал став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Моментум Вілз фор Хьюменіті i не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду США.
Зінаїду зі Сторожинецької громади важко застати вдома. Вона постійно в русі: фестивалі, спортивні змагання, поїздки до різних міст. Щойно повернулася з Ковеля, де здобула перемогу в одразу двох видах спорту. Важко повірити, що жінці шістдесят один рік, і вона пересувається за допомогою крісла колісного. Але саме так виглядає реальність людини, яка обрала рух замість замикання […]
До вашої уваги – запис вебінару «Встановлення інвалідності – 2025: покрокова інструкція», організований Ресурсним центром Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) у межах проєкту «Реабілітація в Україні» (Rehab4U). У ньому: про зміни, які відбулися у вітчизняному законодавстві із січня 2025 року щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування людини. А також, які […]
Материнство не має залежати від інвалідності, соціального статусу чи чужих уявлень про “норму”. Це не винагорода за відповідність, не привілей для обраних і не право, яке треба доводити. Це — природне, базове право кожної жінки. Але жінки з інвалідністю часто проходять крізь упередження, тиск, поради «відмовитися» й «не ризикувати». Їм нав’язують сумніви, позбавляють підтримки, ставлять […]
Інформують організації – члени НАІУ Репортаж Суспільне. Вінниця. У селі Дорожньому, що на Вінниччині, на базі обласного центру соціально-психологічної реабілітації триває родинний табір для осіб з інвалідністю. У другому заїзді відпочивають ветерани російсько-української війни з сім’ями. Менеджерка проєкту Наталя Головко розповіла Суспільному, що у другому заїзді відпочивають 7 ветеранів російсько-української війни та стільки ж супроводжуючих. […]
23 липня 2025 року в Києві відбувся одноденний тренінг «Включення людей з інвалідністю в програми гуманітарного реагування та відновлення». Захід організовано Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України в рамках проєкту «Разом — потужні: розвиток потенціалу ГО осіб з інвалідністю» у партнерстві з гуманітарною організацією «Людина в біді» (@PeopleinNeedUkraine) та за фінансової підтримки чеського народу. Метою […]
У Сторожинецькій громаді на Буковині працює безкоштовне соціальне таксі. Послуга дозволяє жителям громади безкоштовно дістатися до медичних закладів області та повернутися назад. Зробити це комфортно, з повагою до потреб кожної людини. Послугою можуть скористатися особи з інвалідністю, батьки або опікуни дітей з інвалідністю для організації медичних візитів дитини, а також люди старшого віку (від 70 […]