Інклюзія в дії: другий семінар для фахівців Іванківської громади

28 Жовтня 2025

23 жовтня в Іванківській громаді відбувся другий семінар «Інклюзивний підхід у гуманітарному реагуванні та відновленні», організований Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ) у партнерстві з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) за підтримки Іспанського агентства міжнародного співробітництва у сфері розвитку (AECID).

Участь у семінарі взяли соціальні працівники та помічники ветеранів з різних селищ Іванківської громади. Йшлося про те, як громада може реагувати на виклики війни, переміщення, нестачі ресурсів і водночас залишатися чутливою до потреб людей з інвалідністю.

Як зробити підтримку доступною

Перша частина семінару, яку провела експертка НАІУ Лариса Байда, була присвячена розумінню інвалідності не як особистої проблеми людини, а як наслідок бар’єрів у середовищі.
Учасники розбирали ситуації, коли люди не можуть отримати допомогу через фізичні перешкоди (недоступні приміщення), інформаційні (незрозумілі повідомлення) або комунікаційні бар’єри (відсутність адаптованої мови чи перекладу жестовою мовою).

«Ми зрозуміли, що інклюзивне реагування — це не додатковий крок, а основа будь-якої допомоги. Якщо людина не може дістатися укриття чи прочитати інструкцію, — це теж частина гуманітарної кризи», — зазначила одна з учасниць семінару.

Такі приклади допомогли побачити, що інклюзія — це не про окремі ініціативи, а про повсякденні дії, які визначають, чи отримає людина реальну підтримку.

Інклюзивна безпека — спільна відповідальність

Другу частину навчання провела офіцерка з безпеки НАІУ Євгенія Павлова, зосередившись на темі інклюзивної безпеки — як забезпечити, щоб під час надзвичайних ситуацій усі мешканці громади знали, куди звертатися і як діяти.

«Безпека — це спільна справа. Коли кожен знає свій план дій і відчуває підтримку громади — ми всі стаємо сильнішими», — підкреслила тренерка.

Учасники працювали в групах, оцінювали ризики для своїх селищ, визначали вразливі місця — укриття, маршрути евакуації, шляхи комунікації з людьми, які потребують додаткової допомоги.

«Було корисно подумати, як ми інформуємо жителів — особливо тих, хто живе у віддалених селах, не має інтернету або не чує сирену. Це практичні речі, які треба враховувати вже сьогодні», — поділився один із учасників.

Громада, що чує кожного

Іванківська громада — найбільша в Київській області, і саме тому питання доступності та взаємодії стають ключовими.

«Ми побачили, що інклюзія — це про турботу, планування і командну роботу. Такі тренінги допомагають не просто говорити про зміни, а реально їх починати», — підсумували учасники.

Схожі новини

Всі новини

Вступ до НАІУ

Вам імпонує наша діяльність? Приєднуйтесь до організацій-членів Національної асамблеї людей з інвалідністю України!
приєднатися до НАІУ